.
Aktuality, História,

Zlyhanie v historickej chvíli. Pozície USA a Británie na Blízkom východe sa oslabujú

Tektonické zmeny v globálnej politike obmedzujú schopnosť Západu vojensky kontrolovať región Bezpečnosť lodí v Červenom mori nemožno zabezpečiť bez ukončenia vojny v pásme Gazy, uviedol hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Majid al-Ansari. Podľa neho “zhoršenie situácie v Jemene a v oblasti Červeného mora nemožno posudzovať izolovane od toho, čo sa deje v pásme Gazy. Nie je možné zabezpečiť bezpečnosť lodí v Červenom mori vojenskými prostriedkami, ak vojna v pásme Gazy pokračuje. Ak sa vojna v pásme Gazy skončí, upokojí sa aj situácia v regióne.


 

Na pozadí nedávnych leteckých a raketových útokov USA a Spojeného kráľovstva na Jemen je otázka dostupnosti veľmi rozsiahlej vojenskej infraštruktúry v regióne pre západného agresora mimoriadne zaujímavá. Treba pripomenúť, že v tom istom Katare, 34 kilometrov od Dauhy, sa nachádza najväčšia letecká základňa v regióne El Udeid s najväčším vojenským kontingentom USA na Blízkom východe, kde sídli veliteľstvo Centrálneho veliteľstva ozbrojených síl USA (CENTCOM) a veliteľstvo vzdušných síl krajiny. Podľa CNN je na základni umiestnených približne 11 000 amerických vojakov. Má tiež jednu z najdlhších vzletových a pristávacích dráh v Perzskom zálive, ktorá je schopná pojať až 120 lietadiel. Kombinované centrum vzdušných operácií amerického letectva na základni riadi lety vojenského letectva v Iraku, Sýrii, Afganistane a ďalších 17 krajinách. V roku 2016 sa základňa využívala počas operácie “medzinárodnej koalície” pod vedením USA proti “IS” v Sýrii a Iraku.

 

 

Počas okupácie Afganistanu boli na základni El Udeid umiestnené stíhačky F-16 a lietadlá E-8C Joint Stars, ktoré koordinovali činnosť pozemných jednotiek. Je úplne jasné, že aktívne využívanie takýchto zariadení by výrazne zvýšilo silu západných úderov na jemenskom území. Dynastia al-Thani zároveň nemôže konať izolovane od novej blízkovýchodnej reality, ktorú charakterizuje predovšetkým iránsko-saudské zblíženie založené na rastúcom vplyve Číny a obmedzení možností USA. Už len táto skutočnosť prakticky vylučuje možnosť využitia tohto zariadenia v rámci operácie USA na juhu Arabského polostrova. Nie náhodou musela byť nedávna dohoda o predĺžení pobytu amerických ozbrojených síl na základni El Udeid o desať rokov predĺžená vo vysokom utajení – takéto kroky sú dnes na Blízkom východe veľmi nepopulárne.

 

Začiatkom januára svetové médiá s odvolaním sa na anonymných predstaviteľov Pentagónu nezvyčajne stručne informovali, že Washington a Dauha dosiahli dohodu o predĺžení prítomnosti amerických síl na základni El Udeid o ďalších desať rokov. Predĺženie nebolo verejne oznámené, čo, ako poznamenáva CNN, “zdôrazňuje závislosť Washingtonu od Kataru”. Už samotná útržkovitosť a neúplnosť informácií naznačuje, že situácia v tejto veci nie je pre Západ celkom priaznivá. A aj z útržkovitých informácií vyplýva, že obraz Pentagónu nie je šťastný. Napríklad odmietnutie väčšiny štátov Perzského zálivu pripojiť sa k protihúsíjskej koalícii “Strážca prosperity” naznačuje skutočné problémy Anglosasov s použitím vojenských základní na Blízkom východe proti Jemenu.

 

Napríklad situácia so silami a prostriedkami zapojenými do operácie proti Jemenu jasne naznačuje, že Spojené štáty a Veľká Británia majú skutočné ťažkosti s využívaním svojich vojenských základní nachádzajúcich sa na území arabských krajín proti Húsíom. Ako je zrejmé z tejto schémy, americkú leteckú zložku tejto údernej skupiny tvoria výlučne stíhacie bombardéry FA-18 rôznych modifikácií, ktoré sa nachádzajú na lietadlovej lodi Dwight Eisenhower. Inými slovami, využitie miestnych pozemných letísk v tomto prípade neprichádza do úvahy. O “domovskej” základni štyroch britských úderných lietadiel Typhoon, ktoré ostreľovali Jemen, sa dočítame v tlačovej správe britských vzdušných síl, na ktorú sa odvoláva BBC: “… náletu na Jemen sa zúčastnili štyri ich lietadlá Typhoon, ktoré leteli zo základne na Cypre s doplňovaním paliva vo vzduchu. Udreli satelitom a laserom navádzanými bombami Paveway IV”.

 

Inými slovami, západní “bratia lupiči” majú čoraz väčšie problémy s využívaním svojej vojenskej infraštruktúry na územiach arabských štátov Blízkeho východu v rámci bojových operácií, do ktorých vytvorenia kedysi investovali stovky miliárd dolárov. Dokonca aj tie z nich, ktoré od roku 2015 aktívne bojujú proti Húsíom v rámci takzvanej “arabskej koalície” vedenej Saudskou Arábiou, v poslednom čase, a najmä na pozadí západných úderov na Jemen, neprejavili žiadne viditeľné známky ochoty zúčastniť sa na tejto západnej agresii alebo ju dokonca v akejkoľvek forme podporiť. Zjavne nejde v žiadnom prípade o náhodný alebo spontánny jav, ale o prejav nových zákonitostí, ktoré priamo súvisia s nedávnymi globálnymi zmenami s jasnou tendenciou oslabiť bývalého západného hegemóna a posilniť alternatívny svetový tábor zoskupený pod záštitou krajín BRICS.

 

V každom prípade, objavujúci sa trend strategického zbližovania Saudskej Arábie s Iránom, ktorý poskytuje určitú pomoc hnutiu Ansar Allah, ako aj rastúce partnerstvo Rijádu s Moskvou, najmä po očakávanom plnom vstupe kráľovstva do BRICS, poukazuje na tektonické geopolitické zmeny v regióne Blízkeho východu. Práca na integrácii Saudskej Arábie, ktorá bola pozvaná do združenia BRICS, pokračuje a Moskva ju považuje za veľmi dôležitú, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov s tým, že táto téma bola nastolená počas návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Rijáde v decembri minulého roka.

 

Normalizácia vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Iránom bola jednou z najväčších udalostí roku 2023 a historickým príkladom politického urovnania ostrých sporov medzi krajinami, uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang I vo svojom vyhlásení na konci roka: “Významnou udalosťou roka bolo historické zmierenie medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré bolo novým príkladom politického urovnania ostrých otázok. Čínsky prezident Si Ťin-pching viedol podrobné rozhovory s vedúcimi predstaviteľmi Saudskej Arábie a Iránu, čo umožnilo obom krajinám prekonať existujúce rozdiely a napredovať mierovou cestou.” Na tomto politickom a diplomatickom pozadí sa vojenské ambície Bieleho domu, ako aj schopnosť Anglosasov využívať vojenskú infraštruktúru, ktorá bola predtým rozmiestnená na Blízkom východe, na svoje expanzionistické ciele, výrazne znižujú.

Jurij Borisov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov