Fotografia člnov v plávajúcom suchom doku, vidno už novú výzbroj na provách
Aktuality, Námorníctvo,

Rusko nasadí ukrajinské delové člny proti ukrajinským morským dronom

Na Ukrajine sa objavili fotografie, ktoré dokazujú, že Rusko realizuje prezbrojenie pôvodne ukrajinských delových člnov triedy Gyurza-M. Ide priebežne o dve jednotky – BK-01 “Akkerman” a BK-06 “Vyšhorod”. Celkovo bolo postavených osem lodí triedy, z toho Rusi ukoristili šesť a z nich dve vrátili. Išlo o BK-02 Berdyansk a BK-03 Nikopol, ktoré Rusi dočasne získali počas incidentu v Kerčskom prielive ešte dňa 25.11.2018 spolu remorkérom Yany Kapu Projektu 498.


 

Dobová správa o incidente v Kerčskom prielive zobrazuje zrážku ruského oceánskeho remorkéru Don s ukrajinským remorkérom Yany Kapu. Delový čln BK-02 Berdyansk bol poškodený zásahmi 30mm kanónu buď zo stíhačky Su-30 alebo streľbou hliadkovej lode ruskej pobrežnej stráže Izumrud.

 

 

Lode boli vrátené späť Ukrajine po roku dňa 18.11.2019, Ukrajina nezabudla toto z dnešného hľadiska nepochopiteľné gesto dobrej vôle komentovať a uviedla, že lode sú v “subpar condition” – nižšom alebo horšom než očakávanom alebo štandardom stave. Zhodou okolností sú oba vrátené delové člny, teda BK-02 Berdyansk aj BK-03 Nikopol oficiálne vedené v registri ukrajinského námorníctva ako aktívne jednotky a to spolu s BK-07 Kostopil a tiež BK-08 Bucha dodaným až 26.5.2023.

 

Potom nastal 24.2. 2022 a Rusi pre zmenu ukoristili už spomínaný BK-01 Akkerman, BK-06 Vyšhorod a tiež BK-04 Kremenchuk. Dá sa povedať, že ukoristili aj štvrtú loď tejto triedy – BK-05 Lubny, tá však bola potopená počas bitky o Mariupoľ a Rusi si ju museli vyzdvihnúť z morského dna. Z dnešného hľadiska je zaujímavé, že dňa 4.11.2022 bol delový čln triedy Gyurza-M zasiahnutý budúcou hviezdou ukrajinského bojiska – dronom Lancet. Tento incident bol zaznamenaný iným ruským dronom.

 

Zásah delového člnu Gyurza-M dronom Lancet v novembri 2022:

 

Niečo podobné sa zrejme stalo aj nedávno a dňa 24.12.2023 o tom vyšiel samostatný článok Armádneho magazínu. Z hľadiska svojich technicko-taktických charakteristík sú Gyurza-M skutočne malé delové člny schopné operovať na mori aj na splavných riekach alebo jazerách. Ich výtlak je 54 ton. Sú 23 metrov dlhé a 4,8 metra široké, ich ponor je jeden meter. Dosahujú maximálnu rýchlosť 25 uzlov, čo je asi 46 km/h. Pri ekonomickej rýchlosti, čo je 12 uzlov preplávajú 900 námorných míľ – čo je okolo 1666 km.Ich výzbroj tvorili dve veže BM-5M.01 Katran-M oficiálne kategórie CIWS (Close-in weapon system určený na blízku obranu pred hrozbou protilodných riadených striel a iným prostriedkom vzdušného napadnutia a malým člnom). Tieto obsahujú 30×165 mm automatický rýchlostrelný kanón ZTM-1, 7,62 mm guľomet, automatický granátomet kalibru 30 mm KBP-117 a tiež dve vypúšťacie zariadenia protitankových riadených striel Barrier s dostrelom 100-5000 m. Na člnoch sa mohli vyskytovať prenosné protilietadlové strely kategórie MANPADS. Počet členov posádky 5.

 

Ruský kamikadze dron zničil jednu z posledných ukrajinských obrnených lodí

 

Aktuálne sa zdá, že Rusko túto výzbroj na Akkermane a Vyshhorode vymieňa a dá sa povedať, že downgraduje. Ukrajinci získali ich fotku ako sú v plávajúcom suchom doku v Sevastopoli a predné veže sú vymenené za veže 2M-3M, ktoré integrujú dva vertikálne uložené kanóny kalibru 25×218,7mm. Takýto ruský kaliber skutočne existuje, dvojmiestnú vežu 2M-3M mali používať na sebaobranu napríklad väčšie raketové a torpédové člny. Lenže napriek dĺžke nábojnice (oproti 25x137mm kanónu M242 z BVP Bradley) to na mori nestačilo. Pancier veže je pomerne slabý a zásobník so 65 nábojmi váži cez 55 kg.

 

Veže 2M-3M počas služby v ukrajinskom námorníctve:

 

Rusi pravdepodobne takto malú loď nepovažovali za vhodnú pre službu na otvorenom mori a mali problém, čím nahradiť pôvodnú výzbroj, ktorá mohla byť v roku 2022 znefunkčnená. Prípadne z nej potrebovali získať náhradné diely. Podobne koncipované ukrajinské veže KBA-105 Shkval ukoristili v Gruzínsku v roku 2008 na Ukrajinou modernizovaných bojových vozidlách pechoty a tieto použili v boji.

 

Ukrajina dostane špecializovanú obrnenú techniku, Rusko zrejme nasadilo gruzínske Škvaly (armadnymagazin.sk)

 

Delové člny Gyurza-M by naviac nemali operovať ďalej než 80 km od prístavu a v ruských službách sa tak ďaleko asi ani nedostanú. Vyzerá to tak, že so zastaranou výzbrojou budú obstarávať obranu vjazdu do sevastopoľskej pred dronmi. Vrátiť ich opäť Ukrajine sa už ale Rusi asi nechystajú.

MK

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov