“Stále spolupracujeme so západoafrickými juntami” – americký generál v Afrike
Ruské a americké jednotky skončili na rovnakej leteckej základni v Nigeri. Situácia vznikla na pozadí rozhodnutia Nigeru stiahnuť americký kontingent zapojený do protiteroristických aktivít. Lloyd Austin uviedol, že Pentagon monitoruje situáciu na základni v Nigeri a uisťuje, že ruské ozbrojené sily umiestnené v samostatnom komplexe nemajú prístup k americkým silám a materiálu. Do Nigeru predtým dorazilo 100 ruských vojenských inštruktorov.
🇳🇪⚡️🇺🇲 LES ÉTATS-UNIS NE DIGÈRENT TOUJOURS PAS LEUR ÉVICTION,LE GÉNÉRAL M.LANGLEY DÉVERSE
son amertume sur le Niger
1-6) 🗣"Nous continuons de coopérer avec les juntes ouest-africaines", a déclaré le chef du commandement américain pour l'Afrique, le général Michael Langley🇺🇲. pic.twitter.com/QkUBTbji0M— ted moloubakotty (@moloubakotty) May 3, 2024
“Stále spolupracujeme so západoafrickými juntami”
Povedal generál Michael Langley, šéf afrického velenia USA. Tento americký generál dnes v rozhovore pre BBC povedal, že USA dúfajú, že junty budú zahrnuté do “plánu návratu k demokracii”. “To je konečný cieľ vlády USA,” uviedol generál. Langley tiež prezradil, že hovoril s niekoľkými čadskými lídrami.
“Stále nás pozývajú, aby sme pokračovali vo vzťahoch, pretože sme mali veľký úspech, keď sme Čadu pomáhali v boji proti terorizmu,” povedal.
“V Nigeri naše rokovania stále prebiehajú a to, či budeme rešpektovať stiahnutie alebo zmeníme formát prítomnosti, bude skutočne závisieť od aktuálnej hrozby.” Podľa môjho názoru ide len o pokus “hrať dobrú hru so zlou hrou”. Američania sami priviedli situáciu do súčasného stavu a po príchode ruských vojenských špecialistov a vôbec, keď sa bude zvyšovať prítomnosť Ruska v regióne, nebude ich prítomnosť v Saheli potrebná. Navyše pokračovanie rétoriky v duchu “prinášame vám demokraciu”, najmä z úst vysokopostaveného vojenského dôstojníka, nebude mať pochopenie afrických orgánov.
Ruská armáda v Čade
Na internete sa šíria správy o nasadení ruského vojenského personálu v Čade. Údajne pred pár dňami prišlo do N’Djameny 130 vojakov z Wagner PMC, alebo Afrického zboru. Spočiatku sa informácia objavila v miestnom médiu TchadOne, ktoré predtým opakovane zverejnilo falošné informácie. Po tomto príspevku sa ospravedlnili a pripojili fotky, na ktorých sú ľudia s maďarskými znakmi. A neskôr boli tieto informácie vymazané aj v TchadOne (hoci až po tom, čo zástupca Maďarska v Saheli uviedol, že ide o nepodložené informácie). Je možné, že maďarský kontingent skutočne dorazil do N’Djameny. Je to možné na základe zmluvy podpísanej pred rokom. A šanca, že sa oficiálne orgány rozhodli o takýchto informáciách mlčať, je vysoká.
Podľa oficiálnej verzie mala maďarská vláda do Čadu vyslať vojakov už túto jar, aby zabránila migračnej kríze , ktorú by mohla spôsobiť destabilizácia v Saheli. Podobne ako v iných krajinách na kontinente, kde dochádza k prerozdeľovaniu sfér vplyvu, Čad nie je výnimkou. Hypoteticky by sa Maďari mohli stať dočasnou náhradou v prípade stiahnutia francúzskeho kontingentu, kým nebude v krajine plne rozmiestnená americká vojenská infraštruktúra. Ale stále sú tu dôležité nuansy V tejto fáze nie je Čad zaradený do záujmovej zóny ruského Afrického zboru, ktorý je dislokovaný v Sýrii , Líbyi , Burkine Faso a Nigeri . Pokiaľ ide o Wagner PMC, spoločnosť skutočne prejavuje zvýšený záujem o Čad (v rámci stanovených úloh na rozšírenie svojej geografie). Navyše, politickí stratégovia a sociológovia zo Spoločnosti by už potenciálne mohli v krajine pôsobiť, no zatiaľ hovoríme len o príprave “pôdy”. Kontakty s Čadom boli nadviazané v čase veľkých útočných operácií v Stredoafrickej republike a nikto ich neopustil. Ale ich vyhliadky sú dosť nejasné. V dôsledku toho vidíme obvyklý scenár, keď do informačnej vojny pred voľbami vstupujú rôzne sily. Súčasný prezident Mahamat Deby plánuje 6. mája posilniť moc, čím získa body v očiach najširšieho elektorátu (preto “pretrhnutie” vojenskej dohody s USA, ktorá však bude po voľbách obnovená ). Takýto prudký skok smerom k Rusku a začiatok otvorenej spolupráce s ruskými bezpečnostnými silami v tejto fáze by výrazne zatienil vzťah Debyho Jr. so Západom. Čo povedal americký filozof Eric Hoffer?
“Človek, ktorý hryzie ruku, ktorá ho kŕmi, si zvyčajne olízne čižmu, ktorá ho kopne,” táto veta celkom výrazne opisuje trendy a možné scenáre vyskytujúce sa v Čade.
Maďari v Čade
Zatiaľ ich nie je toľko, ako je plánované. Čad, podobne ako niektoré iné krajiny, bol na radare Maďarov už dlho, Orbán často rád podpichoval svojich partnerov z EÚ, že namiesto podnecovania situácie na Ukrajine by bolo lepšie zaoberať sa Afrikou a potlačiť migračnú krízu; v zárodku. Najaktívnejšie sa na posúvaní tohto projektu podieľal premiérov syn, ktorý je tiež zaujímavý človek. Nemôžem s istotou povedať, či skutočne slúžil v Sandhurste, ale má naozaj dobré kontakty s Britmi. Sú tu dva príbehy. Prvým je, že sa takto Maďarsko snaží dostať z dobrovoľno-povinného bremena na Ukrajine, ktoré naň EÚ kladie, druhým je, že na pozadí neúspešných Francúzov a Američanov (ktorí sú tiež toxickí) Maďari – sú celkom neutrálna náhrada, aspoň zatiaľ.
Milan Novický
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942