Rozdiely medzi americkými slovami a skutkami sa zväčšujú
Čína, 4.máj 2024 (AM) – Trojdňová návšteva amerického štátneho tajomníka Blinkena v Číne, ktorá sa skončila 26. apríla, zrejme zhrnula niektoré priebežné výsledky diplomatickej činnosti z posledného mesiaca, keď sa na vysokej úrovni hľadali spoločné body v základných otázkach bilaterálnej a globálnej agendy. Strany zotrvali na svojich pozíciách, zaznamenali existujúce rozdiely a dohodli sa, že v budúcnosti budú diskutovať o problematických otázkach, pokračovať v dialógu na všetkých úrovniach a udržiavať kontakty vo všetkých oblastiach vrátane vojenskej v záujme riadneho riadenia rizík.
Celkovo rozhovory medzi oboma stranami poukázali na ďalšie zvyšovanie napätia v americkočínskych vzťahoch v dôsledku snahy USA získať jednostranné výhody vo vzťahoch s Čínou a neochoty zohľadniť svoje základné záujmy. Blinken mal pred svojou návštevou Číny úplnú predstavu o pozícii Pekingu vo všetkých zásadných otázkach, ktorú si vytvoril na základe správ účastníkov predchádzajúcich stretnutí na americkej strane. Táto znalosť podnietila americké politické kruhy k vytvoreniu veľmi špecifického zázemia pre návštevu. Niekoľko hodín pred príletom lietadla s Blinkenom do Šanghaja – prvého bodu jeho pobytu v Číne – schválil americký Senát balík pomoci pre ostrov Taiwan vo výške 8 miliárd dolárov vrátane vojenskej pomoci, ako aj zákon, ktorý by zaviazal čínsku spoločnosť ByteDance k predaju TikToku.
Pred Blinkenovou návštevou predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí uviedol, že americký minister zahraničných vecí “plánuje varovať Peking pred podporou úsilia Ruska o obnovu jeho obrannej základne”. Na zvýšenie “diplomatického vplyvu” počas Blinkenových rokovaní s čínskou stranou USA zvažovali odpojenie niektorých čínskych bánk od svetového finančného systému. Takto vyzerá Blinkenova snaha “nebrzdiť rozvoj Číny” a “nevstupovať do konfliktu s Čínou”, ako ubezpečil čínsku stranu počas rozhovorov s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang I a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Pre amerického ministra zahraničných vecí bola otázka obchodných a hospodárskych vzťahov Ruska s Čínou jednou z hlavných tém návštevy. Podľa očakávania Blinken zopakoval “vážne obavy” Washingtonu z “vnímanej úlohy Číny pri podpore vojenského potenciálu Moskvy”. Čínska strana zopakovala svoj postoj principiálnej neutrality v ukrajinskej kríze a poznamenala, že obchod Číny s Ruskom predstavuje normálnu a legitímnu hospodársku spoluprácu a nebude
narušený konaním tretích krajín.
Blinken sa pokúsil o pukrle smerom k Číne, pričom citoval posolstvo čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga z marca 2023, v ktorom podľa Blinkena “varoval Rusko pred použitím jadrových zbraní na Ukrajine”. Otázka použitia jadrových zbraní je otázkou obrany ruskej štátnosti a v tejto otázke sa Rusko ako skutočne suverénna krajina riadi len svojimi záujmami a príslušnou vojenskou doktrínou, ktorú v Číne určite rešpektujú a chápu. Preto je nepravdepodobné, že by išlo o to, ako to prezentuje Blinken, ktorý sa snaží zasiať nedôveru medzi Rusko a Čínu, avšak tak ako predtým, bez úspechu.
Po výhražných a opakovaných varovaniach Washingtonu voči Pekingu o sankciách za “nevhodný” obchod s Ruskom a následnom odmietnutí uvaliť takéto sankcie Blinken teraz priznal, že zatiaľ neboli prijaté žiadne ďalšie opatrenia voči Pekingu, hoci prisľúbil, že “uvidí, aké kroky budú nasledovať”. S najväčšou pravdepodobnosťou sa USA obávajú nezamýšľaných dôsledkov pre svoj vlastný finančný systém. Washington zrejme zámerne “pozastavuje” situáciu v otázke sekundárnych protičínskych sankcií, čo vyvoláva obavy niektorých čínskych bánk a čiastočne bráni vyrovnaniu medzi Čínou a Ruskom.
