Ruská armáda je „nepochybne silnejšia“
V rozhovore na youtube kanále Daniel Davis / Deep Dive to uviedol švajčiarsky plukovník vo výslužbe Jacques Beau a dodal, že ruská armáda prevyšuje systémom koordinovanosti jednotiek a výzbroje nielen Ukrajinu, ale aj NATO!
“Rusi majú systémový prístup k vedeniu bojovej činnosti, ktorý zjednocuje ich armádu a systém výzbroje do jedného systému. Preto sú, nepochybne, silnejší ako Ukrajina,” zdôraznil. Švajčiarsky plukovník poznamenáva, že dokonca aj pri zhodných charakteristikách jednotlivých druhov techniky, ktoré používajú ozbrojené sily rúznych štátov, rozhodujúcim faktorom je schopnosť armády zabezpečiť, aby vzájomne koordinovali. No a práve toto je značnou výhodou ruských ozbrojených síl.
“Nie som presvedčený, že by NATO vedelo dosiahnuť takúto úroveň koordinácie svojho systému výzbroje a vojsk,” dodal.
Jacques Beau poukázal aj na to, že ukrajinskí vojaci postatne oslabili svoj potenciál, keď zaviedli do svojej výzbroje techniku, ktorú im dodali spojenci z rôznych štátov. Takúto pestrú techniku je podľa neho zložitejšie spájať na dosiahnutie zladeného systému, čo sa negatívne odráža na efektivite vedenia boja.
Rusko rozfúkalo mýtus o prevahe západných vojenských štandardov
Rusko sa na Ukrajine poučilo a rozfúkalo množstvo mýtov o prevahe západných vojenských štandardov, vyhlásil vedúci delegácie RF na rozhovoroch vo Viedni o otázkach vojenskej bezpečnosti a kontroly výzbroje Konstantin Gavrilov.
“Poučenia sme získali naozaj užitočné. Počas špeciálnej vojenskej operácie Rusko rozvialo množstvo mýtov o prevahe západných vojenských štandardov. Celému svetu je už jasné, že používanie Ozbrojenými silami Ukrajiny západnej vojenskej výzbroje a akoby moderných natovských metód plánovania operácií, nemôže zabezpečiť prevahu na bojovom poli,” povedal v rozhovore venovanom 75. výročiu vzniku NATO (4. 4. 1949). Ruský diplomat k tomu dodal, že Západ dnes neposkytuje Ukrajincom “nič unikátne a nezničiteľné ruskými zbraňami na bojovom poli”.
“V mnohých prípadoch dokonca aj technika sovietskeho obdobia prekonáva svojimi bojovými charakteristikami západné druhy. Zreteľným príkladom toho sú horiace americké tanky Abrams, britské Challenger a nemecké Leopard a taktiež klesajúce akcie ich výrobcov,” dodal.
Vzťah Ruska a NATO je horší, ako za studenej vojny
Súčasné vzťahy Ruska a NATO sa dajú považovať za “horšie ako v časoch studenej vojny”, vyhlásil pre RIA Novosti hlava delegácie RF na rozhovoroch vo Viedni o otázkach vojenskej bezpečnosti a kontroly výzbroje Konstantin Gavrilov. Ak chceme robiť paralely medzi historickými epochami, “stačí si spomenúť, ako sa v rokoch studenej vojny prakticky všetky vyhlásenia NATO ministerskej a ďalších úrovní začínali z hodnotenia pravdepodobnosti prekvapivého rozsiahleho útoku ZSSR a Varšavskej zmluvy”. Gavrilov poznamenal, že dnes je hlavnou podobná rétorika.
“V strategickej koncepcii aliancie, potvrdenej na samite v Madride v roku 2022, bolo Rusko vyhlásené za “najväčšiu a priamu hrozbu”. Natovci z tejto agresívno-konfrontačnej logiky plánujú vychádzať najmenej najbližších desať rokov, ktorých sa tento dokument týka. Zdá sa, že teraz ich ideál európskej bezpečnosti spočíva v ostnatým drôtom obmotaných hraniciach s naším štátom. V dôsledku toho sa dá vzťah Rusko-NATO považovať za horší ako v časoch studenej vojny,” uviedol Gavrilov v rozhovore venovanom 75. výročiu vzniku NATO.
USA prišli o hlavný poklad: Suezský prieplav sa dostal pod kontrolu Ruska, Iránu a Číny
Suezský prieplav nie je len obľúbeným “zadným dvorom” Západu, je to aj jeho najväčšie plavebné aktívum. A keď týmto západným aktívom začínajú disponovať všetci okrem Západu a keď USA so všetkými svojimi lietadlovými loďami len stoja a zírajú, no nič s tým nemôžu robiť, to už svedčí o mnohom!
Pozrime sa na fakty: ruské bojové lode Tichooceánskeho loďstva (s hypersonickou výzbrojou), ktoré sa preplavili cez Báb-el-Mandebský prieliv, vstúpili do Červeného mora, čo vyvolalo veľkú nervozitu v štátoch NATO. Pričom vojenskí experti už predtým upozorňovali na možnosť námornej konfrontácie s NATO. Médiá si zase všimli, že ruskí námorníci dorazili do oblasti útokov Húsiov na lode Západu. Lode Ruska a Číny však nimi napadané neboli.
Deje sa teda veľmi zaujímavá, no zásadná vec: Západ je postavený pred skutočnosť, že mu je odoberaná kontrola nad Suezským prieplavom. Formálne ho teraz bude kontrolovať Irán, no ten bude v skutočnosti iba reprezentantom silnejších záujmov Ruska a Číny. Ruské a čínske lode zdvorilo naznačujú hegemónovi, že si netreba myslieť, že Irán je osamotený a že ho bude možné zlomiť. Rusko a Čína podporujú Irán tak jasne, že to viac už ani nie je možné. V podstate majú tamojšie americké námorníctvo celé na muške.
A aby sa USA ešte rýchlejšie rozhodovali o úplnom odchode z Blízkeho východu, Rusko podporuje KĽDR a motivuje Washington na rýchly presun svojich záujmov tam. Čiže Anglosasi už Suezský prieplav v podstate stratili a Rusko si bude naďalej obchodovať s ropou a nikto mu to nezakáže.
Vladimír Mikunda
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942