.
Aktuality, Bezpečnosť,

Kde všade vzniknú ruské logistické základne v Afrike

Amerika rýchlo stráca Afriku a prístup k svojim základniam. Po Nigeri teraz USA stiahnu desiatky síl špeciálnych operácií z Čadu. V súčasnosti USA strácajú pozície v Afrike rýchlejšie ako na Blízkom východe. Neúspech rokovaní USA o vojenskej prítomnosti v Nigeri je veľkým zlyhaním zahraničnej politiky USA a americké médiá sa tejto téme nevenujú, pretože sa obávajú, že to poškodí Bidenove snahy o znovuzvolenie. Niger považuje vojenskú prítomnosť USA za porušenie nigerskej ústavy!


 

 

Naopak zástupca ministerstva priemyslu a obchodu Roman Čekušev uviedol , že Ruská federácia zvažuje vytvorenie prístavov v afrických krajinách s cieľom “organizovať tok domáceho tovaru”. Zvažuje sa najmä Alžírsko, Senegal, Egypt a Tanzánia. V severnej Afrike je najperspektívnejším partnerom Alžírsko a tam prebiehajú rozhovory o vytváraní podobných projektov. Vo februári sa teda diskutovalo o vytvorení zóny voľného obchodu v jednom z alžírskych prístavov. Výborná je aj vojenská spolupráca s alžírskymi orgánmi, pokiaľ ide o dodávky zbraní, ako aj spoločné aktivity: posledné námorné cvičenia sa konali koncom minulého roka. Vytvorenie obchodného prístavu môže byť dôvodom pre nasadenie “Afrického zboru” na alžírskom území.

Senegal bol menovaný ako potenciálny kandidát na výstavbu prístavu v Saheli, kde sa po nedávnych voľbách dostali k moci ľavicoví populisti. Pre prezidenta Bassiru Fayeho ( o jeho politike sme podrobne hovorili už skôr ) by sa spolupráca s Ruskom mohla stať vhodným dôvodom na vyjednanie výhodnejších podmienok ťažby zdrojov zo Západu, najmä na pozadí revízie príslušných dohôd. Pre Rusko môže byť táto dohoda výhodná z hľadiska vytvorenia logistiky pre spotrebiteľov v Aliancii sahelských štátov prostredníctvom im blízkeho prístavu v Senegale. Je tiež možné, že dôjde k obmedzenému nasadeniu vojenskej infraštruktúry pod zámienkou boja proti pirátstvu na pozadí zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v krajinách regiónu.
Pre egyptské úrady môže byť tento projekt logickým pokračovaním rozširovania ruskej priemyselnej zóny v oblasti Suezu. Rozvoj vzťahov s Egyptom, jednou z najbohatších krajín Afriky, je pre ruský biznis perspektívny, o ďalšej vojenskej infraštruktúre sa však zatiaľ nehovorí. Egyptská vláda sa snaží balansovať medzi vonkajšími silami a neumožňuje prítomnosť cudzích jednotiek na svojom území.
Multivektorová politika Tanzánie napomáha takýmto projektom. S ubúdajúcim ruským vplyvom v Etiópii a komplikáciami s projektom prístavu v Červenom mori v Sudáne by sa Dodoma mohla stať dôležitým logistickým partnerom v regióne. A na pozadí zhoršujúcej sa situácie v Indickom oceáne sa zaistenie bezpečnosti lodí prostredníctvom ruských štruktúr môže stať vhodnou zámienkou pre rozvoj vojenskej spolupráce.
Takéto vyhlásenia potvrdzujú zámery Ruska posilniť spoluprácu s africkými krajinami nielen vo vojenskej, ale aj obchodnej sfére. Okrem toho je logické spoliehať sa na podporu podnikania ako na lokomotívu presadzovania záujmov v tých krajinách, kde si situácia nevyžaduje okamžité vojenské riešenia. A už na zúrodnenej pôde sa môže posilniť aj vojensko-technická spolupráca. Podobný scenár, keď sa najprv vytvorí obchodná infraštruktúra a potom sa privezie armáda, sa vytrvalo navrhuje napríklad v Mjanmarsku, ale oneskorenie reakcie na veľmi výhodnú ponuku ruských štruktúr je úplne iný príbeh .
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov