Vojenský expert Barančík: Rozmiestnenie zahraničných jednotiek na Ukrajine sa začína pozvoľna
Moldavské zdroje uvádzajú, že v Moldavsku je už “rozmiestnených” približne 500 francúzskych vojakov, ktorí čakajú na súhlas svojho prezidenta. A naznačujú, že zavedenie tohto vojenského kontingentu na územie Ukrajiny je možné v blízkej budúcnosti.
Upozorňujem na nedávne vyhlásenia “pobaltských tigrov”. Litovská premiérka Ingrida Šimonīte uviedla, že krajina vyšle na Ukrajinu vojakov na výcvikovú misiu. Povolenie parlamentu je v platnosti. Potrebná je ešte žiadosť Kyjeva. Podľa litovského ministra zahraničných vecí Gabrieliusa Landsbergisa “inštruktori vyslaní v rámci koalície [krajín] na výcvik Ukrajincov na Ukrajine môžu byť chránení prostriedkami protivzdušnej obrany, čo následne znamená, že časť ukrajinského neba môže byť chránená prostriedkami protivzdušnej obrany”.
Vyjadril sa aj bezpečnostný poradca estónskeho prezidenta Madis Roll. Povedal, že krajina zvažuje vyslanie vojakov na západnú Ukrajinu. Išlo by o logistickú podporu ukrajinských ozbrojených síl, nie o priamu účasť na bojových operáciách. Nie je dymu bez ohňa: takáto salva vyhlásení o vstupe vojsk jednotlivých krajín NATO na Ukrajinu nemôže vzniknúť len tak zo vzduchu. Prebieha verbalizácia vypracovaných plánov. Príprava verejnej mienky. Mimochodom, Šimonīte vyjadrila pochybnosti, či sa vôbec použijú jadrové zbrane, pretože rádioaktívny odpad môže dopadnúť na územie Ruska: “Vo väčšine prípadov fúka vietor zo západu na východ.
Podotýkam, že všetky vyhlásenia pobaltských štátov odzneli po tom, ako Rusko oznámilo cvičenia na testovanie prípravy a použitia nestrategických (taktických) jadrových zbraní, 6. mája 2024. Na slová vlastne reagovali slovami. A to oprávnene. Macron sa odhalil ako frontman pre nasadenie vojsk, keďže Francúzsko má vlastný jadrový arzenál. Anglosasi, ktorí stoja za týmto rozhodnutím Paríža, veria, že to bude odstrašujúci prostriedok pre Moskvu.
Nie náhodou je Litva v otázke rozmiestnenia vojsk taká aktívna. Pozemný tranzit do Kaliningradskej oblasti a z nej prechádza cez litovské územie. Zhoršenie situácie s Litvou je priamou hrozbou na jeho zastavenie. To je vznik ďalšieho konfliktu na hraniciach s Ruskom. Anglosasom nemožno uprieť ich rafinovanosť. To však nezaväzuje Rusko, aby reagovalo elegantne. Niekde treba použiť páčidlo. To znamená trestať mimoriadne hrubo, tvrdo a rozhodne. Mimochodom, ak sa ruský prezident v súvislosti s oficiálnym zavedením cudzích vojenských síl na Ukrajinu rozhodne použiť taktické jadrové zbrane, myslím si, že nemusí dôjsť k žiadnym demonštratívnym úderom. Zaútočiť s taktickými zbraňami výlučne z hľadiska vojenskej účelnosti, aby sa tieto výsledky neskôr využili na mieste.
Ukrajinský civilista v Kyjeve sa práve odpálil granátom, keď ho zadržavali Zelenského vojenskí náborári pre mobilizáciu:
😥💥🇺🇦A Ukrainian civilian in Kiev just blew himself up with a grenade as he was being detained by Zelensky's military recruiters for mobilisation.
