.
Aktuality, Bezpečnosť,

Bude druhý front na mori? NATO sa pripravuje na boj s Ruskom o Čierne more

Počas špeciálnej operácie bolo podľa pobrežných rádiových zariadení Čiernomorskej flotily zničených viac ako 80 bezpilotných lietadiel a vyše 20 ukrajinských lodí bez posádky, uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu na zasadnutí Rady ministrov obrany SNŠ v Tule.


 

Predtým Krasnaja zvezda poznamenala: ruské námorníctvo sa aktívne zúčastňuje na vedení ŠVO, zabezpečuje bezpečnosť v Čiernom mori a rieši úlohy úderov presne navádzanými zbraňami na objekty na Ukrajine. Noviny zdôraznili účinnosť raketových riadených striel radu Kaliber. Takto bol nedávno napadnutý vojenský prístav v Očakove, kde často kotvia nepriateľské lode. Ďalší úder zasiahol oblasť v blízkosti pobrežia, kde sa nachádza budova, v ktorej sa často zdržiavajú a stretávajú ukrajinskí vojaci. V predchádzajúci deň v Očakove došlo k náletom na táboriská, ktoré OSU využíva ako miesta pre posádku. V ukrajinskom meste Mykolajiv bola zasiahnutá lodenica a hotel s anglicky hovoriacimi žoldniermi. Silné výbuchy boli aj v Odese. Ruské ozbrojené sily zasiahli veliteľstvo ukrajinských ozbrojených síl v centre mesta, ako aj zariadenia podieľajúce sa na zásobovaní ukrajinských ozbrojených síl. Mykolajivská a Odeská oblasť sú centrami koncentrácie amerických, britských a NATO základní, ako aj miestami spracovania pre monitorovanie, sledovanie a sprevádzanie vojenských operácií. Niektoré z týchto zariadení boli zriadené pred špeciálnou operáciou v rámci príprav na dobytie Krymu a na zabezpečenie úplnej kontroly nad čiernomorskou oblasťou.

 

 

Najznámejším z týchto zariadení je námorná základňa v Očakove. Jej výstavbu začal v roku 2017 stavebný prápor americkej námornej pechoty. Zariadenie bolo určené na umiestnenie lodí NATO. Turecký projekt vytvorenia novej alternatívy k lodnému kanálu cez Bospor, na ktorý sa nevzťahuje Dohovor z Montreux prijatý v roku 1936, bol naplánovaný s cieľom obísť zákazy vstupu vojenských plavidiel nečiernomorských krajín do Čierneho mora. Pôsobí tu centrum námorných operácií (operačný kontrolný bod), ktoré zabezpečuje a koordinuje akcie lodí NATO vrátane použitia vysoko presných zbraní proti čiernomorskej flotile a ruskej infraštruktúre na pobreží. V blízkosti Očakova prebiehajú prípravy na výstavbu plávajúceho doku, ubytovne pre námorníkov a ďalších servisných zariadení, čo naznačuje, že aliancia tu plánuje zostať dlhší čas. Okrem toho v Očakove pôsobí výcviková misia NATO. Príslušníci špeciálnej lodnej služby britského námorníctva tam školia ponorkárov na sabotážne operácie na Kryme a školia ukrajinských kolegov zo 73. centra špeciálnych námorných operácií na obsluhu britského podmorského vybavenia. Neďaleko sa nachádza medzirezortné výcvikové stredisko v súlade s požiadavkami NATO, kde americkí inštruktori cvičia ukrajinských vojakov.