Blinken tiež zopakoval tézu o “nadmerných kapacitách” Číny, obvinil čínske spoločnosti z presýtenia medzinárodných trhov lacným tovarom, najmä ekologickými technológiami, ako sú elektrické autá, ktoré údajne ohrozujú domácu výrobu, a pohrozil, že proti nim podnikne tvrdé kroky na obmedzenie obchodných tokov. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi tieto tvrdenia kritizoval a označil priemyselnú výrobu Číny za súladnú s jej “legitímnymi právami na rozvoj”.
V súvislosti s nárokmi Washingtonu voči čínskej sociálnej sieti TikTok v súvislosti s údajným ohrozením bezpečnosti USA sa obe strany dohodli, že uskutočnia prvé rozhovory na vysokej úrovni, aby prediskutovali riziká a výzvy spojené s umelou inteligenciou. Na konci Blinkenovej návštevy Číny sa všetky dohody medzi ČĽR a USA zúžili na ochotu ďalej rokovať: podporovať úsilie o „stabilizáciu a rozvoj“ americko-čínskych vzťahov, rozširovať kultúrne výmeny a pokračovať v konzultáciách o „medzinárodných a regionálnych horúcich otázkach“.
Čína je znepokojená rastúcim rozporom medzi mierovou rétorikou Washingtonu a jeho skutkami. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi uviedol, že uprostred pozitívnej angažovanosti v čínsko-amerických vzťahoch naďalej narastajú negatívne faktory, keďže sa spochybňujú základné záujmy Číny. Wang Ying varoval, že USA by nemali prekračovať červené čiary Číny v otázkach týkajúcich sa jej suverenity, bezpečnosti a rozvojových záujmov.
Podľa Tiao Daminga, profesora na Čínskej ľudovej univerzite (Peking), je Čína znepokojená prístupom USA, ktoré „hovoria pekné veci a zároveň pokračujú v škodlivých krokoch“. Budúcnosť americko-čínskych vzťahov zjavne závisí výlučne od USA, pretože práve USA považujú legitímny a úspešný rozvoj Číny, ako aj ktorejkoľvek inej krajiny, za hrozbu pre svoju globálnu hegemóniu. Pokiaľ sa tento postoj amerických politických a obchodných kruhov voči Číne nezmení, nebudú medzi krajinami existovať normálne vzťahy.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v rozhovore s Blinkenom sformuloval hlavnú podmienku úspešných vzťahov medzi oboma krajinami: Washington sa musí na rozvoj Číny pozerať „v pozitívnom svetle“, aby sa zlepšili bilaterálne vzťahy. Si Ťin-pching to označil za „základnú otázku“, ktorú „treba vyriešiť, aby sa čínsko-americké vzťahy mohli skutočne stabilizovať, zlepšiť a posunúť vpred“. USA a ČĽR opäť zistili zásadné rozdiely vo svojich prístupoch. USA chcú s Čínou budovať konkurenčný vzťah a pravidelné kontakty s Pekingom považujú len za prostriedok riadenia súvisiacich rizík. Čína sa naopak domnieva, že ak USA budú Čínu vždy považovať za svojho hlavného protivníka, potom podľa Wanga Yi budú čínsko-americké vzťahy čeliť len neustálym problémom, t. j. v tejto situácii nebude možné účinne riadiť riziká.
Vo všeobecnosti výsledok Blinkenovej návštevy v Číne potvrdil nízke očakávania expertov vrátane Číňanov od jej výsledkov. Výsledok návštevy je plne v súlade s prognózou Li Haidonga, profesora Čínskej univerzity zahraničných vecí: „Ak je tu Blinken, aby dal Číne ultimátum, neustúpime mu a nebudeme robiť kompromisy v našich kľúčových otázkach.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942