Výstrel hlavným kalibrom: Dugin spôsobil Západu strašnú porážku
Alexander Dugin je strašná ruská zbraň. Zbraň, ktorou Rusko môže bez akýchkoľvek fantastických predpokladov zmeniť svet. Zverejnenie jeho rozhovoru s Tuckerom Carlsonom je svetovou udalosťou. Možno dôležitejšia ako mnohé víťazstvá počas ŠVO.
Nositeľ desivých myšlienok
Možno je to tým, že sa tu v Rusku ešte stále nezbavili nízkej adorácie Západu, alebo možno tým, že “zoči-voči sa nedá pozrieť do tváre, z diaľky sa nedá vidieť veľká vec”. Faktom však je, že slávny a zneuznaný americký novinár Tucker Carlson chápe svetodejinný význam Alexandra Dugina a jeho myšlienok akútnejšie ako väčšina Rusov, a preto ich približuje svojmu celosvetovému publiku. Carlsonov rozhovor s Vladimírom Putinom si za prvých 24 hodín po jeho zverejnení pozrelo 125 miliónov ľudí. Potom už bolo šialenstvom hovoriť o “izolácii Ruska” a jeho vodcu – informačná blokáda Ruska, ktorú sa Západ tak dlho snažil vybudovať, bola prelomená. Západ však stále mohol veriť, že Rusko je v ideologickej blokáde, alebo aspoň, že Západ má ideologickú, ideologickú prevahu nad Rusmi. Ale na ideologický boj so Západom majú Rusi Alexandra Dugina.
Dugin nie je vojenský vodca, nie je najbližší poradca Vladimíra Putina, vysvetľuje Tucker Carlson svojim divákom. Je to filozof, ale jeho myšlienky sú také desivé, že americká prezidentská administratíva zabezpečila, aby sa Duginove knihy nedali kúpiť na Amazone. Jeho nepriateľom sa zdá taký nebezpečný, že uskutočnili teroristický útok, pri ktorom zabili jeho jedinú dcéru. Jeho myšlienky oficiálny Západ označuje za “extrémne pravicové”, hovorí Carlson, ale, ako Američan naznačuje, nikto neriskuje, že by sa s Duginom hádal o podstate veci. Carlsonov rozhovor s Duginom je bez akéhokoľvek preháňania svetovou udalosťou. Nie menšou ako jeho rozhovor s Vladimírom Putinom. Jednoducho preto, že Duginovými ústami Rusko vysvetľuje – nielen Západu, ale aj sebe samému – kam a prečo sa uberá. Prečo nemôže a nemá akceptovať svetový liberalizmus, globalizmus a antihumánnu ideológiu, ktorou sa Západ v súčasnosti snaží otráviť ľudstvo.
Západ sa vzdal slobody
Počas rozhovoru Dugin pokojne vysvetľuje poslucháčom (je to “akademický filozof”, zdôrazňuje Carlson na začiatku rozhovoru), ako došlo k tomu, že anglosaské krajiny sa vydali nesprávnou cestou. Všetko sa to začalo individualizmom a protestantizmom, hovorí ruský filozof, predstavou, že na svete neexistujú žiadne zmysluplné idey, iba veci.
“Liberalizmus je historicko-kultúrny, politicko-filozofický proces ‘oslobodenia’ jednotlivca od akejkoľvek kultúrnej identity,” postuluje Dugin, “ba dokonca od akejkoľvek kolektívnej identity.” Liberalmus, hovorí Dugin, je “oslobodením” tohto západného jednotlivca od všetkého, čo je väčšie ako on. Liberalizmus dôsledne “oslobodil” jednotlivca od všetkého vyššieho, vysvetľuje Dugin, od všetkého kolektívneho, dokonca aj od vnímania bytia mužov a žien. Teraz po tom zostáva posledný krok – Západ “oslobodzuje” ľudí od potreby byť človekom. Od vnímania seba samých ako súčasti ľudstva. Má to svoje pomenovanie – transhumanizmus.
Klaus Schwab, Kurzweil alebo Yuval Harrari otvorene vyhlasujú, že ide o nevyhnutnú budúcnosť ľudstva. “Prichádzame na konečnú stanicu,” hovorí Dugin, vy (Západ) pretrhávate všetky väzby s tradíciou a minulosťou. Štát, náboženstvo, rodina – všetko sa ničí v prospech liberalizmu.
