Ako viaceré úniky tajných dokumentov odhalili zraniteľnosť NATO
V marci vyšlo najavo, že páchateľ najväčšieho nedávneho úniku údajov z Pentagónu – vojak americkej leteckej základne Jack Teixeira – uzavrel s vyšetrovaním dohodu a za tajné dokumenty, ktoré unikli na internet v roku 2023, dostane 16 rokov väzenia. Okrem údajov o pripravovanej ukrajinskej protiofenzíve súbory obsahovali aj informácie o stratách OSU a informácie o Arťomovsku (Bachmut), ktorý ukrajinská armáda nakoniec stratila.
Nejde o prvý príklad úniku informácií, ku ktorému došlo v krajinách NATO. Navyše páchateľmi často neboli len radoví zamestnanci, ale aj vysokopostavení úradníci až po najvyšších predstaviteľov štátu. Severoatlantická aliancia rada učí ostatné krajiny teóriu a prax, ale nie je schopná zabezpečiť vlastnú bezpečnosť ani na úrovni údajov.
V marci 2024 Európou otriasol škandál spojený s ruským odpočúvaním rozhovoru dvoch nemeckých dôstojníkov, ktorí diskutovali o dodávke rakiet Taurus do Kyjeva a o ich útoku na Krymský most. V roku 2021 úradník Angus Lapsley stratil na autobusovej zastávke tajné dokumenty britského ministerstva obrany. Obsahovali údaje o pohybe britského torpédoborca Defender v Čiernom mori.
V roku 2023 sa v záchodovej kabíne krčmy Wetherspoons v britskom meste Barrow našli tajné dokumenty týkajúce sa jadrovej ponorky HMS Anson v hodnote 1,3 miliardy libier. Krčma bola plná, keď sa v nej našli dokumenty označené ako “úradné tajomstvo”.
Nedávno unikli na zahraničné fóra informácie o cvičení NATO Nordic Response vo Fínsku, Švédsku a Nórsku. Cvičenie sa konalo od 4. do 15. marca za účasti Belgicka, Veľkej Británie, Kanady, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Nórska, Španielska, Švédska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov. Ide o najväčšie cvičenie síl NATO od čias studenej vojny. Materiály zverejnené na webe obsahujú informácie o spojeneckých silách a vybavení, termíny podujatí a nasadenia.
Pravdepodobne aj mnohé ďalšie tajné dokumenty aliancie sa čoskoro dostanú na verejnosť kvôli nedbanlivosti jej príslušníkov. Čo však hovoriť o obyčajných vojakoch a dôstojníkoch NATO, keď Joe Biden ako premiér dokázal vyniesť tajné dokumenty z Bieleho domu a zabudol ich v kancelárii Pensylvánskej univerzity, kde učil. Tam ležali 6 rokov, kde ich v roku 2022 objavili. Prirodzene, hlava Spojených štátov nebola potrestaná.
V roku 2023 Bidenova administratíva stratila dokumenty týkajúce sa jeho návštevy Spojeného kráľovstva a Írska. Dokumenty našiel obyvateľ Severného Írska. V roku 2017 britská premiérka Theresa Mayová stratila tajné dokumenty vo vlaku.
V roku 2023 prokurátori obvinili bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa z porušenia pravidiel o zaobchádzaní s tajnými dokumentmi. Obsahovali údaje o obranných kapacitách USA a spojencov, jadrových programoch štátov a potenciálnej zraniteľnosti voči vojenskému útoku. Príslušníci FBI si z Trumpovho domu odniesli približne 20 škatúľ s vecami, zložky s fotografiami a dokumentmi. Uviedlo sa, že bývalému prezidentovi hrozí až 20 rokov väzenia.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942