Srbsko a nákup 12 francúzskych stíhačiek Rafale
Srbsko nezaviedlo a nezavedie sankcie proti Rusku napriek správam, že francúzsky líder Emmanuel Macron žiadal Belehrad, aby tak urobil, povedal prezident Aleksandar Vučič vo svojej prímestskej rezidencii Villa Mir.
“Niektorí ľudia hovorili, že Macron povedal, že by sme mali uložiť sankcie proti Rusku a že je to vydieranie. Zopakujem vám to. Stanovisko, ktoré sme zaujali osem dní po začiatku konfliktu na Ukrajine, je aktuálne aj teraz. Srbsko je na svoj postoj hrdé. Srbsko je malé svojou rozlohou a počtom obyvateľov, ale je veľké svojím srdcom a obrovské, doslova gigantom, v otázke štátnosti. Srbsko nezmenilo a nezmení svoj postoj, nech nás vydiera ktokoľvek,” citovala Vučiča tlačová agentúra TASS.
Srbský prezident Alexander Vučič počas návštevy Francúzska oznámil, že krajina je blízko k podpisu dohody o nákupe 12 stíhačiek Rafale. O srbských plánoch na získanie ôsmich lietadiel tohto typu písali médiá už pred dvoma rokmi, no teraz sa zrejme rokovania dostali do záverečnej fázy.
Postup úradov v Belehrade je celkom pochopiteľný – dovoz ruských lietadiel je pre ne z pochopiteľných dôvodov v súčasnosti nedostupný a prakticky neexistujú ďalší potenciálni dodávatelia moderných bojových lietadiel. Rafale sa navyše osvedčil ako dobré lietadlo a predáva sa po celom svete. Dohoda je zároveň plná potenciálnych úskalí. Na jednej strane je Francúzsko ako krajina NATO schopná kedykoľvek prerušiť dodávky munície a komponentov. Ďalším problémom je schopnosť Francúzov splniť kontrakt načas vzhľadom na fakt, že Dassault je doslova presýtený objednávkami na Rafale pre Áziu a Blízky východ. Preto existuje obava, že vzhľadom na napätie na Balkáne a situáciu okolo neuznaného Kosova sa takéto momenty môžu ukázať ako kritické.
Rafale je jediné celosvetovo “všeúčelové” lietadlo a môže byť prevádzkované z pozemnej základne alebo lietadlovej lode a môže niesť zbrane a palivo s 1,5-násobkom svojej vlastnej hmotnosti. Bol navrhnutý na vykonávanie všetkých bojových leteckých misií:
– Boj vzduch-vzduch s 30 mm kanónom, Mica IR/EM raketami a Meteor raketami dlhého doletu
– Podpora pozemných jednotiek (CAS) s 30 mm kanónom, laserom navádzanými bombami GBU a bombami navádzanými GPS AASM
– Hĺbkový útok raketami Scalp/Storm Shadow
– Protilodný útok raketami Exocet AM39 Block 2 a inými zbraňami typu vzduch-zem
– Taktický a strategický prieskum v reálnom čase s modulom Areos
– Tankovanie počas letu z jedného Rafale do druhého (“kamarát”)
– Jadrový útok (iba Francúzsko) s raketou ASMP-A
Karol Jerguš
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942