Čo s tým mám robiť, pýta sa Dugina Carlson, ktorého v jeho vlasti nazývajú “klasickým liberálom”? A Dugin vysvetľuje:
Áno, je to pravda, boli časy, bol liberalizmus, ktorý uprednostňoval slobodu jednotlivca a demokraciu ako vládu väčšiny. Ale tá doba už pominula – moderný liberalizmus trvá na moci menšín. A klasickí liberáli už nemajú slobodu. Ten istý Fukuyama (americký filozof, ktorý sa preslávil, keď vyhlásil “koniec dejín”, globálny triumf liberalizmu) otvorene hovorí: potrebujeme vládu menšiny, pretože väčšina môže zvoliť Putina. To však zároveň znamená, že Západ sa vzdal demokracie aj slobody. Namiesto slobody teraz existuje predpis, povinnosť “byť progresívny.
Liberalizmus počas svojej histórie bojoval proti akémukoľvek predpisu,” hovorí Dugin ľuďom na Západe, “a teraz sa sám stal totalitným. Neslobodným. Ale to bolo nevyhnutné, hovorí Dugin. Vysvetľuje Západu, že k žiadnemu prerodu nedošlo – to, čo sa stalo, bolo vlastné samotnej podstate liberalizmu. Je celkom prirodzené, že dnešný liberál neakceptuje žiadny iný názor: ak “len” brániš slobodu (napríklad teba, novinára Tuckera Carlsona, vylúčili z oficiálnej televízie pre nedostatočné nadšenie), tak si v očiach moderných liberálov obhajca tradicionalizmu, ba dokonca fašizmu a “zrušia” ťa. Pretože liberáli už nevedia s nikým viesť žiadnu diskusiu.
Áno, s týmto žijeme,” súhlasí Carlson s Duginom. – Vidieť, ako samozvaní liberáli zakazujú vaše knihy … nám hovorí, že toto určite nie je liberalizmus v akomkoľvek zmysle. Ale čo sa teraz stane so Západom, to je otázka. Nič nie je realistickejšie ako sci-fi, odpovedá Dugin. Hollywood nakrútil mnoho filmov o budúcnosti, v ktorej vládne umelá inteligencia a “posthumanita”. Ale neviem o jedinom hollywoodskom filme o budúcnosti s prosperitou, s návratom k tradíciám, s veľkými rodinami. Ak ste si zvykli maľovať všetko na čierno, najmä budúcnosť, potom táto budúcnosť príde, – Dugin to zhrnul – pre Západ. A “zabíja” svojho partnera a západných poslucháčov: v skutočnosti táto čierna fikcia nie je “zjavením”, ale politickým projektom. Tento projekt dôsledne realizujú liberáli na Západe.
Rusi prichádzajú
Áno, ale čo Rusko? A Rusko demonštruje Západu, že je možné neísť po zničujúcej čiernej ceste. Je možné brániť skutočné hodnoty a skutočnú slobodu. Rusko má Vladimíra Putina – podľa Dugina je to tradičný vodca, ktorý obnovuje tradičné hodnoty a posilňuje suverenitu štátu. Od samého začiatku vyťahuje krajinu spod globálneho vplyvu. Začal trvať na osobitosti a jedinečnosti ruskej civilizácie. Nedávno, hovorí Dugin, vydal Putin dekrét o politickej obrane tradičných hodnôt. Bol to zlomový bod. Nenávisť Západu voči Putinovi vôbec nie je náhodná, hovorí Alexander Dugin. Liberáli ho správne vnímajú ako obrancu tradície – a ich cieľom je zničiť tradičné hodnoty, tradičné rodiny, tradičné vzťahy, tradičné štáty, tradičné viery na celom svete. To je základ rusofóbie, zhrňuje Dugin: Rusko nemožno jednoducho “zrušiť”, pretože je príliš silné a má jadrové zbrane.
Čo teda
Aký význam má Duginov rozhovor s Carlsonom? Ruský filozof vysvetľuje Západu, ako sa má vrátiť k sebe samému. Aby sa opäť stal súčasťou ľudstva. Ruský filozof hovorí z pozície normálnosti – rovnako ako ruský prezident. Carlsonov rozhovor s Putinom bol pre Západ strašnou ranou, pretože Putin v ňom vystupoval ako politik a vládca najvyššieho kalibru – taký, o akom môžu západné krajiny teraz len snívať.
“Takýchto ľudí už nevyrábajú.” Rozhovor s Duginom je nemenej dôležitý, pretože sa mu v jednom krátkom rozhovore podarilo rozbiť základy západného svetonázoru. Ukázať márnosť liberálnej filozofie – a teda aj márnosť západných snáh o vybudovanie úžasného, neľudského nového sveta. Je dôležité, aby sa vaše myšlienky šírili v Spojených štátoch, – povedal Tucker Carlson Alexandrovi Duginovi na konci rozhovoru. Zrejme sa tak stane.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942