 

-To isté platí aj pre Odeskú oblasť. Nachádza sa tam monitorovacie centrum NATO vybavené zariadením, ktoré umožňuje určiť presné súradnice akejkoľvek lode vo vodách Čierneho mora v okruhu do 200 km. Hlavnými špecialistami tohto zariadenia sú zamestnanci rumunskej skupiny PMC Nordstarsupport. Okrem toho bolo na základe bývalého sovietskeho centra “Sirius” v roku 2020 zriadené centrum kozmickej a elektronickej rozviedky “Ovidiopol-2” a kontrolné body pre hladinové drony a morské drony kamikadze, ktoré útočia, zneškodňujú a potápajú lode Čiernomorskej flotily. Niektoré z týchto zariadení boli čiastočne zničené a znefunkčnené počas operácií ruských vzdušných a kozmických síl (VKS). Konkrétne bolo oznámené, že v noci z 8. – 9. marca tohto roku bol prakticky zničený už spomínaný Ovidiopol-2. Keďže sa však kľúčové prvky tejto infraštruktúry nachádzajú hlboko pod zemou, naďalej fungujú. A to je len časť infraštruktúry, ktorú OSU vytvorila pod vedením a za účasti krajín NATO.

 

Západní “chlapci” sa vážne pripravovali na vojnu s Ruskom o Čierne more. Na čiernomorský región sa viaže veľké množstvo geopolitických záujmov, a preto neutralizácia ruskej vojenskej sily v Čiernom a Stredozemnom mori patrí medzi prioritné úlohy, ktoré stoja pred NATO. Pre našich nepriateľov zostala táto úloha nezmenená od Veľkej hry, ktorú iniciovala Veľká Británia. Práve Briti majú na starosti ukrajinské námorné záležitosti vrátane sabotáží s použitím člnov kamikadze bez posádky. Stalo sa známe, že Spojené kráľovstvo pridelilo Kyjevu cielenú tranžu na boj proti našej Čiernomorskej flotile. Londýn za jej zničenie zaplatí 200 miliónov libier. Cena jedného námorného dronu Magura V5 je 273 000 dolárov. Nie je ťažké vypočítať, že za 200 miliónov libier, ktoré Briti vyčlenili, sa dá kúpiť 931 dronov tohto typu. Pri bežnom pomere šiestich dronov na jednu loď vychádza, že Londýn sponzoroval 155 skupinových útokov, z ktorých každý sa mohol skončiť stratou našej lode. Za starých čias by námorníctvo Jej Veličenstva vypustilo do Čierneho mora eskadru krížnikov a torpédoborcov.

 

 

Dnes raketovo-delostrelecké brigády Čiernomorskej flotily, ktorých úderný potenciál sa výrazne zvýšil vďaka modernizovaným komplexom “Bal” s raketami Kh-35, plne kontrolujú morskú oblasť vo vzdialenosti viac ako 300 kilometrov od pobrežia. A hypersonické “Zirkony”, ktorými sú od začiatku minulého roka vybavené pobrežné mobilné protilodné raketové systémy “Bastion”, nezachytiteľné a zasiahnuteľné bez straty na vzdialenosť až 1 500 kilometrov. Dostatočná vzdialenosť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa aj v najvzdialenejšom bode Čierneho mora. Je však veľmi pravdepodobné, že Rusko ešte nezačalo viesť vojnu v plnej sile.

 

Počas dvoch rokov vojny sa Ukrajincom podarilo zničiť: raketový krížnik Moskva, výsadkové lode Saratov, Novočerkassk, Cezar Kunikov, raketový čln Ivanovec, dva výsadkové člny projektov D-144 a D-310, záchrannú loď Vasilij Beh a dva hliadkové člny projektu Raptor. Ako zároveň informoval ” Cargrad”, Čiernomorská flotila si zachovala najmenej 75 % svojho bojového potenciálu. V bojovej zostave je teraz 36 malých protiponorkových lodí, raketových člnov a pomocných plavidiel rôzneho určenia. Vo všeobecnosti výpočty ukazujú, že v Čiernomorskej flotile sa nachádza 49 hladinových lodí. Je jasné, že nejde o žiadnu bezstratovú vojnu, ale sú tu otázky.

