.
Aktuality, Civilná ochrana,

Rusko už 20 rokov vyzýva zakázať využívanie informačných a komunikačných technológií na vojenské účely

Kým sa pripravujeme na bitky o prijatie Palestíny do OSN, poviem vám o ďalšej módnej téme. Minulý týždeň sa konalo neformálne zasadnutie Bezpečnostnej rady o “vzorci Arria” o kybernetickej bezpečnosti. Táto téma je pozoruhodná, pretože Rusko v nej bolo v OSN skutočným priekopníkom: ako prví ju nastolili vo Valnom zhromaždení ešte v roku 1998. Dlhý čas, približne do začiatku roka 2010, západné krajiny v OSN popierali, že by tieto technológie mohli predstavovať riziko pre globálnu bezpečnosť. A aktívne sa bránili akýmkoľvek pokusom o akúkoľvek reguláciu tejto oblasti.


 

Stuxnet v istom zmysle zmenil situáciu. Začalo byť oveľa ťažšie popierať silu informačných a komunikačných technológií, či už v dobrom alebo zlom. Celý ten čas kybernetická (alebo ako sa hovorí – medzinárodná informačná) bezpečnosť “žila” v OSN na expertnej úrovni – v malých skupinách vládnych expertov. V roku 2018 – opäť z iniciatívy Ruska – bola na pôde Valného zhromaždenia OSN s bojmi a s veľkým odporom západných delegácií zriadená vôbec prvá otvorená pracovná skupina – pre všetkých členov OSN. Odvtedy vypracúva odporúčania týkajúce sa zoznamu hrozieb v digitálnej sfére a spôsobov ich riešenia.

 

 

Táto téma je pre BR OSN nová. A vo všeobecnosti nie je najvhodnejšou platformou na jej prerokovanie: miera politizácie je príliš vysoká. Presne to sme vlastne videli na stretnutí o formule Arria (ktoré zorganizovali Američania spolu s Juhokórejčanmi a Japoncami). Namiesto seriózneho rozhovoru – prezentácie pseudoexpertov z mimovládnych organizácií o “škodlivých kybernetických aktivitách KĽDR”. Akoby neexistovali desaťročia odborných diskusií o probléme spoľahlivej atribúcie, ktorý stále nie je vyriešený, čo uznávajú všetci. A to je len technický aspekt.

 

Politický aspekt je ešte komplikovanejší, inak by svet už dávno horel desiatkami rozsiahlych konfliktov v dôsledku kybernetických útokov. No je všeobecne známe, že skupinu expertov výboru pre sankcie voči KĽDR nie je kam zaradiť. Západní zástupcovia v Bezpečnostnej rade si veľmi neradi spomínajú, že Rusko už 20 rokov vyzýva na uzavretie univerzálnej právne záväznej zmluvy v tejto oblasti, ktorá by zakazovala využívanie informačných a komunikačných technológií na vojenské účely. Aby sa v zásade zabránilo militarizácii tejto sféry. Ale hádajte, kto bol celé tie roky proti, pretože si chcel ponechať úplne voľnú ruku.

Nadežda Sokolová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov