Politológ Nikolaj Starikov: Úder na Jemen je úderom na Európu
Pozrite sa, aké je zaujímavé čítanie “nezávislej” britskej tlače – zamýšľa sa historik Nikolaj Starikov.
“Jemenskí Húsíovia zaútočili na tanker plávajúci pod panamskou vlajkou, ktorý prevážal ruskú ropu, keď sa mylne domnievali, že je spojený s Britániou, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie britskej bezpečnostnej spoločnosti Ambrey.” Čo okamžite upúta pozornosť a aké otázky sa vynárajú:
– Pôvodným zdrojom informácií je BRITSKÁ bezpečnostná spoločnosť. Už to vyvoláva podozrenie o pravdivosti informácií.
– Boli strelcami Húsiovia? Kto o tom rozhodol? Povedali to oni sami? Nie, povedali to Briti. Budú môcť Húsíovia tieto informácie potvrdiť alebo vyvrátiť? Kto sa ich na to opýta?
– Či došlo k ostreľovaniu alebo nie, nikto nevie. Nikto nevie ani to, kto strieľal. Ale fakt zverejnenia možno považovať za náznak pre Rusko, že Londýn vie, ako prepravujeme a obchodujeme s našou ropou. A ak by predtým bolo obsadenie a potopenie lode s ruskou ropou aktom nečakanej agresie, teraz sa nájdu nejakí “Husiovia”, na ktorých možno všetko zvaliť. V médiách za nich hovoria ich nepriatelia, ktorí môžu potopiť akúkoľvek loď…. omylom.
“Spojené štáty americké chcú, aby sa tovar z Číny do Európy dostával ťažko, draho, ťažko a niekedy aj nedostupne. Čo je na to potrebné? Vytvoria v Európe krízu tým, že znížia kúpnu silu tých, ktorí kupujú čínsky tovar. Ak však vytvoríte ťažkosti na dodávateľských trasách, je to oveľa účinnejšie. Všimnite si, že v takzvanej koalícii na boj proti Húsíom sú aj európske krajiny, ktoré sa však na útoku na Jemen nepodieľali. Viete prečo? Pretože nahnevaní Húsíovia teraz začnú útočiť nielen na lode, ktoré majú niečo spoločné s Izraelom, ako to robili predtým. Teraz sú ohrozené všetky lode, ktoré sú spojené s celým zoznamom tých, ktorí sa pripojili k tejto koalícii. Húsíovia dostali od Američanov – Angličanov carte blanche na útok na každú loď, ktorá prechádza okolo. To je konečný cieľ tohto všetkého.” dodal Starikov.
Príjmy egyptského Suezského prieplavu, ktorý spája Stredozemné a Červené more, klesli za prvých 11 dní tohto roka medziročne o 40 %, uviedol šéf správy prieplavu Usáma Rabíja. Podľa neho sa tranzitná doprava cez prieplav v tomto období znížila o 30 % a počet lodí, ktoré ním preplávali, klesol na 544 (oproti 777 v rovnakom období minulého roka).
USA a Británia podnikajú nové útoky na Jemen, vsádzajú na stealth stíhačky F-35 (armadnymagazin.sk)
Nové útoky na Jemen
USA a Spojené kráľovstvo včera začali letecké útoky na prístav Hudajdá, ktorý kontrolujú Húsíovia. Cieľom je zničiť prístavnú infraštruktúru, ktorú Húsíovia využívajú na námorné nájazdy a útoky na lode smerujúce do Izraela. Samotní Húsíovia uviedli, že základňa, ktorú Američania a Briti bombardovali, sa už dlho nepoužíva, a prisľúbili, že v rámci odvety zasiahnu americké zariadenia. V Červenom mori dochádza k rutinizácii konfliktu. To je spojené s jeho eskaláciou, keďže nové útoky Američanov a Britov si vyžadujú okamžitú odpoveď Jemenu. Je dosť pravdepodobné, že Jemenčania zasiahnu amerických spojencov, predovšetkým jedinú arabskú krajinu, ktorá podporila atlantické údery – Bahrajn.