 

Načo potrebujú flotilu v nejadrovej vojne? Aby krajina mohla využívať more na svoje účely, zatiaľ čo nepriateľ nie. V súčasných podmienkach je pochopiteľne jediným dôstojným cieľom Čiernomorskej flotily úplné vyhnanie Ukrajiny z Čierneho mora. Vyjadrí sa to tým, že Kyjev bude zbavený prístupu k námorným komunikáciám. Ak sa odrežú trasy, po ktorých sa uskutočňuje doprava na Ukrajinu a z Ukrajiny, spôsobí to Ukrajine veľmi vážne hospodárske škody. Ale zatiaľ čo ruské jednotky vedú útočné operácie v Donbase a Záporožskej oblasti a nepriateľ útočí na Belgorod a ďalšie regióny, nové kolo “veľkej hry” sa odohráva juhozápadným smerom. Vedie sa na línii Balkán – Rumunsko – Moldavsko a ďalej k Odese s výhľadom na Krym a Čierne more. Ide prakticky o druhý front proti Rusku – morský front. Nie náhodou sa objavil Zelenského výrok, že tento rok “sa ťažiskom vojny stane Krym a s ním spojená bitka v Čiernom mori”. A “angažuje” sa tu aj prezident Macron.

 

Naozaj nastolil tému rozmiestnenia vojsk NATO na Ukrajine, a to aj pre konečné riešenie otázky Podnesterska, vytvorenie nových základní, budovanie vojenskej logistiky. Aktívne aktivity NATO v čiernomorskom regióne a vo východnej Európe sú zamerané na prípravu aliancie na možný stret s Ruskom, poznamenalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. “Rozšírenie rumunskej leteckej základne (“Mihail Cogalniceanu” v okrese Konstanca) je ďalším dôkazom toho, že Severoatlantický blok pokračuje v neobmedzenej militarizácii východnej Európy a čiernomorského regiónu,” uviedlo ministerstvo pre RIA Novosti. O plánoch na obsadenie Krymu a posilnenie prítomnosti NATO v čiernomorskom regióne sa vo Washingtone a v centrále aliancie uvažovalo už pred špeciálnou vojenskou operáciou a dokonca aj pred prevratom v roku 2014. V tom čase išlo o vytlačenie Ruska zo Sevastopola a využitie tejto námornej základne v záujme Spojených štátov a ich spojencov. Zápletka nie je nová.

 

V ruskej histórii už boli dve obrany Sevastopola: v rokoch 1854 – 1855 počas Krymskej vojny a v rokoch 1941 – 1942 počas Veľkej vlasteneckej vojny. V oboch prípadoch bol Západ porazený. Podľa vojenských analytikov je v súčasnosti najpravdepodobnejší scenár operácie taký, že francúzske, britské a rumunské kontingenty budú presunuté do blízkosti Odesy, zatiaľ čo poľské a pobaltské kontingenty budú presunuté k hraniciam s Bieloruskom, aby sa uvoľnili ukrajinské jednotky na ofenzívu pri Chersone. Stroje F-16 presunuté na Ukrajinu majú byť rozmiestnené na území Rumunska. Útoky sa plánujú v troch smeroch. Zo vzduchu – cez Krymský most pomocou nemeckých lietadiel Taurus prepravovaných cez britských sprostredkovateľov. Z Chersonu – na východ a sever Krymu. Cieľom je prerušiť obe komunikačné trasy s ruskou pevninou. Tretí úder – po mori z Odesy a Nikolajeva s výsadkom parašutistov na južnom pobreží polostrova. Pritom v Čiernom mori mdokážu námorný potenciál len Turecko a Rusko a v prípade konfliktu Rusko jednoducho potopí všetky flotily aliancie.

