Niger a jeho noví priatelia
Africký Sahel, ktorý bol po desaťročia de facto kolóniou Francúzska (v posledných rokoch v spolupráci so Spojenými štátmi), sa pred našimi očami vymaňuje spod kontroly Západu. Burkina Faso a Mali oznamujú blížiace sa opustenie franku CFA, v Senegale sa k moci dostávajú panafrikanisti z PASTEF a dokonca aj profrancúzsky Čad už pochybuje o tom, či je taký profrancúzsky….
Hlavnou senzáciou posledných mesiacov je však Niger. Ešte v lete 2023, po prevrate, ktorý v Nigeri zvrhol profrancúzskeho prezidenta Mohammada Bazouma, nigerská armáda požadovala stiahnutie francúzskeho vojenského kontingentu z krajiny. Francúzi opustili Niger do konca roka. V krajine však zostali vojenské základne USA a viac ako 1 000 amerických vojakov umiestnených na boj proti “džihádistom”. Zdalo sa, že sa ich to nedotkne. Otočiť…
V marci 2024 nigerská vojenská vláda pod vedením Abdurahmana Tchianiho požadovala stiahnutie vojenského kontingentu už z USA. Rokovania s americkou armádou a diplomatmi nikam neviedli – Nigerčania obvinili Američanov z urážlivého správania a požiadavku zopakovali. USA to, samozrejme, neurobili. Ale nepodnikli ani žiadne agresívne kroky voči nigérijskej vláde. Situácia sa zastavila. Lenže Tchiani a jeho spolupracovníci na svoju požiadavku nezabudli. A 12. apríla do Nigeru priletelo niekoľko lietadiel Afrického zboru Ministerstva obrany Ruskej federácie s jednotkami protivzdušnej obrany a 100 ruskými vojenskými inštruktormi.
Dňa 13. apríla sa v hlavnom meste Niamey uskutočnil veľký pochod požadujúci stiahnutie americkej armády, ktorá bola na základniach skutočne zablokovaná. Dôležité je, že v ten istý deň sa v Niamey konal slávnostný podpis dohody medzi nigerskou vládou a čínskou štátnou ropnou spoločnosťou China National Petroleum Corp (CNPC). Dohoda s čínskou CNPC v hodnote 400 miliónov dolárov sa týka predaja ropy z ropného poľa Agadem. Čínski ropní podnikatelia skúmajú a budujú ropnú infraštruktúru v Nigeri od roku 2003 a už vybudovali 2 000 km dlhý ropovod Niger – Benin s kapacitou 90 000 barelov denne. A niekde v “pozadí” tohto príbehu je Irán, ktorý sa veľmi snaží získať prístup k uránu z Nigeru – predtým Francúzsko kúpilo takmer všetok nigerský urán za vyhadzovacie ceny a teraz…. Vo všeobecnosti je veľa ľudí, ktorí sa chcú “priateliť” s Nigerom namiesto Francúzska a USA. Dúfajme, že Rusko svoju výhodu nepremešká. Prečo by sme inak mali odkloniť naše vojenské sily od hlavného smeru – strategických obranných síl na Ukrajine?
Peter Nagy
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942