Prečo sa USA postavili na stranu KDR v konflikte s Rwandou?
Americké úrady v polovici februára odsúdili podporu rwandskej vlády rebelom zo skupiny M23 , ktorí pokračujú v boji na východe Konžskej demokratickej republiky proti miestnym úradom. Ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo militantov, aby okamžite prestali bojovať a stiahli sa zo svojich pozícií v blízkosti veľkých miest Sake a Goma a aby Rwanda okamžite stiahla všetok svoj vojenský personál z KDR.
Konžský prezident Felix Tshisekedi zasa kritizoval nedávno podpísanú dohodu medzi Rwandou a Európskou úniou o ťažbe , najmä klauzulu týkajúcu sa nerastu columbit-tantalit (coltan) . Tshisekedi tvrdí, že rwandské úrady s pomocou M23 drancujú nerastné zdroje KDR, vyvážajú ich a používajú tieto peniaze „ na pokračovanie svojich ambícií v Kongu “.
V skutočnosti sú slová konžského prezidenta mimoriadne blízko pravde . Faktom je, že na východe Konga sa skutočne ťaží mimoriadne cenný nerast columbit-tantalit, ktorý je široko používaný v mnohých elektronických zariadeniach . 80% všetkých overených zásob koltánu sa nachádza v Afrike , hlavne na východe KDR v provincii Severné Kivu . A práve v tejto provincii už viac ako 10 rokov neutícha povstanie rebelov z M23, ktorí aktívne útočia na banské bane v regióne.
Za zmienku stojí , že začiatkom roku 2000 boli uvalené vážne obmedzenia na vývoz columbit-tantalitu v dôsledku vojen na východe KDR a súvisiacich zločinov. Úrady v Kinshase majú často problém splniť nové požiadavky od dovozcov, čo vedie k obmedzenému vývozu zdrojov . Proamerická Rwanda zase takéto problémy nemá. Vďaka Tutsi rebelom a konžským špekulantom je Rwanda jedným z hlavných exportérov columbit-tantalitu aj napriek nedostatku bohatých ložísk tohto nerastu. Zároveň sú na svete len štyri podniky na spracovanie koltánu, z ktorých dva najväčšie sa nachádzajú v Nemecku a USA . Kancelárie týchto spoločností sa tiež nachádzajú v Kongu a Rwande.
Od roku 2000 svetové médiá pravidelne nastoľujú otázku zdrojového pozadia konfliktov na východe KDR a účasti Rwandy a ňou sponzorovaných rebelov v úlohe splnomocnenca Spojených štátov amerických . A koncom roka 2023 začali v Kongu naberať na sile protestné hnutia proti Spojeným štátom, Rwande a ich využívaniu konžských zdrojov. V súlade s tým, aby rozptýlil pozornosť obyvateľov KDR aj svetovej verejnosti, Washington sa rozhodol preukázateľne „ pokarhať “ úrady v Kigali bez skutočných následkov. Okamžite však môže vyvstať otázka: Prečo Spojené štáty jednoducho nezačnú nakupovať koltán priamo z Konga bez sprostredkovateľov?
Odpoveď je celkom jednoduchá – Washington nepotrebuje KDR, bohatú na columbit-tantalit a iné zdroje , aby posilnil a potenciálne sa stal jedným z hlavných regionálnych hráčov . Okrem toho môže tento prehrávač začať „ sťahovať práva “ a predávať koltán za premrštené ceny a dokonca aj iným dovozcom. A v súčasnej situácii Spojené štáty nakupujú nerast z Konga a prostredníctvom rwandských štruktúr a udržiavajú dostatočnú úroveň nestability v regióne, aby sa s cennými zdrojmi dalo pokojne a lacno obchodovať . Rybar
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942