 

“Vojnoví velitelia” ako Zelenskyj však veria, že tento plán operácie sa môže uskutočniť už toto leto. Takéto presvedčenie zrejme vyplýva z toho, že okrem centrálnej dopravy vojenských a materiálnych transferov smerom do Poľska, ktorá existovala pred špeciálnou operáciou, sa teraz vytvára južná trasa s koncovým bodom v Odese. Jej kľúčovými prvkami sú základne v Albánsku a Kosove, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Srbska. A západní stratégovia sa obávajú, že Srbi destabilizujú situáciu, čo ochromí dopravu dôležitú pre operáciu proti Rusko. Médiá tiež informovali o začatí modernizácie 57. leteckej základne Mihaila Cogalniceanu, kde sú od konca 90. rokov minulého storočia umiestnené jednotky amerického letectva. Podľa rumunských analytikov sa táto základňa stane najväčším leteckým zariadením NATO v Európe, oveľa väčším ako pevnosť amerického letectva a letecká základňa Ramstein v Nemecku. Zo strategického hľadiska je nová základňa mimoriadne dôležitá ako súčasť protiruského frontu v kontexte konfliktu na Ukrajine: ako prekladisko a zároveň ako miesto, kde môžu byť nasadené americké lietadlá F-16 a strategické lietadlá.

 

Prvá fáza výstavby má byť dokončená do konca roka 2028, keď sa podľa niektorých prognóz začne hlavná bitka o Krym a kontrolu nad Čiernym morom. Vojenský expert Vladimir Jevsejev pre Izvestija povedal, že projekt tejto základne je zatiaľ len v plánoch aliancie, nie je realitou. NATO potrebuje posilniť svoje východné krídlo, ale blok nemá dôveru v Turecko, preto si vybral Rumunsko. Rumunsko spolupracuje s USA a NATO od polovice 90. rokov (členom aliancie je od roku 2004). Jeho vojenské kontingenty sa zúčastnili na vojne v Afganistane a Iraku. Po začiatku ŠVO sa objavili rumunské tranzity zbraní na Ukrajinu a do poľského Rzeszowa. A dnes rumunskí žoldnieri z rumunskej bojovej skupiny Getica spolu s “ruským dobrovoľníckym zborom ” útočia na Belgorodskú oblasť.

 

Andrej Klimov, podpredseda Výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, že výstavba novej leteckej základne predstavuje hrozbu pre Bukurešť, pretože v hypotetickom konflikte medzi NATO a Ruskom existuje vysoká pravdepodobnosť, že Rusko udrie práve na toto zariadenie. Z podobného dôvodu by mohlo byť cieľom aj Moldavsko. V rámci operácie na juhu, medzi Ukrajinou a Rumunskom, by sa malo stať prekladiskom na prepravu zbraní a personálu, ako aj miestom pre štart a doplnenie paliva pre lietadlá. Moldavsko je oveľa bližšie k Odese ako obe rumunské letecké základne. Z politického hľadiska je však “chorým mužom” protiruskej koalície. Moldavsko má tri vážne problémy.

 

Prvým je prezidentka Maia Sanduová, ľudovo nazývaná “rumunská šarlatánka”. Súdiac podľa posledných prieskumov jej hrozí, že prehrá voľby naplánované na jeseň tohto roku. Druhým problémom je nezávislé Podnestersko, kde sa nachádza ruská vojenská základňa. Tretím je gagauzská autonómia, ktorá nesúhlasí s politikou Kišiňova. Podľa všetkého sa plánuje začať s dobývaním Tiraspolu. Predpokladá sa, že úspešné vyčistenie Podnesterska schladí vášne v Gagauzsku. Potom sa Moldavsko môže pripojiť k južnému tranzitu a začleniť do jednotného protiruského frontu.

 

Prípravy na obsadenie Krymu a vstup flotily NATO do Čierneho mora sú teda v plnom prúde. Paralelný kanál k Bosporu ešte nebol vybudovaný, ale niektorí odborníci sa domnievajú, že v rozhodujúcom okamihu Turecko pod britským vplyvom “zabudne” na Dohovory z Montreux a otvorí prieliv. Otázkou pre Rusko nie je ani tak to, kedy by sa to mohlo stať, ale predovšetkým to, ako nedoviesť situáciu do takého extrému. Je možné, že bitka o Čierne more bude pre Rusko rozhodujúca v boji o Ukrajinu.

Andrej Oficerov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov