.
Aktuality, História,

Alexander Dugin: Rozdelený Heartland na ceste k multipolárnej geopolitike

Dnes by sme mali začať diskutovať o geopolitickom probléme, ktorý je podľa môjho názoru kľúčový pre budovanie multipolárneho sveta. Tí, ktorí rozumejú geopolitike, vedia, že jedným z hlavných zákonov alebo pojmov geopolitiky je pojem Heartland. Všetky klasické školy geopolitiky – vrátane modelov Mackindera, Spykmana, Haushofera, Brzezinského atď. – uznávajú hlboký dualizmus medzi Heartlandom – kontinentom, civilizáciou pevniny – a civilizáciou mora, ktorú dnes stelesňuje anglosaský svet, predovšetkým USA a ich námorná politika.


 

Civilizácia mora alebo námorná moc sa pokúša obkľúčiť Heartland – kontinent, Euráziu – z mora a kontrolovať jeho pobrežné územia. Sea Power sa snaží obmedziť rozvoj Heartlandu, a tým realizovať svoju dominanciu v globálnom meradle. Ako povedal Mackinder: “Kto ovláda východnú Európu, ovláda Heartland, a kto ovláda Heartland, ovláda svet.” Túto myšlienku neskôr rozvinul Spykeman do nasledujúcej podoby:

“Kto ovláda Rimland (pobrežnú zónu od Európy po Čínu a juhovýchodnú Áziu), ovláda Heartland, a kto ovláda Heartland, ovláda svet.”

 

 

Boj o nadvládu v Heartlande – či už prostredníctvom námornej sily zvonka, alebo v samotnom Heartlande zvnútra – je základným vzorcom geopolitických dejín, samotnou podstatou geopolitiky. Geopolitika je boj o Heartland. Všetky školy geopolitiky vychádzajú z tohto modelu a sú z neho odvodené.

 

V bipolárnom svete studenej vojny predstavoval “Heartland” východný tábor, predovšetkým ZSSR, a ” Morskú moc” predstavoval západný tábor (západná Európa, krajiny lojálne Západu na Blízkom východe atď.). Heartland v konfrontácii so ZSSR túto vojnu začiatkom 90. rokov 20. storočia prehral, čo znamenalo začiatok unipolárneho momentu. Porážka Heartlandu vo Veľkej vojne kontinentov znamenala začiatok unipolárneho momentu, unipolárnej architektúry, v ktorej civilizácia Morí a morských mocností dosiahla úplnú dominanciu. Fukuyama tak vyhlásil koniec dejín.

 

Morská moc vládla Heartlandu zvonka, napríklad prostredníctvom piatej kolóny na čele ruského štátu, ako to bolo v 90. rokoch 20. storočia. Heartland bol zablokovaný. S Putinom pri moci sa Rusko opäť vydalo na cestu suverenity a NATO pokračuje v blokáde Ruska. V 90. rokoch minulého storočia bitku proti Heartlandu vyhrala námorná moc a Heartland bol “vyradený zo systému”. Tak sa začal unipolárny moment: globálne víťazstvo Morskej sily.

 

Dnes často hovoríme o multipolárnom svete a o tom, ako si Rusko napriek strašným stratám zachovalo svoju identitu, spamätalo sa, vrátilo sa k sebe, vrátilo sa k dejinám a aspoň trochu sa vymanilo spod totálnej nadvlády piatej kolóny v samotnom Rusku. Zároveň sa trochu oslabila unipolárna dominancia námornej mocnosti, pretože Rusko dosiahlo určitý pokrok. Je zrejmé, že Fukuyama sa unáhlil, keď vyhlásil koniec dejín a globálne víťazstvo liberalizmu. Skutočne sme k nemu mali blízko a môžeme povedať, že sme žili v unipolárnom svete, ale tento unipolárny svet sa nemohol stať večným, nemohol sa etablovať, a tak sa stal len okamihom, epizódou.

 

Spolu so vznikom multipolárneho sveta vzniká rozpor. Ak berieme do úvahy len jednu námornú veľmoc a jeden Heartland, potom, keď ide o multipolárny svet, Rusko nemôže byť jediným Heartlandom. Rusko nemôže budovať multipolárny svet samo. Multipolarita predpokladá prinajmenšom štyri alebo päť najdôležitejších pólov sveta. Rusko by mohlo byť centrom tohto multipolárneho sveta alebo len jedným z jeho pólov. Rusko však nemôže byť jedinou srdcovou krajinou.

