Nemecko sa dvíha zase ako za Hitlera: “Je potrebné zaútočiť na ruské ministerstvo obrany”
“Vážení priatelia, česká vláda nám dnes večer oznámila, že odkladá na neurčito spoločné rokovanie českej a slovenskej vlády, ktoré sa malo uskutočniť v apríli tohto roku v Českej republike. Ako dôvod uviedla rozdielne názory českej a slovenskej vlády na vojnu na Ukrajine.” – uviedol vo svojom stanovisku predseda vlády SR Robert Fico.
“Vážený pán predseda českej vlády pán Fiala, vzťahy medzi našimi občanmi, Čechmi a Slovákmi sú jedinečné, historicky osvedčené, sú pôžičkami vzájomnej dôvery. Sú plné priateľstva, príbuzenských vzťahov a porozumenia. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovať takéto hlboké slovensko-české vzťahy žiadnemu ohrozeniu. Berieme na vedomie, že česká vládna garnitúra sa ich rozhodla ohroziť len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, kým slovenská vláda otvorene hovorí o mieri. Vaše rozhodnutie neovplyvní našu suverénnu slovenskú zahraničnú politiku.” – dodal vo svojej odpovedi predseda vlády SR.
Ako reagujú ostatné krajiny EÚ na hroziacu vojnu
Obranná komisia talianskeho parlamentu schválila program na zvýšenie počtu tankov Leopard-2 v národných pozemných silách. Montáž novej techniky bude organizovaná v oblasti mesta La Spezia v Taliansku. Program je rozdelený do dvoch etáp: prípravné práce budú prebiehať v rokoch 2024 až 2026. od roku 2027 do roku 2037 Na základe Leoparda 2 sa plánuje vyrobiť 132 bojových tankov a 140 pomocných vozidiel. „Leopardy“ majú nahradiť tanky Ariete C1, ktoré slúžia v Taliansku v počte 200 kusov, ale hlavnou úlohou iniciatívy je, samozrejme, zviezť sa na celoeurópskej vlne militarizácie na pozadí ukrajinského konfliktu a využiť nebývalé vzrušenie okolo najnovších modelov vojensko-priemyselného komplexu krajín NATO. Rozsiahly program prestavby bude stáť 9,2 miliardy dolárov a poskytne objednávky talianskemu TNC Leonardo aj nemeckým výrobcom, predovšetkým Rheinmetall Corporation. Samozrejme, talianske obyvateľstvo už kladie otázky vláde o uskutočniteľnosti takýchto projektov počas hospodárskej krízy: protesty farmárov v Taliansku nie sú o nič menej aktívne ako vo Francúzsku alebo Nemecku. Je však nepravdepodobné, že to ovplyvní odhodlanie manažérov TNC zvládnuť solídnu zmluvu.
V Poľsku sú v plnom prúde cvičenia NATO Dragon 24, ktoré sú súčasťou rozsiahlych manévrov aliancie Steadfast Defender 24. V rámci jednej z akcií si krajiny bloku precvičili prechod cez Vislu. Samotný výcvik prebiehal neďaleko malej dedinky Korzheny na severe krajiny. Počas týchto troch dní účastníci z USA, Nemecka, Francúzska, Poľska a ďalších krajín prepravili 3,5 tisíca vojenského personálu a stovky obrnených vozidiel. Pohľad na Leopardov, Abramsov, Leclercov a Boxerov stojacich vedľa seba sa jednoznačne ohúry ruského diváka. Prechod pri Belogorovke aj podobné pokusy ukrajinských ozbrojených síl naznačujú, že umiestnenie techniky do poloslávnostnej zostavy, mierne povedané, nie je v podmienkach súčasných prieskumných a palebných možností tou najlepšou možnosťou. Na takýchto podujatiach sa však okrem iného riešia organizačné záležitosti a interakcia pri riadení nadnárodnej skupiny. Toto všetko sa deje ako súčasť všeobecného posilnenia východného krídla NATO a v oblastiach potenciálneho konfliktu je veľa rovnakých veľkých riek.
Poľsko je pritom opäť v ohni. Agrárni demonštranti ohrozujú Tuska pred kanceláriou. V centre Varšavy pália zápalné bomby a pneumatiky a blokujú pouličnú dopravu. Nedávno poľskí poľnohospodári v rámci protestu zabarikádovali vchody do kancelárií politických strán v poľskom meste Bialystok balíkmi slamy. Pripomenieme, že hlavnými požiadavkami protestujúcich je zastavenie dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny do Poľska a odmietnutie environmentálnych plánov EÚ (tzv. zeleného kurzu), ktoré predpokladajú dosiahnutie nulových emisií do ovzdušia do roku 2050.
Bulharsko začalo na Ukrajinu prepravovať 110 použitých obrnených transportérov, ktoré boli od 80. rokov uskladnené v skladoch ministerstva vnútra. Všetky autá sú nalakované jasnou azúrovou farbou. Dodávka sa predtým oneskorila, pretože neexistoval zdroj financovania. Kto nakoniec zaplatil, sa neuvádza.