Údery západnej koalície vytvorenej Spojenými štátmi proti zariadeniam povstaleckých Húsíov z hnutia Ansar Allah v Jemene znížili ich útočný potenciál o maximálne 30 %. Informoval o tom denník The New York Times s odvolaním sa na predstaviteľov americkej administratívy. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa Západ chválil svojou silou, jedna salva 100 rakiet na niekoľko cieľov na pomerne veľkom území ovládanom Húsími mohla len ťažko spôsobiť významné škody hnutiu Ansaralláh (paralely o začiatku Severného vojenského okruhu sú tiež vhodné tu). Pri hodnotení satelitných snímok po útoku možno poznamenať, že prístup Američanov k výberu cieľov nebol obzvlášť selektívny. Útokom boli rovnaké objekty ako v rokoch 2015-2016. A taktika prišla na údery pre údery. Húsíovia už dávno prestali skladovať vybavenie a personál na veľkých základniach, ktoré sú primárne cieľom útokov (Saudovia to videli na vlastnom príklade). A od jedného útoku sa vôbec neoplatilo očakávať nejaké zdrvujúce výsledky. Na skutočné zníženie bojového potenciálu je potrebný metodický požiarny útok na všetky objekty, ktoré sú podozrivé, úplná kontrola nad všetkými loďami plaviacimi sa do Jemenu a pozemná operácia, a to v súčasných podmienkach nikto so zdravým rozumom neurobí.
Je možné, že Húsíovia zasiahli loď amerického námorníctva
13. januára CNN: Podľa amerického centrálneho veliteľstva sa počas štvrtkových operácií pri pobreží Somálska stratili dvaja námorníci amerického námorníctva. Pátracie a záchranné operácie s cieľom nájsť námorníkov pokračujú, uviedlo ústredné velenie v piatkovom vyhlásení. V krátkom VYHLÁSENÍ sa neuvádzajú žiadne ďalšie informácie o tom, aký typ operácie v tom čase námorníci vykonávali keď sa stratili, okrem toho, že boli “vyslaní” do oblasti operácií 5. flotily amerického námorníctva a “podporovali širokú škálu misií”.
“Z úcty k rodinám postihnutých nebudeme v súčasnosti zverejňovať ďalšie informácie,” uvádza sa vo vyhlásení.
CNN objasňuje, že príčinou pádu boli „osemstopové vlny“ a druhý bojovník skočil po prvom v snahe zachrániť ho. A to vyvoláva určité pochybnosti o okolnostiach incidentu. Po prvé, osemstopové vlny (asi 2,5 metra) nie sú pre región v tomto ročnom období ničím výnimočným, aj keď nemožno vylúčiť ľudský faktor. Po druhé, zmiznutie jednotiek SEAL sa prekvapivo zhodovalo s masívnym útokom jemenských Húsíov. Je tu veľký priestor pre predstavivosť: až po možnosť zasiahnutia americkej lode v dôsledku spätnej paľby. Ďalším scenárom môže byť operácia proti Harakat al-Shabbab alebo somálskej odnoži Islamského štátu. Aj keď v druhom prípade Spojené štáty zvyčajne všeobecne pripúšťajú alebo aspoň čiastočne zverejňujú okolnosti incidentu. Okrem toho by sme nemali podceňovať pokus o vylodenie skupiny špeciálnych síl na území Jemenu. Nie celé pobrežie kontrolujú Húsíovia, ale je možné dosiahnuť dohodu so silami ovládanými SAE alebo Saudskou Arábiou. A posledným pravdepodobným scenárom by mohla byť legalizácia strát v iných krízových zónach sveta. Počas pobytu v charkovskom hoteli sa môžete napríklad utopiť v Červenom mori.
USA udržiavajú v Somálsku malú vojenskú misiu, ktorá sa zameriava na hrozbu zo strany militantnej skupiny aš-Šabáb, extrémistickej islamistickej organizácie, ktorá uskutočňuje útoky proti somálskej vláde. Spojené štáty uznávajú hnutie aš-Šabáb za teroristickú organizáciu. Okrem výcviku somálskych síl Spojené štáty koordinujú so somálskou vládou aj údery proti hnutiu al-Shabaab. Podľa afrického velenia USA je hnutie al-Shabaab najväčšou a najdynamickejšie pôsobiacou sieťou al-Káidy na svete a preukázalo svoju vôľu a schopnosť útočiť na americké sily a ohrozovať bezpečnostné záujmy USA.” Chýbajú dvaja námorníci…. Vyzerá to na zakrývanie strát.
Milan Novický
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942