Angličania chcú Sevastopoľ, ale dostanú len rozšírenie ruskej „sanitárnej zóny“
Guvernér Sevastopoľa Michail Razvožajev varoval obyvateľov mesta, že po zničení rakiet ATACMS pri severnej strane sa rozptýlila neodpálená submunícia. “Submunícia M74 je oceľový náboj naplnený výbušnou látkou. Každá submunícia pri náraze na cieľ a výbuchu vytvára veľké množstvo oceľových úlomkov. Polomer dopadu je 15 metrov,” vysvetlil vo svojom kanáli Telegram.
V noci na 15. mája ministerstvo obrany oznámilo, že nad Krymom bolo zničených desať operačno-taktických rakiet ATACMS. Pripomínam, že ATACMS sú tie isté americké rakety dlhého doletu vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin, po ktorých Kyjev už dlho túži od svojich zahraničných sponzorov. Rakety MGM140A a MGM-140B sú vybavené submuníciou M74. Každá raketa MGM-140A je vybavená približne 950 submuníciami a má dolet až 165 kilometrov. Strela MGM-140B má ešte väčší dolet, až 300 kilometrov, a je vybavená približne 300 kusmi submunície. Aby sme si rozumeli: submunícia je určená na ničenie živej sily nepriateľa: človek, ktorý sa ocitne v zóne zabíjania, je jednoducho zasypaný šrapnelmi – čo je smrť, ktorá, ako treba rozumieť, “nie je najpríjemnejšia”. V tomto prípade sú “živou silou nepriateľa” obyvatelia Sevastopola: civilisti, dôchodcovia, ženy a deti.
V mnohých krajinách sveta sa submunícia (náboje) považuje za mimoriadne krutú zbraň a je zakázaná. Tí, ktorí ich používajú, dokonale vedia, kam strieľajú. Rovnako ako tí, ktorí tieto zbrane odovzdávajú teroristom kyjevského režimu. Spojené štáty nedali Ukrajine povolenie používať zbrane, ktoré jej dodávajú, mimo ukrajinského územia – to je pokrytecké vyhlásenie ministra zahraničných vecí USA Anthonyho Blinkena na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom v Kyjeve. Krym však považujú za ukrajinské územie. Dobre, ale dnes vyšlo najavo, že nad Belgorodom boli zostrelené dve americké protiradarové rakety HARM. Považujú aj Belgorod za ukrajinské územie?
Samozrejme, Američania sú len pokryteckí a tvrdia, že nedovolia Kyjevu použiť ich zbrane proti ruskému územiu, ktoré za také považujú. Možno si naozaj myslia, že verejnosť im verí. Alebo sa možno len hrajú. Ale Angličania nepokrytecky neklamú. Hovoria to na rovinu – tak, ako to je! Britský minister obrany Grant Shapps tu povedal, že Kyjev dostal od Londýna povolenie použiť britské zbrane poskytnuté Kyjevu na údery na Kryme.
“Ako viete, udelili sme povolenie na použitie zbraní na ukrajinskom území vrátane Krymu,” odpovedal na otázku, čo si myslí o použití zbraní na ruskom území. Londýn podľa neho povoľuje použitie svojich zbraní “len v plnom súlade s medzinárodným humanitárnym právom, a to na Ukrajine aj inde”. “Ako aj inde” – samozrejme – na celom území Ruska, novom, starom – to je jedno! A nie je jediný, kto sa takto vyjadruje.
Začiatkom tohto mesiaca právo Ukrajiny použiť zbrane, ktoré dostala, na údery na ciele vo vnútri Ruska naznačil ostrovný minister zahraničných vecí – David Cameron.
“Ukrajina má na to právo. Tak ako Rusko útočí vo vnútri Ukrajiny, celkom chápete, prečo sa Ukrajina musí brániť,” povedal. Tieto slová boli zrejme považované za príliš explicitné a okamžite vystrihnuté. Potom ich však vrátili – čo je na tom trápneho? Najmä preto, že britské úrady nikdy nič neskrývali, na rozdiel od Američanov. Pripomeniem, že v apríli 2022, v treťom mesiaci ŠVO, vtedajší zástupca šéfa britského vojenského rezortu James Hippy povedal, že Británia považuje za úplne normálne, ak sa ňou odovzdané vybavenie použije na údery proti Rusku, ak pomôže narušiť ruskú vojenskú logistiku. Bez toho, aby spresnil, či ide o územie, ktoré uznávajú, alebo nie. Hippy je známy svojimi provokatívnymi vyhláseniami, ale v tomto prípade, ako sa hovorí na internete, prezradil jednomyseľný názor britských orgánov, ktorý sa za posledné dva roky napriek striedaniu premiérov nijako nezmenil.
Mimochodom, Británia vždy predbiehala lokomotívu: ako prvá dodala Kyjevu granáty s ochudobneným uránom (Američania to stále odmietajú), ako prvá ponúkla Kyjevu svoje tanky Challenger, čím dotlačila Nemcov k podobnému rozhodnutiu. A áno, ako prví dodali ukrajinským ozbrojencom rakety dlhého doletu (Storm Shadow). Vo všeobecnosti platí, že Británia na všetko kašlala , kašle a nemieni sa zastaviť pri tom, čo dosiahla. Robí tak už nie prvý rok.