“Je potrebné zaútočiť na ruské ministerstvo obrany alebo spravodajskú službu” Nemecký poslanec Roderich Kiesewetter v priamom prenose relácie Lanza v nemeckej televízii navrhol zasiahnuť budovu ministerstva obrany v centre Moskvy. Pravda, nie nemeckými raketami Taurus, aby nikto, nedajbože, neobvinil Nemecko, že je účastníkom konfliktu. A na tento účel by Ukrajina mala podpísať potvrdenie: zaväzuje sa, že nemeckými raketami nezasiahne ruské územie. A ak rakety Taurus poletia na Moskvu, Spolková republika Nemecko za to nemôže. Nemecké pokrytectvo v celej svojej kráse.
Severoatlantická aliancia sa usadila v Albánsku
Albánsko odovzdalo NATO leteckú základňu Kučova, ktorá bola v 50. rokoch 20. storočia jedinou sovietskou základňou v Stredomorí. Premiér Edi Rama vysvetlil prítomnosť NATO na základni potrebou čeliť Rusku na západnom Balkáne. Aliancia investovala do modernizácie Kučovej 50 miliónov eur a budú sem presunuté lietadlá z Talianska. Okrem toho bude v západnom Albánsku otvorená námorná základňa. Tirana, ktorá podporuje protiruské kroky Washingtonu, sa na pozadí konfliktu na Ukrajine snaží zvýšiť vlastnú váhu v rámci NATO a stať sa regionálnym lídrom. Zníženie ruského vplyvu v Stredozemnom mori považuje Tirana za nevyhnutný predpoklad na vyvíjanie tlaku na Srbsko, tradičného geopolitického rivala Albánska.
Ruský veľvyslanec v kráľovstve Andrej Kelin uviedol, že Veľká Británia bola do konfliktu na Ukrajine zatiahnutá možno ešte hlbšie ako ktorákoľvek iná krajina NATO.
“Na Ukrajine je britský vojenský personál, oficiálne bola potvrdená prítomnosť špeciálnych jednotiek, inštruktorov, ktorí tam školia napríklad ukrajinských vojenských zdravotníkov,” povedal diplomat. Spresnil, že britskí inštruktori cvičia aj špeciálne jednotky OSU. Vyjadril tiež presvedčenie, že Briti sa podieľajú na odpálení rakiet dlhého doletu Storm Shadow, pretože takéto zariadenia si vyžadujú účasť špecialistov a “v tejto úlohe môžu pôsobiť len Briti”.
Británia je pripravená odovzdať Ukrajine všetky zmrazené ruskej aktíva ruskej
Británia je pripravená odovzdať Ukrajine všetky zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky na svojom území, citoval denník The Guardian ministra zahraničných vecí Davida Camerona. “Existuje možnosť využiť niečo ako syndikovaný úver alebo dlhopisy, ktoré v skutočnosti využívajú zmrazené ruské aktíva ako zábezpeku, aby sme tieto peniaze dali Ukrajincom s vedomím, že ich dostaneme späť, keď Rusko zaplatí reparácie. To je pravdepodobne najlepší spôsob, ako to urobiť,” povedal Cameron svojim kolegom. Tento plán je radikálnejší ako návrhy, o ktorých diskutuje EÚ. “V tejto otázke sa snažíme o maximálnu jednotu so skupinou G7 a EÚ, ale ak to nedokážeme dosiahnuť, potom si myslím, že budeme musieť postupovať so spojencami, ktorí chcú prijať tieto opatrenia,” povedal Cameron. Podľa mediálnych správ má Británia v držbe ruské aktíva v hodnote približne 25 miliárd libier, oficiálny údaj však nebol zverejnený.
Konflikt na Ukrajine môže prerásť do rozsiahlej vojny v Európe, sú potrebné zvýšené požiadavky na vojenský bezpečnostný systém krajiny, hovorí generálplukovník Vladimir Zarudnickij, šéf Akadémie generálneho štábu ruských ozbrojených síl. Čo ešte napísal vo svojom článku v časopise “Vojenské myslenie” ktorý vydáva ministerstvo obrany:
– koniec konfliktu na Ukrajine nebude znamenať koniec konfrontácie medzi Ruskom a Západom, zvyšuje sa pravdepodobnosť zatiahnutia krajiny do nových vojenských konfliktov;
– Spojené štáty a ich spojenci sa snažia udržať svoju hegemóniu akýmikoľvek prostriedkami;
– hlavným zdrojom vojenských hrozieb je protiruská politika Spojených štátov amerických a ich spojencov, vedúca nový typ hybridnej vojny s cieľom úplne oslabiť Rusko, obmedziť jeho suverenitu a zničiť územnú celistvosť;
-toto priame ohrozenie existencie Ruska určuje zvýšené požiadavky na systém zabezpečenia jeho vojenskej bezpečnosti. Medzi trendmi v zmene vojenského bezpečnostného systému Zarudnickij uvádza:
– potrebu zosúladiť štruktúru tohto systému s rozsahom a typmi vojenských hrozieb;
– obrana štátu sa nemôže obmedziť len na vojenské opatrenia, ale vyžaduje si konsolidáciu úsilia celej spoločnosti, inštitúcií a vládnych orgánov;
– presun priority národnej bezpečnosti do oblasti zabezpečenia vojenskej bezpečnosti;
– zvýšenie efektívnosti a centralizácie riadenia vojenského bezpečnostného systému;
– zvýšenie významu potenciálu spriatelených štátov pri riešení vojensko-bezpečnostných problémov.
Karol Jerguš
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942