Nikolaj Starikov: Ako Stalin nedal Poliakom Ľvov a Vilnius
29. decembra 1941 14-ročný Ivan Andrianov pozorne sledoval z okna svojho domu, čo sa dialo na ulici. Ich dedinu Novo-Michajlovskoje vo vtedajšej Moskovskej oblasti obsadili Nemci. Chlapec najprv počul, potom videl, ako sa k dedine blížia sovietske vojská. Boli to vojaci 113. Streleckej divízie 33. armády, ale Váňa o tom nevedel. Len si všimol, že ak by ruskí vojaci takto pokračovali, prišli by priamo k zamaskovaným nemeckým palebným postaveniam.
Bez toho, aby o sebe premýšľal, natiahol si šaty a ponáhľal sa k sovietskym bojovníkom. Nemci naňho z dediny strieľali, ale nezasiahli ho. Dychčiaci chlapec zastavil bojovníkov. A potom, keď obišiel dedinu, dokázal ich zaviesť do tyla Nemcov, ukázal im, kde sa skrývajú guľometníci a v ktorých domoch sú usadení dôstojníci. Výsledkom bolo, že naši bojovníci zlikvidovali desiatky fašistov a odniesli si aj 3 guľomety vhodné na použitie ako trofeje. Dňa 17. januára 1942 bol vydaný rozkaz o odmenení Ivana Fiodoroviča Andrianova Radom Červenej hviezdy. Vyznamenal ho slávny generál Jefremov. Po Víťazstve sa Ivan vyučil a stal sa námorným letcom. Potom 40 rokov pracoval ako skúšobný inžinier v hlavnom meste. Za svedomitú prácu bol vyznamenaný radmi. Na dôchodku sa presťahoval do svojej dediny. Do večnosti odišiel v roku 2022. Mal 95 rokov
Ako Stalin nedal Poliakom Ľvov a Vilnius
Na všetkých stretnutiach s Anglosasmi Stalin bránil hranicu medzi ZSSR a Poľskom “Curzonovu líniu”. Tak sa volal návrh Brita lorda Curzona o hranici ešte počas sovietsko-poľskej vojny v roku 1920. Poliaci sa však znovu a znovu pokúšajú získať Ľvov pre seba. O čom hovorí hlava ZSSR americkému veľvyslancovi Harrimanovi. 3. marca Harriman. navštívil Stalina – opäť kvôli poľskej otázke. Po vzájomných pozdravoch Harriman povedal, že prezident Roosevelt ho poveril, aby hovoril o Poľsku.
“- Faktom je, – povedal veľvyslanec, – že podľa názoru vlády USA sa poľský problém stal naliehavým. Budem však stručný.
“- Nie je to otázka času, – namietol Stalin. “- Napokon, my sme už zaujali svoje stanovisko a nebudeme od neho ustupovať. Či to nie je jasné. My – za Curzonovu líniu, a londýnski Poliaci nás zrejme považujú za bláznov. Teraz sa dožadujú Vilna a Ľvova. Našťastie Poliaci, ktorých nemožno stotožniť s londýnskymi emigrantmi, zastávajú iný postoj. Poliaci privítajú Červenú armádu ako osloboditeľskú armádu.”
Ľvov a Vilnius (Vilno) zostali v ZSSR. Poľsko sa stalo ruským spojencom. A potom prišla zrada, ktorá sa teraz nazýva “perestrojka”. Viete, čo sa stalo potom.
Maroš Šolc
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942