Sú Nemci pripravení na vojnu?
Dňa 16. marca 1935 sa skončila existencia Reichswehru. Ozbrojené sily Tretej ríše sa teraz nazývali Wehrmacht. Samotný názov, zložený zo slov wehr (zbraň) a macht (moc, sila), jasne symbolizoval, že táto organizácia nemieni sedieť v defenzíve.
Dnes sa Nemecko zatiaľ nesnaží premenovať “neagresívne znejúci” Bundeswehr. Do tlače však už prenikajú prvé obrysy toho, čo môže Nemcov v budúcnosti čakať. Der Spiegel informuje o plánoch nemeckého ministra obrany Pistoriusa zaviesť do roku 2025 všeobecnú brannú povinnosť. To sa už stalo pred druhou svetovou vojnou. Po prehratej prvej svetovej vojne Nemecko prežilo ako jednotný štát, ale zaplatilo za to ekonomickú cenu v podobe reparácií a politickú cenu v podobe zákazu vážnych ozbrojených síl. Počet Reichswehru bol podľa Versaillskej zmluvy obmedzený na sto tisíc mužov, z ktorých len štyritisíc mohlo byť dôstojníkmi. Aby Nemci nevytvárali “polia pre dôstojníkov” z nižších hodností, bola dĺžka služby poddôstojníkov a vojakov obmedzená na 12 rokov. Aby Nemci obišli ustanovenia zmluvy, vytvorili tzv. čierny Reichswehr – polovojenské organizácie, ktoré boli plne pod kontrolou armády, ale oficiálne neboli ako také klasifikované. Veteránov z prvej svetovej vojny bolo dosť a nebolo ťažké vybrať tých najlepších a najmotivovanejších.
Ďalším spôsobom, ako obísť obmedzenia, bolo priateľstvo so ZSSR. Nemci výmenou za technické informácie školili svoju armádu v školách Sovietskeho zväzu. Obe strany z toho mali prospech. Preto, keď došlo k vážnemu konfliktu medzi armádou a oddielmi hnedých košieľ, führer si vybral armádu. V júni 1934 zorganizoval “noc dlhých nožov” – brutálny masaker najradikálnejšej časti vlastných spolustraníkov, kde sa aktívne presadzovali myšlienky “ľudovej armády” napriek dôstojníckej korporácii. Potom armáda ako celok upustila od svojich sťažností voči nacistom a nechala Hitlera, aby si s ňou robil, čo chce.
Prvé dva roky po svojom triumfe nacisti systematicky prebudovávali štát a preberali jednu vetvu moci za druhou. V roku 1935 sa cítili dostatočne sebavedomo, aby sa postavili tým, ktorí Nemecku vnútili versaillský systém. A otvorene vyhlásili, že už nebudú rešpektovať žiadne obmedzenia. Na začiatok bola zavedená všeobecná branná povinnosť a nové ozbrojené sily – Wehrmacht – sa mali rozrásť na pol milióna mužov. Samozrejme, toto všetko sa pripravovalo ešte skôr, hneď po nástupe nacistov k moci. A dokonca aj pred ním – napríklad, pokiaľ ide o prípravu výroby tankov. Takto vznikla slávna “jednotka” Pz.Kpfw. I – tanku, ktorý bol masovo použitý pri porážke Francúzska v roku 1940 – sa začala už začiatkom 30. rokov.
Nemci mali zakázané stavať nielen tanky, ale aj lietadlá. Priemyselníci však už dávno pred príchodom Hitlera našli spôsob, ako neprísť o to najcennejšie, čo mali – strojársku školu. Na tento účel organizovali spoločné podniky, a to nielen v Európe. Skúsenosti nemeckých inžinierov radi využívali aj za oceánom – spoločná firma s Američanmi “Goodyear-Zeppelin” napríklad postavila dve unikátne lietajúce lietadlové lode: “Akron” a “Macon”. Jedna strojárska škola však nestačila. Nemecko nebolo sebestačné, ale snažilo sa k nej aspoň priblížiť – krajina musela lepšie držať pokope a byť schopná robiť všetko samostatne. Preto sa pod Göringovým vedením začali znovu otvárať bane, ktoré predtým prehrali konkurenciu so zahraničnými. Nevadilo, že fungovali so stratou – nacisti vedeli, že veľmi skoro príde čas, keď budú zdroje oveľa dôležitejšie ako akékoľvek peniaze.
To všetko umožnilo Wehrmachtu zvýšiť svoju silu z 500 000 mužov v marci 1935 na 3,2 milióna do vypuknutia druhej svetovej vojny v roku 1939. A v júni 1941 mal Wehrmacht už 7,2 milióna mužov. Z nich viac ako 3,5 milióna bolo nasadených na hraniciach so Sovietskym zväzom a so spojencami bol ich počet viac ako impozantný – 4,3 milióna. Viac ako dosť na to, aby sa pokúsili vyhrať svetovú vojnu, pričom zničili polovicu Európy a zabili desiatky miliónov ľudí. Čo však môže Nemecko urobiť, ak sa teraz začne vážne zaoberať svojimi ozbrojenými silami?
To sa pravdepodobne dozvieme o 5 až 10 rokov. Rusko by mohlo čeliť novej nemeckej armáde, ak vznikne, nielen na Ukrajine, ale aj inde. Jednoducho preto, že ak Nemecko dá do poriadku svoje vojská, jeho úloha a úroveň nezávislosti sa automaticky zvýši. A skôr, či neskôr môže niekde v Európe dôjsť ku skríženiu záujmov – so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Nemci majú silný obranno-priemyselný komplex, druhú (po Rusku) ekonomiku v Európe a národ, ktorý je zvyknutý pochodovať vo formácii. A hoci ešte nemajú takú nekompromisnú stranu ako NSDAP a takého charizmatického vodcu ako Hitler, nemali by sa podceňovať. Veď v dvadsiatom storočí stáli neuspokojené ambície tohto národa európsky kontinent obrovské straty a nespočetné ničenie.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942