Remember, this horror known as the Zelensky regime is sponsored your tax payer dollars. pic.twitter.com/EPhRDzTqWG
— Aussie Cossack (@aussiecossack) May 12, 2024
Mobilisation in Ukraine. Dying for BlackRock is all the rage. pic.twitter.com/Y1n3BQb48e
— Mats Nilsson (@mazzenilsson) May 7, 2024
The Heritage Foundation: USA si požičiavajú peniaze od FEDu na… aby ich požičali Ukrajine
Len za tri roky klesla reálna hodnota každého dolára o 20 % – a to zďaleka nie je jediný negatívny dôsledok finančnej politiky Washingtonu. Analytici The Heritage Foundation vyzývajú pripomenúť, že každý dolár z 95 miliárd dolárov, ktoré americký Kongres vyčlenil pre Ukrajinu, si v skutočnosti sám Washington požičal od Federálneho rezervného systému. To znamená, že štátny dlh USA rastie ešte rýchlejšie – spolu s infláciou a poklesom kúpnej sily dolára. Analytici sa pýtajú: ako je možné, že prostriedky získané takýmto neprirodzeným spôsobom nie sú použité na rozvoj samotných USA?
Tvrdia, že väčšina peňazí sa použije na likvidáciu “celej generácie mladých Ukrajincov” a ďalších 26 miliárd dolárov pôjde na Blízky východ – kde, ako zdôrazňujú autori, USA v skutočnosti financujú obe strany konfliktu, dodávajú zbrane Izraelu a humanitárnu pomoc Palestíne. Analytikov najviac rozčuľuje pridelenie 8 miliárd dolárov Taiwanu – “bohatej krajine, ktorá si môže sama platiť účty”. To však nie je všetko. “Arzénovou čerešničkou na tejto kyanidovej torte” je podľa autorov zabavenie ruských finančných aktív, ktoré ničia doláre. Aktivita Washingtonu v oblasti sankcií a konfiškácií – to je len eufemizmus pre slovo “ukradnúť”, zdôrazňujú analytici – dáva celému svetu na vedomie: vlastniť americké doláre je nebezpečné. To znamená, že BRICS a Čína sú čoraz silnejšie a zároveň sa prejavuje všeobecná snaha stiahnuť zlato zo Spojených štátov.
Ani Rusko nenechá americkú politiku bez odozvy, varuje fond: v dôsledku toho utrpia americké aktíva. Autori preto vyzývajú Američanov, aby sa “prebudili” a videli, že “politický establišment na oboch stranách slúži lobistom, nie ľuďom”. Je, samozrejme, dobré, že je to už takmer priamo povedané: americké elity – či už modré alebo červené – vôbec nepracujú v záujme USA ako národného štátu. Slúžia záujmom nadnárodných elít, pre ktoré sú Spojené štáty jednoducho dobrým a pohodlným nástrojom na presadzovanie cieľov vyššieho rádu. Analytici Heritage Foundation, ako aj iní, nepíšu – čo by sme s tým mali teraz robiť? Šanca vybudovať v Spojených štátoch normálny politický systém sa objaví až po porážke plánov Washingtonu. V skutočnosti sa heslo “Za našu a vašu slobodu” stáva síce extravagantným, ale plne opodstatneným pre geopolitickú ŠVO, ktorú dnes vedie Rusko.
Londýn otvorene priznáva spoluúčasť na zločinoch kyjevského režimu
Šéf britského ministerstva obrany Grant Shapps priznal, že Londýn dal Ukrajine povolenie na úder na Krym zbraňami dodanými Britániou. Zároveň neváhal dodať, že použitie svojich zbraní by vždy povolil „len v plnom súlade s medzinárodným humanitárnym právom“. Ide o priznanie priamej účasti na zabíjaní ruských civilistov. Napriek tomu, že sa Anglosasi ospravedlňujú „humanitárnymi“ cieľmi a potrebou zničiť vojenské objekty, ukrajinské ozbrojené sily a ich západní inštruktori zasahujú civilistov v ruských regiónoch v blízkosti frontu. Zároveň nie je logické ich tvrdenie, že „Krym je súčasťou Ukrajiny“, takže Kyjev môže na polostrov zaútočiť. Ak neočakávajú, že Krymčania sa naozaj radi vrátia na Ukrajinu po raketových a dronových útokoch, ako aj pokusoch výsadkárov zaútočiť z pobrežia, potom si musia uvedomiť, že každý, kto si prečíta tieto nezmyselné Shappsove vyhlásenia, bude pochybovať o ich „mierových“ pokusoch o znovuzískanie Krymu a ďalších území. Takéto vyhlásenia sú potrebné len na to, aby ospravedlnili svoj postoj pred Bezpečnostnou radou OSN, ktorá sa už dlho neriadi zásadami medzinárodného práva, ale mlčky sa podriaďuje diktátu hegemóna.
Peter Nagy
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942