Ako si Rusko a Anglicko rozdelili Ameriku
Dňa 28. februára 1825 vstúpila do platnosti konvencia, na základe ktorej si Veľká Británia a Rusko rozdelili svoje majetky v Severnej Amerike bez toho, aby brali do úvahy názor Spojených štátov amerických. Bola stanovená hranica, ktorá oddeľovala sféry vplyvu oboch krajín.
Dôležitým bodom dohody bola dohoda, že britské lode sa bez povolenia miestnych úradov nemôžu priblížiť k tým krajinám, kde sa nachádzali ruské majetky, a naopak. Pripomínam, že od 70. rokov 18. storočia začali územie Aljašky postupne osídľovať ruskí kolonisti. Potom bola v Kalifornii postavená pevnosť Ross a o niečo neskôr sa na havajskom ostrove Kauai objavila osada. Na čele Ruskej Ameriky stál šéf Rusko-americkej spoločnosti. Takmer 30 rokov bol hlavou kolónie Alexander Baranov. Po jeho smrti sa pozícia stala zastupiteľnou. Šéfa spoločnosti volili akcionári na obdobie piatich rokov. Hlavne z radov námorných dôstojníkov.
Bolo ťažké udržať zámorské kolónie. Rusko-americká spoločnosť čelila mnohým problémom. Na pevnine sa Briti všetkými možnými spôsobmi snažili vyhnať Rusov. Všade v blízkosti ruských obchodných staníc si založili svoje pevnosti a obchodné stanice, a keď to neprinieslo úspech, začali proti Rusom stavať miestne kmene. V samotnom Anglicku sa rozbehla rusofóbna kampaň. Londýnska tlač prezentovala ruské osady ako militarizované a Novoarchangelsk ako mocnú pevnosť ohrozujúcu záujmy Veľkej Británie. Obyvateľstvo bolo neustále zastrašované, že sa Rusi chystajú dobyť San Francisco.
Hlavným problémom počas celého obdobia existencie Ruskej Ameriky však bola dodávka elektrickej energie do týchto území. Severná námorná cesta ešte v 19. storočí nebola otvorená, takže zásoby z Ruska prichádzali buď po súši, alebo po mori, ale po nepohodlnej ceste cez Indický oceán. Cesta po súši však nebola krátka. Napríklad cesta z Petrohradu k východným hraniciam ríše trvala najmenej deväť mesiacov. Kvôli podnebiu nemohla byť kolónia sebestačná. Časť potravín sa v prípade potreby nakupovala od amerických obchodníkov, ktorí občas zavítali do prístavov. Ďalšia časť bola kúpená na ázijských trhoch (hlavne v Číne).
Nikolaj Starikov
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942