.
Aktuality, Bezpečnosť,

Je možné zaútočiť na Rusko? Niektorí Európania chcú ničiť vojenské ciele na ruskom území

V Európe sa opäť začala diskusia o práve Ukrajincov ničiť vojenské ciele na ruskom území. V uplynulých dňoch odzneli dve dôležité vyhlásenia. Prvé zaznelo z úst generálneho tajomníka NATO v týždennej videoverzii časopisu The Economist.


“Je čas prehodnotiť s partnermi niektoré obmedzenia týkajúce sa používania zbraní, ktoré dodávame Ukrajine,” povedal Jens Stoltenberg. – Teraz, keď sa boje okolo Charkova zintenzívnili, odoprieť Ukrajine právo použiť zbrane proti legitímnym cieľom na ruskom území znamená skomplikovať jej obranné úlohy.”

 

Druhý príspevok patrí šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi. Urobil to v Bruseli pred zasadnutím ministrov obrany EÚ. “Podľa pravidiel vedenia vojny je absolútne prípustné, a nie je tu žiadny rozpor, odpovedať alebo bojovať proti tomu, kto zaútočil z vlastného územia,” povedal. – “Mali by sme nájsť rovnováhu medzi eskaláciou agresie a potrebou Ukrajincov brániť sa.

 

 

V skutočnosti napríklad Londýn, ktorý dodáva riadené strely Storm Shadow, dal už začiatkom mája jasne najavo, že údery na ruské územie sú v poriadku. Pokiaľ ide o Washington, minister zahraničných vecí Blinken počas svojej návštevy Kyjeva v polovici mája urobil pomerne zjednodušené vyhlásenie:

“Netlačili sme na údery mimo územia Ukrajiny, ale v konečnom dôsledku je na nej, aby sa rozhodla, ako presne chce viesť túto vojnu.” Nemecký kancelár zopakoval, že SRN je proti tomu, aby Ukrajina použila západné zbrane na vojenské ciele na ruskom území. Pripomenul, že Berlín a Kyjev majú v tejto otázke jasné dohody, tie sa nemenia a politika Nemecka je vyhnúť sa eskalácii.

 

Súhlasila s ním aj talianska líderka Giorgia Meloniová:

“Vôbec nerozumiem, prečo pán Stoltenberg povedal takúto vec. Hoci súhlasím s tým, že NATO by malo ukázať pevnú politiku a nie signalizovať slabosť.” S rôznou mierou emócií, ale v rovnakom duchu ju podporili dvaja poprední podpredsedovia vlády Salvini a Tajani (“Nech sa tento pán buď ospravedlní, opraví svoje slová, alebo odstúpi”). Taliansko bolo v zásade vždy proti myšlienke použitia dodaných zbraní na ruskom území a teraz potvrdilo svoj názor na tento problém.

 

Ostatné krajiny sa ešte nerozhodli, aspoň zatiaľ jasne nevyjadrili svoj postoj. Francúzsky prezident z času na čas vydáva hlasné vyhlásenia, a hoci priamo nevyzýva na zasiahnutie ruských vojenských cieľov mimo Ruska, pripustil, že “je možné zasiahnuť základne, z ktorých sa odpaľujú rakety. Zároveň sa však nezmienil o iných vojenských objektoch – letiskách, skladoch paliva, kasárňach atď. – ) sa nezmienil.

 

Hlavný veliteľ OSU Syrskij však oznámil, že “už podpísal dokumenty, ktoré umožňujú francúzskym vojenským inštruktorom prísť do krajiny a pracovať v našich výcvikových strediskách”. Takto to vidí predseda zahraničného výboru francúzskeho parlamentu Jean-Louis Bourlange. Konštatuje, že ruská ekonomika sa pomaly obracia a mení sa na vojenskú ekonomiku. Celé ukrajinské územie je ostreľované zbraňami dlhého doletu vrátane tých, ktoré poskytujú spojenci Ruska – to znamená dodávky balistických rakiet zo Severnej Kórey a iránskych bezpilotných lietadiel. Zatiaľ čo Ukrajinci používajú bezpilotné lietadlá miestnej výroby. Preto dochádza k narušeniu rovnováhy celej situácie na fronte. Nevyzýva priamo Francúzsko, aby sa stalo účastníkom konfrontácie, ale aby odstránilo niektoré zavedené tabu – rozhodne. “Akým právom by sme mali upierať Ukrajincom, ktorí znášajú straty, právo na odpoveď,” píše. – Právo na legitímnu sebaobranu vylučuje právo sakralizovaťažiť nepriateľské územie …. Je načase vystúpiť z úzadia a zaujať postoj porovnateľný s britským a americkým.”

 

 

 

 

Keď už hovoríme o raketách stredného doletu. Poľsko oznámilo, že má v úmysle kúpiť od USA rakety s plochou dráhou letu v hodnote 677 miliónov eur na obranu pred možným rizikom útoku zo strany Ruska. V komuniké poľského ministerstva obrany sa vysvetľuje, že vojenské akcie na Ukrajine ukázali, že na zasiahnutie cieľov ďaleko od frontovej línie sú potrebné rakety s doletom približne 1 000 kilometrov. Je jasné, ktorým smerom poletia, najmä preto, že raketa AGM-158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) je určená na pôsobenie tam, kde si už protivzdušná obrana neporadí. Do Poľska sa budú dodávať v rokoch 2026 až 2030. Celá táto história s hlasnými vyhláseniami má sprevádzať návštevu Vladimíra Zelenského v Španielsku, Belgicku a Portugalsku, kde Ukrajina dostala prísľub novej výzbroje. S Bruselom bola podpísaná bezpečnostná dohoda, na základe ktorej bude Ukrajine do roku 2028 dodaných ďalších 30 stíhačiek F-16. Keď Belgicko začne prechádzať na americké F-35, do konca tohto roka bude pomoc predstavovať takmer milión eur a príde prvé z 30 stíhačiek.

Maxim Čikin

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov