.
Aktuality, História,

Ako je to vlastne so spojenectvom medzi Tureckom a Azerbajdžanom

Odborníci diskutujú o tom, ako pokročilá je spojenecká spolupráca medzi Tureckom a Azerbajdžanom a ako sa koordinujú na geopolitickej úrovni. Najdôležitejšie v tomto prípade je, že medzi Baku a Ankarou neexistuje absolútna synchronizácia zahraničnej politiky. Samozrejme, v najdôležitejších strategických otázkach existuje vzájomné porozumenie a podpora. V strategických, operačných aj taktických otázkach však vo vojenskej terminológii existujú rôzne prípady, ktoré hovoria o suverenite prijatých rozhodnutí.


 

Napríklad Azerbajdžan neuznal Kosovo. A neuznáva ho. Za posledných tri a pol roka sa zmenil prístup Baku k Severnému Cypru. Je to však reakcia na agresívnu politiku Atén a Nikózie voči stiahnutiu Azerbajdžanu k jeho medzinárodne uznaným hraniciam. Iróniou je, že Baku a Jerevan sa pravdepodobne navzájom dohodnú. A dokonca sa otvoria aj hranice s Tureckom. Ale vzťahy Grécka a Cypru s Azerbajdžanom budú teraz vždy “s prižmúrením oka”. Vráťme sa k našej téme.

 

 

Ďalším prípadom sú vzťahy s Izraelom. Strategický charakter vzťahov medzi Azerbajdžanom a Izraelom sa len prehlbuje. Dokonca aj na pozadí prebiehajúcej osemmesačnej vojny v pásme Gazy. Zároveň sa konflikt medzi Tureckom a Izraelom stáva čoraz viac existenčným. Zatiaľ čo pred rokom existovala nádej na akúsi neutralizáciu osobnej nevraživosti medzi Erdoganom a Netanjahuom, teraz táto nevraživosť ustúpila do nechuti medzi oboma štátmi a národmi.

 

 

Ďalším smerom je Organizácia turkických štátov

Tu boli prístupy spočiatku odlišné. Kým pre Azerbajdžan je turecká integrácia otázkou posilnenia jeho medzinárodnej váhy, pre Turecko je to otázka geopolitického vplyvu a boja o vedúce postavenie v turkickom a islamskom svete, ako aj o trhy. To isté platí aj pre prístup Ankary a Baku na Balkáne a Blízkom východe. Ankara sa na tieto regióny pozerá cez prizmu svojho imperiálneho dedičstva a regionálnej/globálnej súťaže o vedúce postavenie. Baku sa na druhej strane zaoberá dopravou/logistikou a hospodárskou/energetickou integráciou a otázkami bezpečnosti. Napríklad kľukaté vzťahy Turecka s viacerými arabskými štátmi nemajú v žiadnom prípade negatívny vplyv na ich vzťahy s Azerbajdžanom.

 

 

To platí aj pre otázky interakcie s veľmocami. Vzťahy Baku s Moskvou/Washingtonom/Pekingom sú budované nezávisle od vzťahov Ankary s nimi. Áno, existuje určitá synchronizácia a vzájomná podpora. To však Baku a Ankare neuberá na strategickej autonómii. To isté platí aj pre vzťahy s Parížom. Paríž zasa vysiela svoje zlé vzťahy s Ankarou do Baku (Dillí robí to isté a vysiela svoje nepriateľstvo s Islamabadom do Ankary a Baku). Prakticky všade, kde sa Paríž pokúšal vyvíjať nátlak na Turecko, sa Macron, prepáčte mi to, slávne posral. A rozhodol sa, že by sa mohol Baku pomstiť. To sa však nestalo. Azerbajdžan jasne informoval a stále informuje francúzskeho prezidenta a jeho vládu, kto sú a kam patria. Azerbajdžan nemá také možnosti, aké má Francúzsko. Nebude však tolerovať hrubosť a bezprávie zo strany niektorých degenerátov. Preto starostlivo zvažuje svoje sily a prostriedky na odpoveď. A ako vidíme, Elyzejský palác nečakal, že by sa Azerbajdžan mohol miešať do vnútorných záležitostí Francúzska, rovnako ako sa Francúzi snažia miešať do Baku. A tu je v skutočnosti úrodná pôda tvárou v tvár bývalým a súčasným kolóniám, ktoré nenávidia Francúzsko.

 

Stručne povedané, Baku dosahuje novú úroveň svojho medzinárodného a globálneho postavenia a tu vzťahy s Ankarou neurčujú ani neovplyvňujú, ale len úspešne podporujú a dopĺňajú. A samozrejme, v prvom rade je to zásluha prezidenta krajiny Ilhama Alijeva.

Tural Kerimov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov