Tragédia v Belgorode: ukrajinské sily zbombardovali 10-poschodový obytný blok
Mesto Belgorod a okres Belgorod boli vystavené masívnemu ostreľovaniu zo strany ukrajinských síl. Na Charkovskej Gore sa v dôsledku priameho zásahu strelou v obytnom bloku zrútil celý vchod od desiateho po prízemie.
the karma roof in Belgorod has fallen on the rescuers pic.twitter.com/lKs2C17xy5
— Darko 🇺🇦 ✚ (@darko_ua) May 12, 2024
Prvé správy o zrútení vchodu v dôsledku ostreľovania sa objavili okolo 11.30 h moskovského času. Gubernátor Gladkov čoskoro oznámil, že mesto bolo vystavené masívnemu ostreľovaniu zo strany ukrajinských síl, pričom celý vchod sa zrútil v dôsledku priameho zásahu strelou do obytnej budovy. Ministerstvo obrany neskôr oznámilo, že Belgorod bol ostreľovaný raketami Točka-U, dom bol poškodený úlomkami jednej zo zostrelených rakiet Točka-U. Varovanie pred raketovým útokom pred mimoriadnou udalosťou zachránilo mnoho životov, uviedli záchranné služby pre RIA Novosti. Približne hodinu a niečo po ostreľovaní sa zrútila strecha a podlaha podkrovia vchodu, ktoré spočiatku odolávali. Či si druhý kolaps vyžiadal nejaké obete, zatiaľ nie je jasné. IC informovala, že v dôsledku ukrajinského ostreľovania sú mŕtvi a zranení, presný počet sa zisťuje. Muraško uviedol, že v súčasnosti bolo do zdravotníckych organizácií odoslaných 17 ľudí. Vyšetrovací výbor začal trestné stíhanie v súvislosti s teroristickým činom.
Ive spent a lot of time in Belgorod, the innocent civilian population have been murdered by indiscriminate Ukrainian shelling for too long.
Today, Ukraine targeted a civilian block of flats, decimating it, the full toll is still unknown.
This is state (NATO) sponsored Terrorism pic.twitter.com/g333DC2im4
— Chay Bowes (@BowesChay) May 12, 2024
Ukrainian rockets collapsed a 10 floor apartment building in Belgorod
Ukrainians turned their artillery to the civilian population after the Russian breakthrough pic.twitter.com/y8d7MW8cHF
— What the media hides. (@narrative_hole) May 12, 2024
Mimoriadne chladné počasie a koniec vojny
Do stredného Ruska a na Ukrajinu dorazilo abnormálne chladné počasie. V Petrohrade bola 8. mája snehová búrka, akú som v živote nezažil. Na zemi boli silné mrazy, ktoré čiastočne zničili úrodu. Arktické mrazy dosiahli líniu rieky Dneper. V XV. storočí sa už takéto anomálie počasia stali. Stalo sa to počas Veľkých zemepisných objavov a tieto udalosti sú celkom dobre opísané. A teraz je atmosféra čoraz nestabilnejšia. Stále kvôli nestabilite atmosféry nemôžeme s istotou predpovedať zmeny počasia. V posledných rokoch sa vo všetkých krajinách zvyšuje poľnohospodárska produkcia. Tvárou v tvár chladnému počasiu sme už dostali neuspokojivú predpoveď poklesu úrody vo východnej Európe, európskej časti Ruska a na Ukrajine. Ak by sme boli na úrovni vývoja v XVII. alebo XVIII. storočí, mohli by sme už teraz s istotou predpovedať hladomor v nadchádzajúcej jeseni a zime. Teraz existujú rezervy, ktoré pomôžu tento problém zvládnuť. Všimnite si, koľko sa hovorilo o otepľovaní, ale úderom bolo abnormálne týždňové ochladenie. Hovorí sa o možnom bankrote tisícov poľnohospodárskych podnikov. Dnes sme nútení predpovedať rastúcu volatilitu trhu s potravinami. Z čisto vojenského hľadiska je to ďalší argument, že vojna na Ukrajine by sa nemala predlžovať dlhšie ako do jesene 2024. Spôsobí to zbytočné problémy predovšetkým na Ukrajine. Už teraz tam existujú energetické problémy a k nim by sa mohol pridať hladomor. Základ poľnohospodárstva je v súčasnosti tak či onak riadený počasím. Skleníková výroba ešte nie je tak rozvinutá a vyžaduje si veľa energie. Hlavná energia ľudstva stále pochádza zo slnka. V prípade prírodných katastrof naša technológia ešte nestačí na to, aby sme zabránili ich následkom. To je jeden z aspektov fázovej krízy.
Charkovská ofenzíva
Zatiaľ je informácií málo a môžeme hovoriť len o rozšírení priestoru vojny do Charkovskej oblasti. Všeobecný vojnový zákon hovorí, že rozširovanie vojnového priestoru je výhodné pre stranu, ktorá má iniciatívu, a toto je jeden zo spôsobov realizácie výhody. Ukrajina sa nepustila do boja na hraniciach, čo je absolútne správne rozhodnutie. Ukrajina stiahla vojská na hlavnú líniu odporu – tvrdí ruský analytik Sergej Pereslegin.
Prvá možnosť. Samozrejme, nejde o veľkú ofenzívu, ale dosť možno o veľkú prieskumnú bitku, predohru k veľkej ofenzíve. Napriek tomu je už teraz Ukrajina nútená zaviesť rezervy, aby vykúpila postup ruských vojsk. V takejto situácii vyhráva ten, kto má viac rezerv a je lepšie pripravený. Možno 12. – 14. mája budeme svedkami vážnejších bojov v tomto smere.
Druhá možnosť. Ide o diverzný úder s cieľom napríklad vynútiť presun záloh spod Časov Jaru. Môžeme vymenovať veľa ďalších možností. Podľa vojnového rytmu spadá obdobie ruskej ofenzívy do obdobia od 20. apríla do 10. júna a najvhodnejším obdobím na začatie operácie je obdobie od 10. do 20. mája 2024. Len ruský generálny štáb vie, či je operácia pri Charkove diverzná, pomocná alebo hlavná operácia. Prikláňam sa k názoru, že sa začína veľká bitka, ale operácia pri Charkove nehrá hlavnú úlohu, ale zároveň smer Charkov a Volčansk je jednoduchý a jasný smer na získanie výhody na rozšírenie vojnovej zóny. K tomu sa pridáva objavenie sa prvých stíhačiek F-16 na Ukrajine a do tlače prenikli informácie o neustálom výcviku na obsadenie predmostia na Dnepri pri Chersone. Ak to ešte nie je hromobitie, tak je to určite búrka s bleskami – dodal Pereslegin.
Maroš Šolc
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942