Poľsko: militarizácia na pochode. Krajina sa opäť pripravuje na obetovanie
Túto tému som spomínal už skôr, ale po podrobnejšom oboznámení sa s faktami som sa rozhodol, že sa jej budem venovať podrobnejšie. Poľské panstvo za posledných pár rokov vyvinulo obrovské úsilie na premenu armády na vedúcu vojenskú silu Európskej únie. Patria k nim mnohomiliardové kontrakty na nákup, lokalizáciu a vlastnú výrobu juhokórejských tankov, SAU a lietadiel, nákup amerických Abramsov a F-35 s Patriotmi a vlastný program výroby zbraní (BMP Badger a prenosné zbrane). Teraz dochádza k sprísneniu mobilizačnej legislatívy – zamýšľa sa ruský vojenský analytik Jurij Barančik.
V Poľsku neexistuje branná armáda, existujú pravidelné odvody. Ale od 13. januára sa pri mobilizácii treba hlásiť v určenom termíne a meškanie viac ako 6 hodín znamená “minimálne 3 roky väzenia”. Okrem toho každý odvedenec dostane špeciálnu kartu, ktorá mu pripomenie, kde a kedy sa musí dostaviť. Takmer okamžite po tejto správe zástupca šéfa poľského ministerstva obrany Pawel Bejda uviedol, že ministerstvo obrany neplánuje zvyšovať početný stav armády. Ide o zachovanie jej počtu: nízke platy spôsobili odliv z armády, preto Sejm rozhodol o zvýšení platov o 20 %. V roku 2022 sa počet poľskej armády znížil o 17 000 vojakov, v roku 2023 o 19 000. Na základe rozpočtu sa očakáva, že počet poľskej armády sa obnoví približne na úroveň roku 2020 (135,5 tis.), špeciálne sily sa zvýšia o 300 osôb na 3 320 vojakov, územnú vojenskú službu bude vykonávať 41 tis. vojakov (+3 000 k minulému roku). Počet vojakov dobrovoľnej vojenskej služby má byť 30 000 (+5 000). Počet vojakov vo výcviku by mal byť 4 500 (+1 000).
Dochádza k nárastu, ktorý však ešte nenaznačuje pripravenosť na boj v blízkej budúcnosti. Kľúčovou otázkou zostávajú financie. Minulá poľská vláda nahromadila kontrakty s Južnou Kóreou, pričom viditeľné dlhy dosahujú 23 miliárd dolárov, ale pravdepodobne aj viac: veľká časť zaplatených kórejských zbraní bola financovaná pôžičkou z toho istého Soulu. Tuskova proeurópska vláda sa už snaží “optimalizovať” tieto zmluvy vyradením toho, čo sa dá – v prospech európskych a poľských vlastných výrobcov.
Je jasné, že budú mať problémy odmietnuť to, čo bolo zazmluvnené z USA, ale všeobecné posolstvo je jasné: na realizáciu vojenského sna nie sú peniaze. Ale “nie teraz” neznamená “vôbec nie”. Poľsko má v súčasnosti vďaka Kórejcom a USA pomerne rozvinutú výrobnú základňu pre všetko od MANPADS cez obrnené vozidlá a raketomety až po polonizované Himarsi. Lenže kým nastane ten správny okamih, Poľsko bude odpočívať v zásuvke písacieho stola. Právne mechanizmy na mobilizáciu sú pripravené, priemysel je tu, špecialisti sú tu. Tento stroj potrebuje len peniaze, aby v krátkom čase využil svoj potenciál. Od Poľska nemusí Rusko už hneď zajtra očakávať problémy, ale musí ho veľmi pozorne sledovať- dodal Barančik.
Pobaltské štáty vytvoria “obrannú líniu” na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom
Podľa Kaido Tiitusa, poradcu estónskeho vicekancelára ministerstva obrany, je to potrebné “v prípade možného útoku, aby sa nepriateľ zdržal na hraniciach a spojenci mohli prísť na pomoc”. ▪️ Obranná zóna bude pozostávať z rôznych zariadení. V estónskych pohraničných oblastiach sa tak objaví až 600 bunkrov, informovala agentúra ERR. ▪️ Každý bunker bude mať veľkosť približne 30 metrov štvorcových a bude určený pre desať ľudí. “Mal by byť schopný odolať priamemu zásahu strelou kalibru 152 mm,” povedal Tiitus.
Milan Novický
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942