 

Počas mnohých diskusií, konferencií, prejavov, prednášok a článkov som dospel k záveru, že nastal čas zaviesť pojem ” rozdelený Heartland”. Za týmto účelom považujem za dôležité podrobne preskúmať nemeckú geopolitiku 20. a 30. rokov 20. storočia, ktorá vyhlásila Nemecko za Heartland Európy. Nezaujíma nás ani tak samotné Nemecko, ale samotná možnosť uvažovať o ďalšom Heartlande. Samozrejme, existuje ruský, eurázijský Heartland, ale ten sa nemôže sám presadzovať ako pozemná mocnosť.

 

Následne je potrebné bližšie sa pozrieť na európsky Heartland, európsky pól: napríklad francúzsko-nemecké spojenectvo alebo os Paríž – Berlín – Moskva. Kontinentálnu Európu možno vnímať ako jednotný Heartland, ktorý môže a mal by byť priateľský k ruskému Heartlandu, pričom je nezávislým fenoménom. Čínsky Heartland je úplne iná záležitosť. Čína je predsa Rimland, pobrežná zóna. Ak uznáme, že Čína má štatút Heartlandu, potom ju uznáme ako nezávislý strategický priestor. Ak kvalifikujeme Čínu, ako Heartland, zdôrazňujeme konzervatívny aspekt Číny – Čínu ako pozemnú mocnosť. Ak sa však Čína vyhlási za “Heartland” voči Rusku, podobne ako sa Hitlerovo Nemecko vyhlásilo za “srdce Eurázie” voči sovietskemu Rusku, potom okamžite vznikne konflikt.

 

Ak si Rusko zachová status nezávislého pólu, tento ” rozdelený Heartland” nadobudne úplne iný význam. Potom sa takéto Heartlandy môžu považovať za ruský Heartland, ako na všetkých tradičných geopolitických mapách, za “geografickú os dejín” a európsky Heartland. Prichádzame aj do úvahy čínsky Heartland, čo znamená, že Čínu vnímame ako tradičný, konzervatívny, nezávislý a suverénny štát, ktorým je dnes – a v budúcnosti sa ním ešte viac stane. Je prinajmenšom dôležité zosúladiť čínsky Heartland s ruským Heartlandom a čiastočne aj s európskym Heartlandom. Ale ani to nestačí na vybudovanie multipolárneho sveta.

 

Musíme nevyhnutne uvažovať o islamskom Heartlande (zahŕňajúcom historické priestory najmenej 3 – 4 ríš, ktoré sa tiahnu od Turecka po Pakistan). Koncepciu rozloženého Heartlandu možno ďalej rozšíriť na Indiu a premietnuť aj do Latinskej Ameriky a Afriky. Preto musí v multipolárnom systéme existovať americký Heartland.

 

Príliš sme si zvykli uvažovať v zmysle klasickej geopolitiky, že Spojené štáty a anglosaský svet môžu byť len námornou mocnosťou. V multipolárnom svete Amerika nebude môcť hrať túto úlohu, jej globálny námorný dosah sa prirodzene zmenší, čím sa zmení samotná povaha Ameriky. Preto musí vzniknúť americký Heartland, ktorý by sa v multipolárnom systéme nemal vnímať len ako protiklad k iným Heartlandom. Hlasovanie za Trumpa stelesnilo kontúry tohto amerického centra. Ak začneme Heartland chápať ako rozdelený typ kultúry spojený s posilňovaním konzervatívnej identity, potom je slogan “Make America Great Again” tézou amerického Heartlandu. Prestaňte byť morskou veľmocou a budete opäť skvelí. Ako morská veľmoc budete nešťastní, “smutní”, ale stanete sa opäť veľkými, keď sa stanete “americkým Heartlandom”. Distribuovaný Heartland je imperatívom nového geopolitického modelu, multipolárnej geopolitiky.

 

Myslím si, že tento koncept si zaslúži veľmi vážne zamyslenie, uvažovanie a opis. Tejto nevyhnutnej otázke by sa malo venovať niekoľko konferencií alebo dokonca celý zborník. Účinnosť tejto koncepcie distribuovaného Heartlandu je podľa môjho názoru mimoriadne dôležitá, pretože budovanie multipolárneho sveta si teraz vyžaduje jasnejšie a presnejšie plány. Podľa môjho názoru je myšlienka distribuovaného Heartlandu hlavným, najkľúčovejším bodom v rozvoji a zhmotnení teórie multipolárneho sveta.

Alexander Dugin

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov