Zvládneme ďalšie zvýšenie vojenských výdavkov?
Podpredseda ruskej Štátnej dumy Alexander Babakov sa pre čínsku televíziu CGTN vyjadril k zasadnutiu ministrov zahraničných vecí skupiny G20 v brazílskom Riu de Janeiro. Alexander Babakov uviedol, že svetová väčšina je konštruktívnejšia a nepodporí výzvy prezidenta USA Bidena na vylúčenie Ruska zo skupiny G20:
“Stojí za to na to reagovať pokojne, pretože takýto druh organizácie nemôže vylúčiť prítomnosť rôznych názorov. Ale takýto deštruktívny názor, ktorý neprináša pozitíva a neponúka nič pre rozvoj členov G20, určite nemôže prevládnuť.”
Preto dnes môžeme s istotou povedať, že vyhliadky na vylúčenie Ruska sú úplne zanedbateľné, ak vôbec existujú. Najdôležitejšie je, aby dnes prevládol zdravý rozum.
“Minulý týždeň, uprostred kolapsu ukrajinskej obrany v Avdejevke a vyhlásenia prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, že nebude brániť Európu pred ruským útokom, zazneli na [európskom] kontinente oveľa hlasnejšie výzvy na urýchlené zvýšenie vojenských výdavkov. Tieto výzvy prichádzajú z ministerstiev obrany rôznych krajín, ale nie je jasné, či o týchto plánoch diskutujú s ministerstvami financií,” píše britská publikácia UnHerd.
Realita je taká, že po rokoch obrovských karanténnych nákladov a energetických dotácií má priemerná európska krajina ekonomické problémy. Ukážkovým príkladom je Nemecko: začiatkom tohto mesiaca vláda oznámila nový rozpočet a zaviazala sa obmedziť emisiu dlhu na hranicu 39 mld. Tvrdí sa, že sa tým splní ústavou stanovená “dlhová brzda” vo výške 0,35 % HDP. Nemecko v súčasnosti vynakladá na armádu 1,4 % HDP. Minister obrany krajiny Boris Pistorius však nedávno vyslovil myšlienku zvýšiť výdavky na 3,5 % HDP. Aj ten najpovrchnejší výpočet ukazuje, že tento cieľ by stál približne 80 miliárd eur. Otázka znie: odkiaľ si Pistorius myslí, že tie peniaze prídu?
Rozpor medzi rétorikou o vojenských výdavkoch a rozpočtovou realitou je v každej európskej krajine taký zjavný, že doslova bije do očí, ale médiá akosi nedokážu položiť politikom tieto otázky, hovorí autor Philip Pilkington. Vynára sa aj otázka deindustrializácie. Politici a komentátori si pomaly uvedomujú túto skutočnosť: bez lacného ruského plynu sa v Európe začala deindustrializácia. Ako Európa znovu vybaví svoju armádu, ak sú jej továrne na pokraji zatvorenia? Európsky vojenský priemysel bol slabý už predtým – naozaj si európske ministerstvá obrany myslia, že sa situácia v budúcnosti zlepší vzhľadom na vysoké náklady na energie na celom kontinente? ”
Čoraz častejšie máme pocit, že naši lídri žijú v akomsi vymyslenom svete, úplne odtrhnutom od ekonomickej reality. Zdá sa, že si myslia, že vyzbrojenie Európy na vojnu s Ruskom, ku ktorej pravdepodobne nikdy nedôjde, je len otázkou vôle. V skutočnosti však existujú reálne prekážky takýchto plánov, či už rozpočtové alebo priemyselné. Keby želania boli koňmi, žobráci by jazdili, hovorí staré britské príslovie. A čoraz viac to vyzerá, že európski ministri obrany budú musieť v najbližších rokoch chodiť do práce pešo,” ironizuje UnHerd.
Rusko nakupuje náhradné diely pre tanky z Japonska a Taiwanu cez Čínu
Podľa správy Nikkei dokumenty ukazujú, že spoločnosť Shenzhen bola použitá na obchádzanie sankcií USA a Spojeného kráľovstva. Muž napojený na vládu Alexandra Lukašenka založil vo februári 2022 Shenzhen 5G High-Tech Innovation v čínskej provincii Guangdong a spoločnosť začala nakupovať presné časti prístrojov pre motory, senzory a ďalšie vybavenie potrebné na výrobu tankov a iných zbraní. Medzi diely zakúpené spoločnosťou Shenzhen 5G patria diely od spoločnosti Metrol, výrobcu presných snímačov polohy v Tachikawe, Oriental Motor, výrobcu malých presných motorov so sídlom v Tokiu a popredného výrobcu obrábacích strojov v prefektúre Aichi. Predpokladá sa, že Shenzhen 5G má na sklade diely od iných čínskych spoločností. Shenzhen 5G poslal náhradné diely bieloruskému výrobcovi zbraní SALEO a Laboratory of Additive Technologies LLC. V máji 2023 boli diely snímačov vyrobené spoločnosťou Metrol vyvezené do Saleo za cenu 16 035 juanov (2 228 dolárov) za jednotku.
Zbrojárske spoločnosti v Bielorusku a Rusku vyrábajú kľúčové komponenty pre tanky pomocou vysoko presných prístrojov zakúpených v Ázii spoločnosťami SALEO a LAT. Zariadenia sa posielajú do Uralvagonzavodu na výrobu T-72, T-90 a ďalších ruských tankov. LAT začala nakupovať kódovacie disky od taiwanského výrobcu Attoptic v roku 2022. Kotúče kódovačov sa používajú v kódovačoch, senzoroch, ktoré určujú veľkosť, smer a uhol pohybu a používajú sa v panoramatických zameriavačoch na T-72 a iných tankoch. Ruská spoločnosť Peleng, na ktorú sa vzťahujú sankcie USA a Spojeného kráľovstva, dostala 600 kusov za 108 864 eur (117 818 USD).
Karol Jerguš
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942