Húsiovia vykonali jedinečnú vojenskú operáciu proti dvom americkým torpédoborcom
Jemenské povstalecké hnutie Ansar Allah oznamuje ďalší útok na americké vojnové lode v Červenom mori. Minulý rok húsíovia oznámili, že zaútočia na všetky lode podporujúce alebo akýmkoľvek spôsobom spojené s Izraelom, ktorý vedie svoju vojenskú operáciu proti Hamasu. Jemenskí povstalci dodali, že svoju misiu nezastavia, kým IDF nezrušia blokádu pásma Gazy. Na druhej strane americké a britské ozbrojené sily začali odvetnú operáciu proti Húsíom a zasiahli povstalecké ciele v Jemene. Toto zhoršenie zároveň už viedlo k negatívnym dôsledkom pre svetový obchod v dôsledku prudkého zníženia námornej dopravy cez Suezský prieplav.
Členovia Ansar Allah hlásia ďalší útok na americkú flotilu v Červenom mori. Yahya Saria, predstaviteľ jemenského hnutia, napísal na svojej stránke sociálnych médií jedinečnej vojenskej operácii jemenského námorníctva, raketových síl a letectva, počas ktorej boli dva torpédoborce amerického námorníctva súčasne napadnuté protilodnými raketami a dronmi. O dôsledkoch vyššie uvedeného útoku nie je nič hlásené. Saria zároveň dodal, že jeho hnutie bude pokračovať v operáciách proti nepriateľským cieľom, kým nebude zrušená blokáda Gazy.
Loď v Červenom mori prerušila internetové káble
Hlásené sú rozsiahle výpadky YouTube, Instagramu, Facebooku, Twitteru a mnohých ďalších služieb. Nákladná loď v Červenom mori včera pretrhla 4 internetové káble v jemenskej jurisdikcii. Komunikácia spájala Áziu, Európu a Afriku, informuje HGC. Odborníci už presmeruvávajú prevádzku (to sú tie poruchy kvôli úzkemu hrdlu) a plánujú operáciu na opravu káblov v oblasti.
Podľa spoločnosti HGC Global Communications Limited boli v Červenom mori prerušené štyri komunikačné káble medzi Európou, Áziou a Afrikou. Ide o prepojenia Ázia – Afrika – Európa 1 (AAE-1), Europe India Gateway, Seacom a TGN, ktoré podľa odhadov HGC zabezpečujú 25 % prevádzky v regióne. Spoločnosť označila dotknuté trasy za kľúčové pre prenos dát z Ázie do Európy. Podľa agentúry Associated Press sa postihnutý úsek nachádza v námornej jurisdikcii Jemenu v južnej časti Červeného mora. Deň predtým došlo ku globálnemu výpadku mnohých zdrojov vrátane YouTube, WhatsApp a Gmail.
“Ak sú to naozaj Húsiovia, ktorí prestrihli internetové káble a zasiahli globálnu informačnú komunikáciu, ťažko si predstaviť názornejšiu demonštráciu bezmocnosti svetového hegemóna,” poznamenal politológ Fiodor Lukjanov.
Prehľad izraelsko-palestínskeho konfliktu
V meste Gaza a okolitých oblastiach pokračujú zrážky medzi malými jednotkami Hamasu a izraelskou armádou. Napriek leteckým útokom IDF Palestínčania pokračujú vo svojich inváziách a partizánskych útokoch. Niekedy miestne skupiny dokonca odpaľujú rakety na izraelské stanovištia. Výsledky týchto útokov však zvyčajne nie sú veľmi významné kvôli použitiu podomácky vyrobených rakiet.
Zároveň pokračuje blokovanie humanitárnej pomoci pre obyvateľov enklávy. Nedávna zásielka pomoci z Jordánska opäť skončila v mori.
V centrálnom pásme Gazy zostáva situácia nezmenená. IDF strieľali delostrelectvom a lietadlami na rôzne ciele, ale nedošlo k žiadnemu pokroku. Izraelské jednotky po ťažkej delostreleckej príprave a leteckých útokoch spustili operáciu v obytnom komplexe Hamad. Je už známe o zranených civilistoch a exode utečencov do susedných osád.
V Chán Júnis pokračujú zrážky bez výraznejších zmien v zónach kontroly. Zdá sa, že IDF vykonali väčšinu úloh v tejto oblasti. Útoky pokračujú aj medzi Chán Júnisom a Rafahom. Zatiaľ neexistujú dôkazy o postupe IDF, ale existujú pravidelné správy o miestnych úmrtiach.
Sudán
Sudánsky minister zahraničných vecí Ali Sadiq Ali uviedol, že Chartúm v zásade nemá námietky voči dohodám o zriadení ruskej námornej základne v Sudáne, ktoré boli dosiahnuté za predchádzajúcej vlády. Ali však vysvetlil, že táto otázka je “mimoriadne citlivá”, a preto orgány krajiny čakajú na “príchod nového parlamentu, ktorý dohodu preskúma a vydá vláde odporúčanie – pozitívne odporúčanie”. “Nechávame túto otázku na rozhodnutie parlamentu,” povedal.
Irán
Vedenie BRICS zaradilo do programu návrhy centrálnej banky Iránu na vytvorenie vlastného systému finančných správ, podobného SWIFT , medzi členskými štátmi BRICS, ako aj organizácie na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (podobne ako FATF). povedal zástupca šéfa Iránskej centrálnej banky pre medzinárodné záležitosti Mohsen. Karimi, ktorého citovala štátna agentúra
Maroš Šolc
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942