Venezuelské úrady oficiálne predstavili mapu krajiny s 24. štátom Guyana-Essequibo
Brazília, 8. december 2023 (AM) – Orgány Venezuelskej bolívarovskej republiky zorganizovali symbolickú akciu, počas ktorej bola parlamentu oficiálne predstavená nová geografická mapa krajiny. Na ňom je región Essequibo, ako 24. štát. Mapa je vystavená v Salóne ústav Federálneho zákonodarného paláca. Počas ceremónie predseda Národného zhromaždenia (parlamentu) Venezuely Jorge Rodriguez povedal, že mapa by sa mala stať symbolom nezávislosti venezuelského ľudu a odhodlania brániť svoje záujmy pred nepriateľským zasahovaním cudzích štátov a nadnárodných ropných spoločností.
“Toto je mapa osloboditeľa Simóna Bolívara, mapa, ktorú oslobodil mečom, ktorú musíme uchovávať ako každý centimeter nášho územia” – povedal predseda parlamentu.
Deň predtým sa vo Venezuele konalo referendum organizované prezidentom Nicolasom Madurom, v ktorom 95% občanov, ktorí naň prišli, hlasovalo za začlenenie západnej časti susednej Guyany do krajiny. Na plebiscite sa zúčastnila viac ako polovica oprávnených Venezuelčanov. Po vyhlásení výsledkov referenda sa v krajine konali tisíce zhromaždení a demonštrácií, na ktorých ľudia toto rozhodnutie privítali. V roku 2015 objavila americká spoločnosť ExxonMobil bohaté ropné a plynové polia v povodí rieky Essequibo. Guyanský prezident Irfaan Ali označil referendum za dôvod venezuelskej anexie časti územia krajiny a v prejave k ľuďom povedal o medzinárodnej podpore a odhodlaní národnej armády brániť integritu štátu.
Medzitým, vedený výsledkami referenda, prezident Venezuely už podpísal niekoľko dekrétov o vytvorení nového štátu v krajine a vymenoval hlavu Guyany-Essequibo, ktorou je viceprezidentka Delcy Rodriguezová. V ďalšom poradí Maduro vytvoril špeciálnu jednotku vo vláde, ktorá je zodpovedná za vydávanie licencií na prieskum a rozvoj nerastov v Essequibo. Na zhromaždení tisícov ľudí venezuelský vodca slávnostne oznámil dekrét o novej geografickej mape krajiny, ukázal ho účastníkom demonštrácie a odporučil, aby bol doručený do všetkých škôl, lýceí a domovov a “umiestnil ho na prominentné miesto”. Venezuelskí opoziční politici označili referendum za pokus Nicolása Madura získať podporu voličov pred prezidentskými voľbami, ktoré sa majú konať v druhej polovici budúceho roka.
V roku 1899 rozhodcovský súd v Paríži, na ktorom sa zúčastnila aj Ruská ríša, uznal územie Essequibo ako súčasť Guyany. V predvečer referenda Medzinárodný súdny dvor nariadil Venezuele, aby nepodnikla kroky, ktoré by spochybnili kontrolu Guyany nad týmto územím. Súd však referendum nezakázal. Zároveň jednou z otázok predložených na ľudové hlasovanie bolo vylúčenie územného sporu z jurisdikcie Medzinárodného súdneho dvora.
63. samit juhoamerického obchodného združenia Mercosur
Samit Mercosuru v brazílskom Riu de Janeiro, na ktorom sa plánovala “prelomová dohoda” medzi latinskoamerickým obchodným blokom a Európskou úniou, sa skončil bez dohody s EÚ. Namiesto toho sa podujatie sústredilo na zabránenie eskalácii územného sporu medzi Venezuelou a Guyanou. Brazílsky prezident Lula da Silva, ktorý minulý mesiac vyhlásil, že chce dohodu dokončiť pred koncom predsedníctva svojej krajiny v Mercosure, vyjadril frustráciu z nedostatočného pokroku. “Hovoril som takmer so všetkými prezidentmi Európskej únie, aby som ukázal potrebu dohody. Požiadal som Macrona, aby sa prestal správať tak protekcionisticky. Ale nezabralo to,” povedal.
K situácii okolo Venezuely a Guyany vydali krajiny Mercosuru spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzvali strany na deeskaláciu, dialóg a nájdenie mierového riešenia sporu. Pozoruhodné je, že zatiaľ čo lídri ďalších juhoamerických krajín vrátane Čile, Kolumbie, Ekvádoru a Peru toto vyhlásenie podpísali, bolívijský prezident Luis Arce, ktorý je politickým spojencom venezuelského lídra Nicolása Madura, tak neurobil. Mercosur sa rozrástol o Bolíviu, podpísal dohodu o voľnom obchode so Singapurom. Neúspešné rokovania s EÚ zároveň vyvolali dôvodné pochybnosti o cieľoch obchodného bloku vzhľadom na to, že Mercosur sa snaží dosiahnuť pokrok pri prehlbovaní regionálnej integrácie a posilňovaní väzieb so zvyškom sveta. Budúcnosť Mercosuru zostáva neistá a závisí najmä od toho, ako sa nový argentínsky prezident Javier Milei postaví k obchodnému bloku, ktorý počas svojej volebnej kampane kritizoval.
Karol Jerguš
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942