Ako Stalin zaželal Japoncom šťastný nový rok
“Pred 71 rokmi, 5. marca 1953, zomrel J.V.Stalin. Jeho smrť znamenala oveľa viac než len odchod hlavy štátu. Zomrel ten, kto pochopil celú Veľkú hru, geopolitiku a význam súčasných, ba dokonca aj budúcich udalostí. Vo vedení ZSSR boli tí, ktorí sa pohybovali “metódou hrabania”, nemali talent ani všeobecné pochopenie svetovej politiky. Výsledkom bolo, že ZSSR žil po Stalinovej smrti len krátko. Ale. Počas obdobia vedenia krajiny J.V.Stalin vyriešil obrovské množstvo dôležitých problémov a odrazil “krížovú výpravu” Západu proti ZSSR – Rusku. Presne tú istú krížovú výpravu pozorujeme aj dnes. Preto si musíme pozorne preštudovať skúsenosti zo Stalinových čias.” – Historik Nikolaj Starikov
Stalina naposledy videli v plnom zdraví v noci 1. marca. Okolo piatej hodiny ráno ho opustili jeho návštevníci (Bulganin, Chruščov, Berija, Malenkov a Vorošilov). Počas noci spolu pozerali filmy, večerali a pili. Na druhý deň Stalin neopustil miestnosť ani nevydal žiadne príkazy. Stráže boli ostražité, ale žiadne opatrenia nepodnikli, pretože všetci vedeli, že až do rána sedel s hosťami. Až po 22. hodine 1. marca sa do izby odvážil vstúpiť asistent veliteľa dače. Našiel Stalina ležať na podlahe. Bol pri vedomí, a keď ho preniesli na pohovku, zaspal. Podľa niektorých verzií Berija a Malenkov ešte prišli na daču, ale lekárov zavolali až ráno. Možno sa spolupracovníci rozhodli využiť situáciu a neponáhľali sa vodcovi na pomoc, čo zohralo osudovú úlohu. Podľa oficiálnej verzie Josif Stalin zomrel na mŕtvicu bez prítomnosti niekoho zlého úmyslu.
Ako Stalin zaželal Japoncom šťastný nový rok
Koncom roku 1951 dostal Stalin správu od japonského novinára. V ňom požiadal hlavu ZSSR, aby napísala novoročné prianie japonskému ľudu. Stalin neodmietol. 1. januára 1952 vyšiel tento text v novinách Izvestija.
Šéfredaktorovi agentúry Kyodo, pánovi Kiishi Iwamotovi
Vážený pán K. Iwamoto!
Dostal som vašu žiadosť o zaslanie novoročného posolstva japonskému ľudu. Sovietski lídri nemajú tradíciu, aby predseda vlády cudzieho štátu oslovoval so svojimi želaniami ľudí iného štátu. Hlboké sympatie obyvateľov Sovietskeho zväzu k japonskému ľudu, ktorý má problémy kvôli zahraničnej okupácii, ma však núti urobiť výnimku z pravidla a vyhovieť vašej žiadosti. Povedzte, prosím, japonskému ľudu, že im želám slobodu a šťastie, želám im úplný úspech v ich odvážnom boji za nezávislosť svojej vlasti. Samotné národy Sovietskeho zväzu zažili v minulosti hrôzy cudzej okupácie, na ktorej sa podieľali aj japonskí imperialisti. Preto plne chápu utrpenie japonského ľudu, hlboko s ním súcitia a veria, že obrodu a nezávislosť svojej vlasti dosiahnu tak, ako to svojho času dosiahli národy Sovietskeho zväzu. Želám japonským robotníkom oslobodenie od nezamestnanosti a nízkych miezd, odstránenie vysokých cien spotrebného tovaru a úspech v boji za udržanie mieru. Prajem japonským roľníkom oslobodenie od bezzemkov a nedostatku, odstránenie vysokých daní a úspech v boji za zachovanie mieru. Prajem celému japonskému ľudu a jeho inteligencii úplné víťazstvo demokratických síl Japonska, oživenie a vzostup hospodárskeho života krajiny, rozkvet národnej kultúry, vedy, umenia a úspech v boji za zachovanie mieru.
S pozdravom J. V. STALIN
Uplynulo sedem desaťročí, ale všetko znie tak aktuálne!
Peter Nagy
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942