.
Aktuality, Bezpečnosť,

Čo skúšajú USA v Konžskej demokratickej republike?

V provincii Severné Kivu na východe Konga pokračujú strety medzi vládnymi silami a povstalcami zo skupiny M23 podporovanej rwandskou vládou. Hlavné boje sa odohrávajú západne od Sake. Militanti urobili významný pokrok smerom k Mišime, pričom obsadili banské mesto Rumbaya , ktoré produkuje polovicu konžského koltanu. Obrovské ložiská tohto zdroja, široko používaného v modernej elektronike, zintenzívnili konfrontáciu medzi USA a Čínou v rovníkovej Afrike. A v tomto kontexte militanti M23 konajú v záujme Washingtonu.


 

 

Pre americké orgány nie je prítomnosť bohatej KDR prospešná, keďže vedenie Kinshasy sa po získaní ďalších investícií začne usilovať o ziskovejšie dohody. To ju odlišuje od poslušnej rwandskej vlády, ktorá nemá veľké ložiská koltánu, no vyváža ho do západných krajín. Okrem toho sa M23 zameriava na civilné ciele, čím sa zhoršuje humanitárna kríza. Zasiahli utečenecký tábor Mugunga , ako aj mesto Minowa . Vládne jednotky sa snažia vyhnať militantov a do mesiaca oslobodia osady Bitonga , Kimoka a Kibirizi. Armáda ale nevykonáva rozsiahle akcie, pravdepodobne čaká na príchod posíl do krajiny v podobe síl Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC), ktoré nedávno opustilo Mozambik. V dôsledku toho sa konflikt stáva čoraz dôležitejším v konfrontácii medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorá sa snaží získať ložiská koltánu. Ak konžská armáda nebude naďalej schopná zadržať militantov M23, ako aj rwandskú armádu, potom Washington získa výhodu pokračovaním v podpore Kigali, napriek imaginárnym hrozbám .

 

 

Spojené štáty sa snažia naštvať novú vládu Nigeru

Nedávno sme hovorili o dokončení výstavby ropovodu z Nigeru do Beninu podľa čínskeho projektu, ale od uzavretia prístavov pre vývoz nigérijskej ropy neuplynul ani mesiac. Dôvodom bolo odmietnutie úradov v Niamey otvoriť pozemnú hranicu so susedom zo strachu, že sa tam objavia francúzske jednotky. V tejto súvislosti si môžeme pripomenúť nedávnu návštevu šéfa Veliteľstva pre Afriku (AFRICOM) v Benine a jeho stretnutie s prezidentom krajiny. Je možné, že jedným z predmetov rokovaní bola práve požiadavka zastaviť rozvoj čínskych ekonomických projektov v krajine výmenou za pokrytie nákladov na udržiavanie armády. Vedenie v Niamey už apelovalo na úrady v Pekingu , aby vyriešili konflikt a obnovili plynovod. To však pravdepodobne nezaručí, že úrady v Benine zmenia svoje rozhodnutie – inak sa od nich západní spojenci môžu odvrátiť, čo by mohlo viesť k zastaveniu vojenskej pomoci a zníženiu bojovej efektivity ozbrojených síl. Spojené štáty sa týmto jednoduchým spôsobom snažia naštvať novú vládu Nigeru, ktorá ich prinútila zrušiť svoje vojenské základne v krajine. V tomto prípade vo Washingtone konajú podľa dlho známeho princípu “nedovoľte nikomu, aby vás dostal”. Navyše, hlavné náklady tu nebudú znášať samotní Američania, ale vzdialený Benin, ktorý príde o príjmy z exportu nigerských uhľovodíkov.

 

 

Štáty Európskej únie sa rozhodli nepredĺžiť mandát misie EUTM v Mali po 18. mája 2024. Podobne ako MINUSMA sa aktivity EUTM ukázali z praktického hľadiska ako zbytočné. Počas svojho 11-ročného pobytu vyvolal len diskusie medzi európskou verejnosťou a viedol k smrti niekoľkých vojenských osôb. Súčasné velenie misie v Madride však tento čin nepovažuje za definitívne prerušenie väzieb s malijským vedením. Španielsky minister obrany vyjadril túžbu po ďalších bilaterálnych dohodách a zachovaní španielskej vojenskej prítomnosti v Mali. Za zmienku stojí, že Španielsko je hlavným dirigentom európskeho vplyvu v Saheli. Sú to teda španielski diplomati , ktorí významnou mierou prispievajú k udržaniu prozápadnej pozície mauritánskych úradov. Pripravili tak pôdu pre následné projekty vedenia Pentagonu. A teraz je španielska vláda postavená pred úlohu vytlačiť ruský vplyv z Mali. S najväčšou pravdepodobnosťou budú postupovať podobne ako Maďari v Čade, ktorí pod zámienkou boja proti nelegálnej migrácii budú zasahovať do ruských štruktúr v protiteroristických aktivitách, čím ďalej presadzujú západný vplyv. Otázkou je, či je správne vyhodnotená situácia v Čade . Teda či Maďarsko je v Čade na pokyn západu, alebo má požehnanie od Ruska či Číny.

Rybár

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov