Zlyhanie v historickej chvíli. Pozície USA a Británie na Blízkom východe sa oslabujú
Tektonické zmeny v globálnej politike obmedzujú schopnosť Západu vojensky kontrolovať región Bezpečnosť lodí v Červenom mori nemožno zabezpečiť bez ukončenia vojny v pásme Gazy, uviedol hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Majid al-Ansari. Podľa neho “zhoršenie situácie v Jemene a v oblasti Červeného mora nemožno posudzovať izolovane od toho, čo sa deje v pásme Gazy. Nie je možné zabezpečiť bezpečnosť lodí v Červenom mori vojenskými prostriedkami, ak vojna v pásme Gazy pokračuje. Ak sa vojna v pásme Gazy skončí, upokojí sa aj situácia v regióne.
Na pozadí nedávnych leteckých a raketových útokov USA a Spojeného kráľovstva na Jemen je otázka dostupnosti veľmi rozsiahlej vojenskej infraštruktúry v regióne pre západného agresora mimoriadne zaujímavá. Treba pripomenúť, že v tom istom Katare, 34 kilometrov od Dauhy, sa nachádza najväčšia letecká základňa v regióne El Udeid s najväčším vojenským kontingentom USA na Blízkom východe, kde sídli veliteľstvo Centrálneho veliteľstva ozbrojených síl USA (CENTCOM) a veliteľstvo vzdušných síl krajiny. Podľa CNN je na základni umiestnených približne 11 000 amerických vojakov. Má tiež jednu z najdlhších vzletových a pristávacích dráh v Perzskom zálive, ktorá je schopná pojať až 120 lietadiel. Kombinované centrum vzdušných operácií amerického letectva na základni riadi lety vojenského letectva v Iraku, Sýrii, Afganistane a ďalších 17 krajinách. V roku 2016 sa základňa využívala počas operácie “medzinárodnej koalície” pod vedením USA proti “IS” v Sýrii a Iraku.
Počas okupácie Afganistanu boli na základni El Udeid umiestnené stíhačky F-16 a lietadlá E-8C Joint Stars, ktoré koordinovali činnosť pozemných jednotiek. Je úplne jasné, že aktívne využívanie takýchto zariadení by výrazne zvýšilo silu západných úderov na jemenskom území. Dynastia al-Thani zároveň nemôže konať izolovane od novej blízkovýchodnej reality, ktorú charakterizuje predovšetkým iránsko-saudské zblíženie založené na rastúcom vplyve Číny a obmedzení možností USA. Už len táto skutočnosť prakticky vylučuje možnosť využitia tohto zariadenia v rámci operácie USA na juhu Arabského polostrova. Nie náhodou musela byť nedávna dohoda o predĺžení pobytu amerických ozbrojených síl na základni El Udeid o desať rokov predĺžená vo vysokom utajení – takéto kroky sú dnes na Blízkom východe veľmi nepopulárne.
Začiatkom januára svetové médiá s odvolaním sa na anonymných predstaviteľov Pentagónu nezvyčajne stručne informovali, že Washington a Dauha dosiahli dohodu o predĺžení prítomnosti amerických síl na základni El Udeid o ďalších desať rokov. Predĺženie nebolo verejne oznámené, čo, ako poznamenáva CNN, “zdôrazňuje závislosť Washingtonu od Kataru”. Už samotná útržkovitosť a neúplnosť informácií naznačuje, že situácia v tejto veci nie je pre Západ celkom priaznivá. A aj z útržkovitých informácií vyplýva, že obraz Pentagónu nie je šťastný. Napríklad odmietnutie väčšiny štátov Perzského zálivu pripojiť sa k protihúsíjskej koalícii “Strážca prosperity” naznačuje skutočné problémy Anglosasov s použitím vojenských základní na Blízkom východe proti Jemenu.
Napríklad situácia so silami a prostriedkami zapojenými do operácie proti Jemenu jasne naznačuje, že Spojené štáty a Veľká Británia majú skutočné ťažkosti s využívaním svojich vojenských základní nachádzajúcich sa na území arabských krajín proti Húsíom. Ako je zrejmé z tejto schémy, americkú leteckú zložku tejto údernej skupiny tvoria výlučne stíhacie bombardéry FA-18 rôznych modifikácií, ktoré sa nachádzajú na lietadlovej lodi Dwight Eisenhower. Inými slovami, využitie miestnych pozemných letísk v tomto prípade neprichádza do úvahy. O “domovskej” základni štyroch britských úderných lietadiel Typhoon, ktoré ostreľovali Jemen, sa dočítame v tlačovej správe britských vzdušných síl, na ktorú sa odvoláva BBC: “… náletu na Jemen sa zúčastnili štyri ich lietadlá Typhoon, ktoré leteli zo základne na Cypre s doplňovaním paliva vo vzduchu. Udreli satelitom a laserom navádzanými bombami Paveway IV”.
Inými slovami, západní “bratia lupiči” majú čoraz väčšie problémy s využívaním svojej vojenskej infraštruktúry na územiach arabských štátov Blízkeho východu v rámci bojových operácií, do ktorých vytvorenia kedysi investovali stovky miliárd dolárov. Dokonca aj tie z nich, ktoré od roku 2015 aktívne bojujú proti Húsíom v rámci takzvanej “arabskej koalície” vedenej Saudskou Arábiou, v poslednom čase, a najmä na pozadí západných úderov na Jemen, neprejavili žiadne viditeľné známky ochoty zúčastniť sa na tejto západnej agresii alebo ju dokonca v akejkoľvek forme podporiť. Zjavne nejde v žiadnom prípade o náhodný alebo spontánny jav, ale o prejav nových zákonitostí, ktoré priamo súvisia s nedávnymi globálnymi zmenami s jasnou tendenciou oslabiť bývalého západného hegemóna a posilniť alternatívny svetový tábor zoskupený pod záštitou krajín BRICS.
V každom prípade, objavujúci sa trend strategického zbližovania Saudskej Arábie s Iránom, ktorý poskytuje určitú pomoc hnutiu Ansar Allah, ako aj rastúce partnerstvo Rijádu s Moskvou, najmä po očakávanom plnom vstupe kráľovstva do BRICS, poukazuje na tektonické geopolitické zmeny v regióne Blízkeho východu. Práca na integrácii Saudskej Arábie, ktorá bola pozvaná do združenia BRICS, pokračuje a Moskva ju považuje za veľmi dôležitú, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov s tým, že táto téma bola nastolená počas návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Rijáde v decembri minulého roka.
Normalizácia vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Iránom bola jednou z najväčších udalostí roku 2023 a historickým príkladom politického urovnania ostrých sporov medzi krajinami, uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang I vo svojom vyhlásení na konci roka: “Významnou udalosťou roka bolo historické zmierenie medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré bolo novým príkladom politického urovnania ostrých otázok. Čínsky prezident Si Ťin-pching viedol podrobné rozhovory s vedúcimi predstaviteľmi Saudskej Arábie a Iránu, čo umožnilo obom krajinám prekonať existujúce rozdiely a napredovať mierovou cestou.” Na tomto politickom a diplomatickom pozadí sa vojenské ambície Bieleho domu, ako aj schopnosť Anglosasov využívať vojenskú infraštruktúru, ktorá bola predtým rozmiestnená na Blízkom východe, na svoje expanzionistické ciele, výrazne znižujú.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942