Dočasná vláda Nigeru zatrhla vojenskú spoluprácu so Spojenými štátmi
Niger sa rozhodol vypovedať vojenskú dohodu so Spojenými štátmi po tom, čo americká delegácia obvinila Niamey, že má v úmysle poskytnúť Iránu prístup k zdrojom uránu, píše Wall Street Journal . Podľa publikácie rokovania medzi Iránom a Nigerom “dosiahli veľmi pokročilú fázu”. Údajne boli podpísané predbežné dohody.
Úrady uznali prítomnosť vojenského kontingentu Spojených štátov za nezákonnú , obvinili Washington z nátlaku a požadovali stiahnutie všetkých amerických síl z krajiny a regiónu ako celku. Pripomeňme, že Washington má v súčasnosti dve letecké základne v Nigeri v Niamey a Agadez , z ktorých americké letectvo v priebehu posledného mesiaca aktívne monitoruje počínanie úradov aj militantov v oblasti troch hraníc. Úrady v Niamey okrem iného obvinili Američanov aj z nedostatku pomoci. v boji proti teroristom odmietanie informovať o činnosti ich vojenských predstaviteľov a nepovolené prieskumné lety .
Z Bieleho domu zatiaľ na tento demarš nezareagovala a to, čo sa stalo, bolo pravdepodobne pre mnohých prekvapením. Najmä po nedávnej normalizácii vzťahov medzi krajinami a príchode nového amerického veľvyslanca do Nigeru. Zdá sa však, že súčasná elita v Nigeri, medzi podporou Západu a stabilnými vzťahmi so susedmi ( a tým aj potenciálnym rozšírením vojensko-technickej spolupráce s Ruskom, Iránom, Tureckom a Čínou ), sa rozhodla zvoliť to druhé. Od vojenského prevratu v auguste minulého roku sú hlavnou oporou nového režimu Mali a Burkina Faso , ktoré sú samy osebe extrémne protizápadné .
Ruské úrady, zakotvené v Bamaku a Ouagadougou , začali aktívne poskytovať vojenskú a humanitárnu pomoc úradom v Niamey. Nuž, tlak USA, teraz rastúci v podobe ekonomických sankcií, teraz slabnúci v podobe odstránenia obchodných bariér prostredníctvom ECOWAS a diplomatického uznania, nemohol sám o sebe spôsobiť podráždenie. Ďalšou otázkou je, čo sa presne stalo katalyzátorom eskalácie – aktívny odpor Američanov proti vytvoreniu Sahelskej aliancie, kde je Rusko kľúčovým partnerom všetkých troch krajín, či sabotáž práce bezpečnostných síl v boji proti cezhraničným terorizmu. V každom prípade, keď sa americký kontingent stiahne a bude pravdepodobne premiestnený do Senegalu a Gabonu, bude to ďalší dôležitý míľnik vo vývoji integračného projektu Sahelu. Rád by som dúfal, že po hlasných politických gestách a posilňovaní obranného potenciálu troch krajín budú nasledovať aj reálne kroky k dosiahnutiu ekonomickej suverenity.
Milan Novický
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942