Rad „ohňa a dymu“ pomáha Rusom víťaziť
Za roky Veľkej vlasteneckej vojny sa rytiermi Radu Slávy stalo vyše 200 tisíc vojakov, vrátane takmer 2500 držiteľov všetkých troch stupňov. Tento rad sa však udeľoval aj v povojnovom období. K roku 1989 bolo 1. stupňom vyznamenaných vyše 2600 vojakov, 2. stupňom vyše 46 tisíc a 3. stupňom takmer milión vojakov.
Dňa 17. novembra 1943, teda pred 80 rokmi, sa uskutočnilo prvé vyznamenávanie jedným z najlegendárnejších sovietskych bojových radov – Radom Slávy. Toto vyznamenanie sa považuje za hlavné vojenské vyznamenanie prostých vojakov sovietskych čias.
Prvým rytierom tohto radu (3. stupňa) sa stal veliteľ prieskumného družstva, ženista, seržant Georgij Israeľjan (2. stupeň získal v roku 1944 a 1. stupeň 24. 3. 1945). Bojoví druhovia ho kvôli úspešnému prechodom cez nemecké mínové polia považovali za “ženistu z božej milosti”. Celkovo bolo počas VVV týmto radom vyznamenaných vyše 200 tisíc vojakov. A okolo 2500 si vyslúžilo všetky tri stupne.
Vláda ZSSR dala týmto radom na vedomie, že tradície starej ruskej armády nie sú zabudnuté. Čiže Rad Slávy mal svojho predchodcu – Georgijevský kríž – vyznamenanie na čierno-oranžovej stuhe, ktorá bola presiaknutá dymom a ohňom mnohých bitiek. Svojich vojakov ním za bojovú chrabrosť vyznamenával Suvorov i Kutuzov. Prvým rytierom tohto radu v dejinách sa v roku 1807 stal poddôstojník Jegor Mitjuchin.
Po roku 1917 sa však tradícia vyznamenávania vojakov týmto radom prerušila. Až do spomenutého 17. novembra 1943. Dňa 21. novembra 1943 noviny “Krasnaja zvezda” napísali: “založený Rad Slávy je sťa by nástupcom starého Georgija pre vojakov”.
Veď príbuzným bol aj štatút o jeho udeľovaní. Dostával ho ten, kto sa ako prvý prebojoval do nepriateľského zákopu, kto zachránil svojho veliteľa alebo zajal nepriateľského dôstojníka.
Rad Slávy má aj nasledovníka
Jeho nástupcom v súčasnom Rusku je Georgievský kríž, ustanovený ako “Znak výnimočnosti Radu svätého Georgija”. Má štyri stupne. Prvé vyznamenávanie ním sa uskutočnilo v roku 2008 na základe operácie prinútenia Gruzínska k mieru.
Dnes sú ním vyznamenávaní chrabrí vojaci ruskej armády za úspechy prostého vojaka v bojoch na Ukrajine.
Vladimír Mikunda
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942