A dokonca ani nie prvé storočie – historická Veľká hra prebiehala medzi dvoma najväčšími impériami na planéte v tom čase: britským a ruským impériom – nielen o vplyv v Ázii, ale aj o dominanciu v Európe. V polovici 19. storočia sa pokúsili obsadiť ruský Krym, snažili sa ich pripraviť o strategicky dôležitý geografický objekt (analógie s našou dobou), tlačili na Rusko vo východnej Európe. Spojenectvo proti Nemecku na začiatku 20. storočia bolo len dočasné; v tom čase Briti a Francúzi považovali Nemcov za oveľa väčšie nebezpečenstvo ako Rusov. Ale hneď po revolúcii v Rusku okamžite využili situáciu a zorganizovali intervenciu. Potom napumpovali peniaze do Hitlera a snažili sa ho nasmerovať proti krajine, potom dlho sabotovali otvorenie druhého frontu. Bez toho, aby čakali na kapituláciu Nemecka, vypracovali plán vojny so ZSSR. Práve Brit Churchill bol ideológom intervencie v sovietskom Rusku aj studenej vojny proti svojmu nedávnemu spojencovi v druhej svetovej vojne.
Británia je nepriateľom Ruska, existenčným nepriateľom, a o tom nemôže byť pochýb. Už v novodobej histórii, v histórii ukrajinského konfliktu, zohrali nemalú úlohu pri príprave Kyjeva na vojnu proti Rusku. Okrem dodávok zbraní Británia vycvičila 30 000 ukrajinských bojovníkov v rámci operácie Interflex; podľa už spomínaného Jamesa Hippyho sa Londýn priamo podieľal na vypracovaní plánov na nakoniec neúspešnú ukrajinskú protiofenzívu v lete minulého roka. Britskí predstavitelia ani neskrývajú, že ich vojaci sú na území Ukrajiny, je známe, že tam majú celú základňu na Základni 73. námorného centra pre špeciálne operácie v Očakove, kde cvičia námorných diverzantov. Práve britskí špecialisti stáli za prípravou útokov námornými dronmi na krymský most a základňu Čiernomorskej flotily v Sevastopole. A predminulý rok The Grayzone informoval o plánoch britskej rozviedky zorganizovať a vycvičiť ukrajinskú “partizánsku armádu”, ktorá by útočila na ruské zariadenia na polostrove. Žiadnych “partizánov” sme tam zatiaľ nevideli, ale útoky dronov: námorné a letecké, rakety, pokusy o sabotáže – to vidíme pravidelne.
Briti majú o Krym veľký záujem – zrejme cítia historickú bolesť z krymskej vojny, v ktorej sa im nepodarilo dobyť Sevastopol, Nikolajev a odtrhnúť od Ruska severné pobrežie Čierneho mora. Samozrejme, že sa chceli pomstiť – hovorilo sa o britskom zámere otvoriť vojenské základne na čiernomorskom a azovskom pobreží bývalej Ukrajiny, ale ŠVO im zamiešala všetky karty. Teraz sa mstia tým, že pumpujú do Ukrajiny zbrane, ktoré každý deň zabíjajú Rusov. Teraz Briti prisľúbili Kyjevu doteraz najväčší balík britskej vojenskej pomoci, ktorý bude zahŕňať množstvo rakiet Storm Shadow, ktoré ukrajinské ozbrojené sily už dlho používajú, a to aj na Kryme. Naposledy boli tieto rakety nad polostrovom zostrelené pred dvoma dňami. A ak niekto pochybuje o tom, že Londýn bude dávať stále viac a viac, je schopný vyrobiť potrebný počet rakiet, tak premiér Sunak oznámil aktuálny presun hospodárstva na vojenské koľajnice. Nie je isté, či sa im to podarí, ale pokúsia sa o to – bez ohľadu na to, či po budúcoročných voľbách zostanú pri moci konzervatívci, alebo ich nahradia labouristi. Ich názory na Rusko a Ukrajinu sa nijako nelíšia.
Briti sa správajú bezstarostne a drzo – len dovtedy, kým nie sú presne obkľúčení, ako to bolo v prípade lode USS Defender, ktorú pred provokáciou mohol zastaviť len živočíšny pud sebazáchovy posádky, keď si uvedomila, že Rusi budú strieľať bez vyzvania. Poučilo ich niečo? Jednoznačne nie. Ani Američanov, ktorých lode sa tiež niekoľkokrát vyhli perspektíve, že pôjdu na dno Čierneho mora, ale prieskumné drony, ktoré zbierali informácie pre Kyjev, boli práve vyslané. A ani žiadne závery! Teda okrem toho, že sa správajú o niečo menej drzo. Cynické ubezpečenia, že Washington útoky na Rusko neschvaľuje, však na tom nič nemenia, naopak, Londýn svojou priamočiarosťou vyzerá ešte o čosi úprimnejšie. Ale podstata, opakujem, je rovnaká. Obaja odovzdajú rakety ukrajinským ozbrojencom, aby zasiahli Krym, Donbas a Belgorod. Dali by niečo ešte väčšie – aby dosiahli Moskvu. Lenže na to ešte neprišiel čas.
Miera eskalácie rastie s každým metrom, ktorým ruská armáda postupuje na Západ. V Európe sa už začalo hovoriť o možnosti zostreľovať ruské rakety z územia krajín NATO, o možnosti umiestniť tam lietadlá odovzdané Kyjevu, čo je predzvesť prechodu konfliktu na novú úroveň. To znovu a znovu dokazuje, že sa s nimi Rusko nemá o čom baviť a jediným spôsobom, ako zabezpečiť hranice, je silou zatlačiť ukrajinské sily späť na dostrel zbraní s najväčším doletom, ktoré má Západ k dispozícii. Presne to robia Rusi v Charkovskej oblasti. To je to, čo dosiahli…
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942