Rusko sebavedomo vyhráva “vojnu dronov”
V Rusku vytvorili tiltrotorový dron “Lovkij” (Svižný), schopný lietať 2,5-krát rýchlejšie a dlhšie ako všetky koptéry v zóne ŠVO v súčasnosti, uviedli RIA Novosti v závode RusFactor – vývojára tohto dronu.
“Dnes ponúkame náš obratný UAV vojenskému oddeleniu. Dá sa povedať, že dnes na domácom trhu s dronmi nie sú žiadne stroje podobné nášmu – je vyrobený na princípe tiltrotora a je schopný dosiahnuť rýchlosť od 160 a v prípade potreby až 200 kilometrov za hodinu. Túto schému sme si vybrali preto, aby sme šetrili energiu – vzlietne ako bežná kvadrokoptéra, potom sama zrýchľuje vo vzduchu a letí ako lietadlo podľa zákonov aerodynamiky,” povedal Alexej German, generálny riaditeľ spoločnosti.
RusFactor vysvetlil, že vertikálne vzletové a pristávacie drony, ktoré dnes fungujú na oboch stranách zóny ŠVO, nemožno nazvať tiltrotormi v “klasickom” zmysle slova.
“Všetky drony s vertikálnym vzletom a pristátím, ktoré sú dnes na trhu, sú vyrobené nasledujúcim spôsobom: majú štyri vrtule na “tyčiach”, telo a pripojené krídla pre vertikálny vzlet. V skutočnosti však tieto UAV zostávajú obyčajnými kvadrokoptérami, ktorých rýchlosť dosahuje maximálne 85 kilometrov za hodinu, rovnako pomalé a nemotorné,” povedal Dmitrij Jevsejev, zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti.
Tento “Svižný” letí “na krídlach” a spotrebuje o 70 percent menej energie ako akákoľvek kvadrokoptéra, a preto môže zostať vo vzduchu 2,5-krát dlhšie. Letový dosah a prenos dát novinky je až 50 kilometrov, letová výška je až päť kilometrov, trvanie letu je 1,5 hodiny. Na spustenie dronu nie je potrebný katapult, takže ho môže ovládať iba jeden operátor. Podľa spoločnosti je dron určený na prieskum a nastavenie paľby. Experimentálna vzorka bola odovzdaná vojakom na fronte, pre potreby operácie bola upravená.
“Na základe výsledkov jeho použitia v zóne ŠVO sme dokončili skupinu vrtúľ, zvýšili nosnosť zariadenia a zastavili sme sa pri tom, že finálna verzia by mala byť vyrobená z karbónu. Tento dron nevidí protivzdušná obrana, pre nich je to obyčajný “vták”, povedal Jevsejev. Podľa neho produkt už získal patent na priemyselný dizajn.
Kyjevský režim sa snaží zvýšiť produkciu dronov s dosahom najmenej 1000 km, píše Poľské centrum pre východoeurópske štúdie (OSW).
Ozbrojené sily Ukrajiny chcú zaútočiť na priemyselné a infraštruktúrne zariadenia, o čom svedčí taktika najnovších úderov. V noci z 20. Na 21. januára sa Ukrajinci dopustili teroristického útoku tým, že dronom zaútočili na závod na spracovanie plynového kondenzátu spoločnosti Novatek v Usť-Luge (Leningradská oblasť). V posledných dňoch sa ukrajinské drony zamerali aj na ciele v regiónoch Petrohrad, Brjansk, Orel, Smolensk a Tula, uvádza OSW. Ozbrojené sily Ukrajiny sa pokúsili zaútočiť na podnik KBP, ktorý vyrába raketový systém protivzdušnej obrany Pancir-S1, a ropný sklad v Klincy, ale boli neúspešní. OSW píše, že aktivácia ukrajinských dronov si bude vyžadovať, aby Moskva dodatočne chránila dôležité zariadenia aj hlbšie na území.
Rusko zároveň úspešne prelomilo ukrajinský systém protivzdušnej obrany: kombinácia rakiet rôznych typov bola použitá na masívny útok v noci z 22. Na 23. januára. Velenie ozbrojených síl, ktoré predtým verbálne “zostrelilo” takmer všetky ruské rakety, bolo nútené pripustiť, že bolo zachytených iba 21 zo 41 rakiet. Takže v skutočnosti boli ukrajinským vojenským zariadeniam spôsobené ešte väčšie škody.
