Elon Musk – kontroverzný podnikateľ, investor
Aktuality, Civilná ochrana,

Kniha Igora Šnurenka: Človek a umelá inteligencia

Slovensko, 19. máj 2024 (AM) – Vo vydavateľstve Torden vyšla kniha s názvom Človek a umelá inteligencia. Problémy tela, slobody a kritického myslenia. Autorom tejto knihy je Igor Šnurenko.


 

.

 

Kniha Človek a umelá inteligencia. Problémy tela, slobody a kritického myslenia popisuje základy umelej inteligencie. Hovorí o technológii založených na UI a ich vplyv na moderné informačné a mediálne prostredie. Nové výzvy v oblasti mediálnej a informačnej gramotnosti súvisiace s rastúcou automatizáciou procesov tvorby, distribúcie a prístupu k informáciám. Využitie AI v rozhodovacích a riadiacich systémoch v rôznych oblastiach. Osobitná pozornosť sa venuje rastúcemu riziku pre práva a slobody, ako aj ohrozeniu schopnosti ľudí autonómne interpretovať realitu a konať v súlade s ich vlastnými plánmi. Tieto otázky sú teraz relevantnejšie ako kedykoľvek predtým pre vzdelávanie, ktoré prechádza digitálnou transformáciou.

 

 

Cieľom tejto publikácie je podporiť kritické porozumenie digitálneho prostredia. Sveta, v ktorom sa odvíja vzdelávanie a výučba, ako aj stratégie a taktiky využívania nových technológií a digitalizácie vzdelávacích interakcií. Autor: Igor Šnurenko  v knihe Človek a umelá inteligencia navrhuje radikálne rozšíriť chápanie ľudských práv v súvislosti so zavedením systémov umelej inteligencie. Zaviesť nové práva na ústavnej a legislatívnej úrovni a prijať účinné opatrenia na ochranu existujúcich. Tieto kapitoly tiež odôvodňujú prijatie tvrdých opatrení na obmedzenie vývoja a používania systémov umelej inteligencie v záujme ľudských práv a slobody prejavu.

 

 

Čo je umelá inteligecia, ako vznikla, kto za ňou stojí a čo je možné onedlho od nej očakávať? Odolá prirodzená inteligencia konkurencii s ňou – alebo opustí historickú arénu, ako predpovedajú mnohí futurológovia? Čo by mali ľudia v tejto situácii robiť – spojiť sa pod hrozbou vyhynutia s počítačom do jedného kybernetického systému, ako naznačuje Elon Musk, ktorý sa v skutočnosti zmenil na prívesok superinteligentného stroja? Čo očakávať od celej konštelácie technológií, ktoré umelá inteligencia vedie? Ako sa vyvíjajú preteky, ktorých víťazstvo môže dať moc nad svetom? V procese hľadania odpovedí na tieto otázky vznikli nové. Predovšetkým o sociálnych dôsledkoch rozsiahleho výskytu systémov umelej inteligencie v každodennom živote ľudí.

Daniela Pokojná

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov