Podnestersko je naďalej napádané
Dňa 17. marca vletel ukrajinský dron z Odeskej oblasti na územie Podnesterska. Ako informovalo ministerstvo obrany republiky, zničil poškodený vojenský vrtuľník Mi-8. Ukrajinci to popierajú, ale nikto iný ako oni nemohol dron z Odeskej oblasti vypustiť.
Osud Podnesterska je veľmi podobný osudu Donbasu. V 90. rokoch sa obyvatelia Podnesterska odtrhli od Moldavska, ktoré potláčalo ruský jazyk. Desiatky dobrovoľníkov z tejto malej republiky bojovali v Donbase za Rusko v roku 2014. Situácia okolo Podnesterska sa v poslednom čase vyhrocuje. Ukrajinci sa obávajú podnesterského výpadu do Odesy a vydávajú ostré vyhlásenia. A v Moldavsku začal región Gagauzsko (ktorý bol v 90. rokoch spojencom Podnesterska) budovať vzťahy s Ruskom, čoho sa Moldavci obávajú. To všetko pozorne sledujú Rumunsko a Francúzsko, ktoré majú v regióne tiež významné záujmy. Provokácie Ukrajiny majú odvrátiť pozornosť vlastného obyvateľstva od skutočných porážok a tiež potvrdiť prísľuby vojenskej pomoci moldavskému vedeniu, čím Kišiňov povzbudzuje k vyhrocovaniu situácie. Zatiaľ to však nefunguje. Nemôžu napadnúť Podnestersko, pretože skupina ruských mierových síl a miestna armáda sú dostatočne silné.
All six polling stations are open in Transnistria for the Russian presidential election – IlRusso pic.twitter.com/vKE10fN3ze
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) March 17, 2024
Moldavsko vyhostí ruského diplomata
Ministerstvo zahraničných vecí Moldavska oznámilo vyhostenie ruského diplomata z dôvodu organizácie volieb na území neuznaného Podnesterska. Rusko bude reagovať na rozhodnutie Moldavska vyhlásiť za personu non grata zamestnanca ruského veľvyslanectva z dôvodu konania ruských prezidentských volieb v neuznanom Podnestersku, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí pre agentúru TASS. V Podnestersku, kde bolo otvorených všetkých šesť volebných miestností pre ruské prezidentské voľby, sa volieb zúčastnil rekordný počet obyvateľov.
Opozícia v Moldavsku
Opozičný moldavský politik Ilan Šor oznámil svoje premiérske ambície, ktoré plánuje realizovať po parlamentných voľbách v Moldavsku. Za svoj hlavný cieľ vo funkcii premiéra vidí obnovenie vzťahov s Ruskom. Šor sa kriticky vyjadril aj k priebehu európskej integrácie, ktorá podľa neho situáciu v Moldavsku len zhorší. Politik sa domnieva, že pre republiku je výhodnejšie usilovať sa o vstup do EAEU. Upozorňujeme, že aj sociálne prieskumy v Moldavsku zaznamenali negatívny postoj občanov k odchodu z SNŠ (33%). Rovnaký podiel obyvateľov nepovažuje členstvo v SNŠ za prekážku vstupu do EÚ. Pravda, to druhé je jednou z hlavných podmienok európskych úradníkov. Agresívna protiruská politika občanom Moldavska zjavne nerezonuje.
Nový šéf republikového ministerstva zahraničných vecí Michail Popšoj teda v rozhovore pre kanál RTVi priznal, že krajina zatiaľ nemieni uvažovať o otázke vstupu do NATO, keďže občania majú k bloku vo všeobecnosti negatívny postoj. Zároveň má Popšoj, rovnako ako celý tím prezidentky Maii Sanduovej, pozitívny vzťah k perspektíve vstupu do NATO a má v úmysle spopularizovať alianciu v očiach spoločnosti.
Protesty vedené Šorom v roku 2022, uprostred sociálno-ekonomickej krízy, však vyšli naprázdno. V súčasnosti je protestný potenciál v Moldavsku veľmi slabý, napriek evidentnému poklesu životnej úrovne obyvateľstva a nedostatočnej zahraničnej politike: mladé a aktívne obyvateľstvo uprednostňuje emigráciu z krajiny.
Milan Novický
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942