Americký poriadok sa stal globálnym neporiadkom
Svet zažíva “začiatok veľmi nebezpečného, turbulentného obdobia, ktoré bude znamenať koniec éry po druhej svetovej vojne”. Týmito slovami komentujú politickí analytici prelomové vyhlásenie jedného z Bidenových najbližších spolupracovníkov, že “sme vstúpili do novej éry”. Čo táto nová éra znamená pre celú planétu?
Spojené štáty ústami prezidentovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana uznali koniec starého poriadku po skončení studenej vojny.
“Áno, som presvedčený, že sme vstúpili do novej éry. Myslím si, že táto éra sa vyznačuje jednoduchými slovami, ale veľmi zložitou realitou: strategickou súťažou v ére vzájomnej závislosti. Hlavné mocnosti sú hlboko vzájomne závislé, ale sú aj konkurenčné. A to vytvára svet, v ktorom pôsobíme,” povedal úradník počas januárového fóra v Davose. V skutočnosti už samotný fakt takéhoto amerického uznania má veľkú cenu.
“Deštrukcia zvyškov systému medzinárodných vzťahov, ktorý vznikol po druhej svetovej vojne, pokračuje. Rusko si to všimlo už dávno, zatiaľ čo Amerika si to začína všímať až teraz,” vysvetľuje Elena Suponina, politologička a expertka na medzinárodné vzťahy z RIAC. Toto vyhlásenie samo osebe znamená priznanie, že Washington nie je schopný udržať “americkocentrický” poriadok, ktorý kedysi existoval, a začína upúšťať od plánov na jeho resuscitáciu. A ešte niečo dôležitejšie – to, čo samotní Američania nazývajú “poriadkom”, v skutočnosti poriadkom nebolo.
“Po rozpade Sovietskeho zväzu bola nastolená americká hegemónia a unipolárny svet. Washington to nazval novým svetovým poriadkom. Táto vízia sa však dnes nezhoduje s víziou Ruska, ani s víziou Číny, ani s víziou arabského sveta, Latinskej Ameriky, Ázie, Afriky. Neexistoval žiadny svetový poriadok – existovala len hegemónia a diktát z Washingtonu,” vysvetľuje Elena Suponina. Z toho vyplýva americká interpretácia konania síl, ktoré sa tomuto “poriadku” vzopreli. Washington ich nevnímal ako pokusy o dosiahnutie spravodlivej rovnováhy a vyváženosti, ale ako snahu zvrátiť jediné možné pravidlá hry z pohľadu USA. Z toho vyplýva verejná snaha západných lídrov potlačiť svojich geopolitických súperov. Napríklad nedávne vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že je potrebné “vylúčiť ruské víťazstvo na Ukrajine.
” Washington verí, že ak porazí svojich súperov, predovšetkým Rusko, bude môcť opäť posilniť svoju hegemóniu.” – hovorí Dmitrij Suslov, zástupca riaditeľa Centra pre komplexné európske a medzinárodné štúdie na Národnej výskumnej univerzite Vyššej ekonomickej školy. Nie je prekvapujúce, že s takýmto prístupom Spojených štátov sa svet rozpadol.
“V dôsledku diktátu USA narastá chaos a neporiadok. Videli sme to na udalostiach v Juhoslávii, na pokusoch o oslabenie Ruska ešte v 90. rokoch, na vojnách na Arabskom východe a na pravidelných amerických úderoch na iné krajiny. Išlo teda skôr o rovnakú etapu rozpadu systému medzinárodných vzťahov, ktorý sa sformoval po roku 1945, a americká hegemónia je záverečným akordom tohto obdobia,” domnieva sa Suponina. Nepochopenie podstatných základov zo strany Washingtonu, stotožňovanie hegemónie s poriadkom a pokusy potlačiť tých, ktorí si myslia niečo iné, podmieňujú neschopnosť Spojených štátov sformulovať účinné pravidlá nového svetového poriadku. “Ako zvyčajne, Američania majú veľa možností rozvoja, ale žiadnu jasnú stratégiu tohto rozvoja. Stále opakujú tú istú mantru, že poriadok nastane len vtedy, ak sa udrží americká hegemónia,” hovorí Suponina.
Ako Sullivan sám potvrdzuje. Podľa jeho názoru je nový svetový poriadok “investíciou do nás samých a našich spojencov, aby sme mohli efektívne konkurovať. Ale zároveň aj na vytváranie riešení svetových problémov, ktoré sa týkajú nás všetkých – priateľov aj súperov.” Jednoducho povedané, opäť hegemónia Washingtonu, aj keď v zmiernenej verzii. Takýto scenár Moskve nevyhovuje.
“Keďže v našom chápaní ide o neporiadok, budeme musieť prejsť na nový systém medzinárodných vzťahov. Rusko vidí tento systém ako rovnocenné vzťahy založené na spravodlivosti,” hovorí Suponina. Preto sa svet bude aj v nasledujúcich rokoch nachádzať v určitom prechodnom stave. Obdobie, keď jeden systém svetového poriadku definitívne zomrel a nový sa zatiaľ nemôže zrodiť kvôli rozdielnym prístupom jednotlivých strán. Tento systém budú podľa politológov charakterizovať dva parametre. Po prvé, väčším chaosom, aspoň na začiatku.
“Všetci nevyhnutne prejdú obdobím ešte väčšieho chaosu, keď krajiny nebudú dbať na bývalého hegemóna. Vidíme to na Blízkom východe – Palestínčania bijú Izraelčanov, Izraelčania zabíjajú Palestínčanov, Jemenčania sa mstia Palestínčanom. Iránci sa mstia Palestínčanom aj Jemenčanom, ale zároveň udierajú na Irak aj Pakistan, pričom dostávajú odvetu od Pakistanu. Toto je výsledok konania hegemóna. Je to začiatok veľmi nebezpečného, turbulentného obdobia, ktoré bude znamenať koniec povojnovej éry,” hovorí Elena Suponina.
Po druhé, boj medzi dvoma projektmi – starým, americkým, a novým, ktorý sa rodí v interakcii medzi Ruskom a niekoľkými ďalšími veľkými svetovými mocnosťami.
“Hlavnou črtou novej éry, ktorá nastala po skončení studenej vojny, je boj. Medzi Spojenými štátmi a ich spojencami na jednej strane a ich rivalmi (tzv. revizionistickými mocnosťami) na strane druhej,” vysvetľuje Suslov. – Americký poriadok, v ktorom pôsobia USA a ich spojenci/partneri, a ten druhý, ktorý je orientovaný na Čínu, Rusko, Irán. A USA vyvíjajú maximálne úsilie, aby minimalizovali dosah tohto druhého poriadku”. Zároveň sa bude bojovať aj o šedú zónu. Najmä o väčšinu štátov globálneho Juhu, ktoré sa ešte nerozhodli, do ktorého bloku vstúpia. Spôsob, akým sa tieto dva projekty prejavia (aj na Ukrajine a Blízkom východe), rozhodne o tom, ktorý z nich sa nakoniec bude nazývať novým svetovým poriadkom.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942