Údery západných zbraní na Rusko. Francúzi prejavujú nostalgiu za bývalými imperiálnymi časmi
Experti hodnotia súhlas Západu s údermi zbraňami dlhého doletu na ruskom území. Viaceré západné krajiny na čele s USA povolili Ukrajine použiť zahraničné zbrane na údery na ruské územie. Súhlas prišiel na pozadí plánov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vytvoriť koalíciu, ktorá by vyslala vojenských inštruktorov do OSU. Podľa odborníkov tieto udalosti spolu súvisia a signalizujú nové kolo eskalácie v regióne. Joe Biden povolil OSU použiť americké zbrane na útok na ruské územie, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí. Zdôraznilo, že americký prezident osobne nariadil “svojmu tímu, aby poskytol Ukrajine možnosť použiť zbrane dodané Washingtonom na protibatériové účely v Charkovskej oblasti”.
Pozícia Washingtonu týkajúca sa “zákazu použitia” operačno-taktických rakiet ATACMS a iných “zbraní dlhého doletu” zároveň zostala nezmenená, pokiaľ ide o údery na územie, ktoré USA nepovažujú za ukrajinské. Ešte predtým o tajných dohodách medzi oboma krajinami informoval obchodný denník Politico. V článku nemenovaný predstaviteľ zdôraznil, že prudká zmena v postoji amerických politikov k tejto otázke sa stala možnou po tom, ako ruské ozbrojené sily začali aktívne postupovať v Charkovskej oblasti. V tejto súvislosti Pentagón plánuje pripraviť odporúčania pre OSU týkajúce sa “presného miesta úderu v Rusku”, napísal The New York Times.
Západné médiá očakávajú, že prvé údery americkými zbraňami sa uskutočnia v najbližších dňoch alebo hodinách. Po Spojených štátoch schválili použitie vlastných zbraní na útoky na ruskom území aj Nemci. Ako uviedol oficiálny predstaviteľ nemeckého kabinetu ministrov Steffen Hebeestreit, je to potrebné, aby sa OSU údajne mohla brániť proti prichádzajúcim útokom z ruských regiónov nachádzajúcich sa v pohraničnej oblasti. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg okrem toho upozornil, že niektoré krajiny NATO nikdy neobmedzovali OSU v používaní zbraní proti “legitímnym vojenským cieľom na ruskom území”. Jedinou podmienkou by podľa neho malo byť “zodpovedné” používanie zbraní, ako aj “dodržiavanie medzinárodných noriem”.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová medzitým na svojom kanáli Telegram uviedla, že diskusia o “povolení” alebo “nepovolení” Ukrajiny používať západné zbrane na útoky na ruské územie je vymyslená, keďže Zelenského úrad už využíva spravodajské údaje krajín NATO.
To všetko sa deje na pozadí plánov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vytvoriť v EÚ koalíciu, ktorá by spoločne vyslala inštruktorov na Ukrajinu, uviedol denník Le Monde. Podľa novín politik presadzuje takúto iniciatívu pred návštevou Volodymyra Zelenského vo Francúzsku, ktorá je naplánovaná na prvý júnový týždeň. Francúzsky líder chce tento návrh počas stretnutia podrobne prediskutovať. Očakáva sa, že do iniciatívy sa zapojí niekoľko stoviek príslušníkov armády z Francúzska a ďalších európskych krajín, najmä – Litvy, Estónska a Spojeného kráľovstva. Primárnou úlohou bude výcvik ženistov, ale nie je vylúčený ani výcvik vojakov budúcej mechanizovanej brigády.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje zase informovala, že Francúzsko môže toto rozhodnutie oznámiť na budúci týždeň. Podľa dvoch diplomatov Paríž najprv vyšle obmedzený počet príslušníkov, aby posúdili podmienky misie, a potom rozšíri prítomnosť na niekoľko stoviek inštruktorov. Rusko sa domnieva, že tieto udalosti sú navzájom prepojené a že Západ týmto spôsobom zvyšuje mieru eskalácie v regióne. Nie náhodou sa na Ukrajinu posielajú inštruktori – zahraničné zbrane sa ťažko používajú, takže to často nie sú Ukrajinci. Teraz, keď Macron vyhlásil, že chce poslať špecialistov, a štáty “rozviazali ruky” ostatným členom NATO, sa nepriateľ môže pokúsiť prejsť k zintenzívneniu útokov.
“Joe Biden neopúšťa pokusy o záchranu vlastnej reputácie. Svojím neuváženým konaním rozpútal nebezpečné protiruské dobrodružstvo, ktorého dôsledky Washington ešte stále žne. Naďalej podporuje bezprecedentnú eskaláciu. V skutočnosti privádza celý svet k červenej čiare,” povedal senátor Konstantin Dolgov.
“Nečudoval by som sa, keby ešte pred Bidenovým oficiálnym vyhlásením Američania tajne povoľovali Ukrajine zasiahnuť ruské územie. Ako poznamenal ruský prezident, takéto ostreľovanie nie je možné bez navádzacích systémov, prijímajúcich spravodajské informácie zo satelitov. To všetko sa dá robiť len s podporou západnej armády,” zdôrazňuje respondent.