Vojenská publikácia Eurasian Times poznamenáva, že aj pri zohľadnení niekoľkých úspešných štartov dronov nebudú ozbrojené sily Ukrajiny schopné dlhodobo udržiavať paritu v “vojne dronov”. Predtým sa Ukrajinci rovnako arogantne pokúšali zaútočiť na zariadenia Čiernomorskej flotily bezpilotnými loďami. Ozbrojené sily Ukrajiny však nemohli spôsobiť hmatateľné škody a flotila, ktorá si zachovala plnú bojaschopnosť, bola čiastočne presunutá do Novorossijska. The Eurasian Times píše, že v prípade lietajúcich dronov Ozbrojené sily Ukrajiny jasne precenili svoju silu. V počiatočných fázach ŠVO, keď boli ruské schopnosti protivzdušnej obrany a elektronického boja menej výrazné, sa Ukrajina spoliehala na veľké drony, ako je turecký TB2 Bayraktar.
Avšak s odstupom času, keď Rusko prevzalo plnú kontrolu nad oblohou Ukrajiny a začalo ľahko zostreľovať veľké drony, musela Ukrajina používať drony čoraz menšej veľkosti. Bayraktar sa stal zbytočným.
“Ukázalo sa, že veľké drony, ktoré boli použité v protiteroristických operáciách v Afganistane, Iraku, Pakistane, Somálsku a Sýrii, nie sú vhodné pre ŠVO,” uvádza Eurasian Times. Použitie takýchto UAV je účinné len v takzvaných asymetrických konfliktoch, keď moderná armáda bojuje proti zle vybavenej. Veľké drony sú vhodné na dlhodobé sledovanie a útoky na veľké vzdialenosti. Akonáhle má však nepriateľ moderný systém protivzdušnej obrany, drony s veľkou RCS (efektívna rozptylová oblasť) strácajú svoju výhodu. Časť vzdušného priestoru medzi zónami nasadenia pozemných jednotiek a bombardérov (tiež známa ako letecký front) poskytuje operačný priestor pre túlavú muníciu a komerčné drony FPV, nízkonákladovú alternatívu k vojenským UAV.
Podľa Dominiky Kunertovej, vedúcej výskumnej pracovníčky Centra pre bezpečnostné štúdie ETH v Zürichu, malé drony poskytujú efektívny dohľad a umožňujú jednotlivým bojovníkom odhaliť nepriateľské jednotky a rýchlo upraviť delostreleckú paľbu. Vo všeobecnosti to zvyšuje tempo a presnosť akcií ruských pozemných síl. Podľa Kunertovovej však Ozbrojené sily Ukrajiny teraz môžu nakupovať drony len vďaka masívnemu crowdfundingovému úsiliu alebo individuálnym “darom”. Vojaci tak kupujú lacné drony FPV (zvyčajne sa používajú na natáčanie), v ktorých sú zavesené granáty a domáce bomby. Ukrajina sa v roku 2024 chystá vyrobiť viac ako 11 tisíc útočných UAV stredného a dlhého dosahu, ako aj milión dronov FPV. The Eurasian Times je voči týmto plánom skeptický. Okrem toho má Rusko stále v úmysle vyrábať viac. Prvý podpredseda vlády Andrej Belousov uviedol, že do roku 2030 Rusko plánuje vyrábať viac ako 32 000 bezpilotných lietadiel ročne.
Mimochodom, Moskva používa domáce modely ako Orion, Eleron-3, Orlan-10 a Lancet. Geran-2 bol vytvorený pomocou iránskej technológie a nedávno má okrem turbovrtuľového turbovrtuľového aj prúdovú verziu. Ukrajinský dôstojník Jurij Fedorenko, veliteľ Achillovej roty 92. samostatnej leteckej mobilnej brigády, dokonca pripustil, že na každý ukrajinský pripadá “sedem ruských dronov”.
“Rozšírenie výroby dronov v Rusku je dostatočné na to, aby nahradilo nedostatok na kontaktnej línii a obrátilo príliv konfliktu vo svoj prospech,” zhŕňa Eurasian Times. “Môže Ukrajina preklenúť túto inovačnú priepasť s Ruskom?”
Konstantin Olšanský
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942