Čo by vlastne chceli USA dosiahnuť na Taiwane?
Washington, ktorý tvrdí, že existuje “jedna Čína”, provokuje Peking a Tchaj-pej a robí všetko pre to, aby zabránil zjednoteniu. Niekoľko téz zo správy čínskeho premiéra Li -Čianga, ktorú predniesol 5. marca na zasadnutí Národného ľudového zhromaždenia, vyvolalo v západných médiách silné a neadekvátne reakcie. Agentúra Reuters venuje osobitnú pozornosť skutočnosti, že Čína sa rozhodla zvýšiť svoje vojenské výdavky o 7,2 % na “rekordnú” sumu 231 miliárd dolárov v roku 2024, a zároveň konštatuje, že Peking prudko pripotvrdzuje svoju rétoriku voči Taiwanu.
Západní “analytici” dospeli k tomuto záveru po tom, čo v slovách Li Čianga o zjednotení s Taiwanom nevideli slovo “mierový”. A tak to išlo…. Tento záver viedol niektorých obzvlášť nezmieriteľných komentátorov k predpokladu, že Peking údajne začne vojenskú operáciu s cieľom zmocniť sa silou územia, ktoré mu patrí, t. j. ostrova Taiwan. Nikto nehovorí o tom, že Čína vynakladá na obranu takmer štyrikrát menej ako Spojené štáty. Li Čiang však povedal, že Peking “bude pevne presadzovať zjednotenie Číny” a “rozhodne sa postaví proti nezávislosti Taiwanu”. Okrem toho povedal, že Peking bude “podporovať mierový rozvoj vzťahov medzi oboma stranami prielivu” a “chrániť základné záujmy čínskeho národa”.
To všetko sa ani v najmenšom neodchyľuje od politiky čínskej ústrednej vlády, ktorá bola vo vzťahu k Taiwanu definovaná už dávno. Zameriava sa na rozvoj obchodných a hospodárskych vzťahov s ostrovom a mierové zjednotenie s jeho provinciou, ktorá je dočasne pod faktickým protektorátom Spojených štátov. A ak premiér Štátnej rady nepoužil prídavné meno “mierové” pri slove “zjednotenie”, stále to absolútne nič neznamená. Mimochodom, nepoužil ani prídavné meno “vojenský”. V skutočnosti je možné násilné zjednotenie. Je zakotvené v zákonoch ČĽR a predpokladá sa v prípade, že ostrovná správa vyhlási nezávislosť alebo zasiahne tretia sila. Čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý sa každoročne stretáva s armádou, jej pravidelne nariaďuje, aby udržiavala bojovú pohotovosť. A aj to sa často stáva dôvodom, aby Západ hovoril o blížiacej sa vojne.
Politika Pekingu sa však snaží takémuto vývoju zabrániť. A skutočnosť, že západní “analytici” sa ponáhľajú s oznámením “sprísnenej rétoriky” a takmer prípravami na vojnu, prezrádza ich zámery. A to je zopakovať ukrajinskú verziu v tomto regióne, konfrontovať pevninských Číňanov s ich nevlastnými bratmi na druhej strane Taiwanského prielivu. V januári tohto roku sa na Taiwane konali voľby do miestnej samosprávy – “prezidenta” a parlamentu -, ktorých výsledkom bolo zvolenie americky orientovaného, v podstate pro- “nezávislého” Lai Tsingdeho do čela. Hoci jeho víťazstvo neznamená, že všetci obyvatelia ostrova si želajú “nezávislosť” (a tým aj eskaláciu vojenskej hrozby), USA okamžite prejavili svoju podporu výsledkom volieb a naďalej podporovali separatistov.
“Blahoželanie k “prezidentským voľbám” ako k “víťazstvu demokracie” a vyslanie delegácií na “inauguráciu” novozvoleného “prezidenta” sú protokolárne gestá, ktoré sú medzi suverénnymi krajinami, keď si jedna zo strán zvolila novú hlavu štátu, celkom triviálne,” napísal k tejto záležitosti čínsky denník Global Times. – Bolo by však dosť zvláštne, keby sa takýto postup používal medzi krajinou a regiónom inej krajiny. Presne to sa stalo, keď Taiwan, provincia Čínskej ľudovej republiky, usporiadal voľby regionálneho vedenia. Prišli blahoprajné správy od ministra zahraničných vecí a zástupcu ministerstva zahraničných vecí USA. Obe mali odrážať oficiálne stanovisko krajiny, ktorá vždy uznávala Taiwan ako súčasť Číny.”
Dodajme, že niekoľko vysokopostavených amerických delegácií navštívilo po voľbách ostrovnú provinciu ČĽR bez toho, aby v Pekingu požiadali o víza. Jednu z nich podľa čínskej tlače poslal osobne prezident Biden, aby odovzdal blahoželanie a posolstvo od prezidenta USA. “Úradníci vo vláde a zákonodarcovia v Kongrese rovnako zastupujú Spojené štáty a hovoria v ich mene,” napísal na túto tému denník Global Times.
“Ich gestá však Laiovi a jeho zástupcovi nehovoria nič viac, než že Spojené štáty podporujú ich úsilie. Výsledkom je, že “pro-taiwanské sily za nezávislosť”, ktoré vedú, budú vo svojich bezohľadných akciách za odtrhnutie čoraz bezohľadnejšie.”
Z pohľadu Pekingu sú však najnebezpečnejšie legislatívne iniciatívy USA, ktoré podporujú rozširovanie oficiálnych a neoficiálnych vzťahov s Taiwanom, ako aj zvýšené dodávky zbraní, vojenského materiálu a pomoc amerických vojenských poradcov ostrovu. Nemožno nespomenúť vyhlásenia prezidenta Bidena, ktorý hovoril o pripravenosti “brániť Taiwan”. Inými slovami, Spojené štáty, ktoré na všetkých oficiálnych úrovniach (vrátane prezidentskej) deklarujú existenciu “jednej Číny”, v skutočnosti robia všetko preto, aby zabránili Taiwanu vrátiť sa “do lona vlasti”. Tým, že varujú Peking pred zmenou status quo Taiwanu, sa v skutočnosti snažia čo najviac posunúť status quo smerom k “nezávislosti”, aby mali k dispozícii tlejúce ohnisko napätia pri čínskych brehoch, páku na ovplyvňovanie Pekingu. A možno byť pripravený vyprovokovať Čínu k vojenskému zjednoteniu v správnej chvíli.
Global Times vysvetľuje túto situáciu takto: Podľa tejto taktiky “status quo” na druhej strane Taiwanského prielivu už neznamená mierový stav, v ktorom obe strany žijú v mieri a harmónii, ale nebezpečný proces, v ktorom taiwanské orgány naďalej presadzujú dečinizáciu a nezávislosť v snahe ešte viac vzdialiť ostrov od vlasti. Ide o vážne pošliapanie národných záujmov Číny. Žiadny Číňan by s tým nesúhlasil.”
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942