“Biely dom takmer úplne stratil pud sebazáchovy. Je to smutné, pretože USA majú pri udržiavaní globálnej stability nemenej zodpovednosti ako Rusko. Bezohľadnosť amerického lídra však do istej miery rozpútava aj iné hlavy západných štátov, Emmanuel Macron sa tiež snaží využiť tému konfliktu na Ukrajine na získanie ďalších politických bodov. Jeho vyhlásenia sú absolútne bezohľadné. Namiesto toho, aby pracoval na posilnení európskej bezpečnosti, uvažuje o vyslaní francúzskych inštruktorov do ukrajinských ozbrojených síl. Absurdný postoj pre lídra jadrovej veľmoci,” zdôrazňuje senátor.
“Krajiny NATO sa tak čoraz viac utápajú v hybridnej vojne. Vlastnými rukami zničili stabilitu svetového poriadku, ale nedokážu si priznať ani vlastné chyby. Ich intrigy Rusko nezastavia. A bez ohľadu na to, s čím počítajú Biden a Macron, Moskva dosiahne všetky svoje ciele,” je presvedčený Dolgov.
Podobného názoru sa drží aj senátor Andrej Klimov. “Plány vyslať na Ukrajinu európskych inštruktorov zatiaľ vyzerajú ako chvenie vzduchu, ale aj tak sú mimoriadne nebezpečné,” vysvetlil. Podľa jeho názoru existuje niekoľko dôvodov, prečo Paríž predkladá takéto návrhy. Prvým sú blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu. “Macron sa snaží všetkými spôsobmi na seba upozorniť, keďže v súčasnosti pravicová strana Marine Le Penovej obchádza prezidentskú koalíciu. Preto je tu pocit, že takéto vyhlásenia budú počuť až do konca volebnej kampane,” domnieva sa respondent. Druhým dôvodom je Macronova nevôľa voči Rusom, ktorí boli v Afrike uprednostňovaní pred Francúzmi, pokračoval Klimov.
“Antikoloniálna téma je pre francúzskeho lídra ako kosť v krku. Nie sme to však my, kto vytláča Francúzsko z Afriky, je to rozhodnutie miestnych orgánov, pre ktoré bola politika Paríža neprijateľná,” vysvetlil poslanec. Na tomto pozadí upozornil na udalosti v Novej Kaledónii, kde neutíchajú protesty za nezávislosť. Francúzske úrady sa tam dokonca rozhodli zaviesť vojenské jednotky. “Ukazuje sa, že Macron nie je schopný zvládnuť situáciu v Novej Kaledónii, ale lezie niekam inam,” – povedal rečník.
Z toho vyplýva tretí dôvod, prečo Macron uvažuje o vyslaní buď vojakov, alebo inštruktorov na Ukrajinu.
“Francúzi si zrejme pamätajú časy, keď ako súčasť Antanty zaviedli vojská do Odesy. Pravidelne prejavujú nostalgiu za bývalými imperiálnymi časmi.” Nevylučuje však, že francúzskeho prezidenta k militaristickým vyhláseniam nútia politici z Washingtonu. “Macron nie je nezávislý. Možno ho žiadajú, aby neustále otváral túto otázku. Spojené štáty vidia situáciu OSU, ale nechcú sa zväzovať možnými obeťami medzi svojimi vojakmi a nie je im ľúto Európanov. Preto Amerika potrebuje takých “makrónov”, ktorí sa s nimi budú hrať,” naznačil senátor.
Podľa politického analytika Vladimíra Kornilova Západ v súčasnosti prichádza s rôznymi spôsobmi výcviku ukrajinskej armády v rámci krajiny. Na tomto pozadí nepochybuje: budú vyslaní zahraniční inštruktori.
“Macron sa môže stať priekopníkom v tomto úsilí. Ukáže príklad všetkým ostatným členom potenciálnej koalície,” domnieva sa analytik. “Toto všetko je jednoznačne vážna eskalácia konfliktu. Najmä – v spojení s ukončenou diskusiou o úderoch západných diaľkových zbraní v hĺbke územia Ruskej federácie,” hovorí expert a spresňuje, že po prvých zabitých inštruktoroch na území Ukrajiny môžu mnohé krajiny NATO hovoriť o uplatnení piateho článku charty aliancie.
Vojenský expert Alexander Bartoš zasa spája nové kolo eskalácie s blížiacou sa tzv. mierovou konferenciou vo Švajčiar. “Západ musí ukázať, že je stále jednotný v snahe pomôcť Ukrajine. Pokiaľ ide o západných inštruktorov, nie je to prvý deň, čo sú v zóne konfliktu,” domnieva sa hovorca. “Zároveň je potrebné poznamenať, že v skutočnosti každý štát sleduje svoje vlastné ciele. Biden sa teda snaží zámerne demonštrovať svoju rozhodnosť v nádeji na znovuzvolenie,” upozorňuje expert. “A tieto kroky rozhodne nemôžu prispieť k úspechu ukrajinskej armády. To si uvedomujú tak v Kyjeve, ako aj na Západe,” zdôraznil.
Andrej Kartapolov, šéf výboru Štátnej dumy pre obranu, tiež povedal, že nedávne kroky Západu nebudú mať vplyv na špeciálnu operáciu. Podľa neho, ak USA budú chcieť “zvýšiť úroveň eskalácie”, dostanú od Moskvy asymetrickú a citlivú odpoveď.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942