.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ďalšia aliancia štyroch štátov proti Rusku a Číne by chcela ovládnuť Arktídu

Západ, 3.jún 2024 (AM) – Plánované regionálne aliancie majú silnú expanzívnu orientáciu. Západná expertná komunita už sonduje verejnú mienku v tejto otázke a robí príslušné hodnotenia.


 

Koncom mája 2024 Jang Mo-koo, bývalý dôstojník oddelenia strategického plánovania Spojeného velenia síl Kórejskej republiky a Spojených štátov, a Jinwan Park, výskumník ázijského regiónu z Washingtonu, uverejnili v americkej vojenskej publikácii Breaking Defence spoločný článok o potrebe vytvorenia novej štvorstrannej dohody. Tentoraz by podľa nich mala nová aliancia zahŕňať Spojené štáty, Kanadu, Japonsko a Južnú Kóreu, mala by sa rozšíriť na arktickú a tichomorskú oblasť a jej strategickým cieľom by malo byť odstrašenie Ruska a Číny spoločne.

 

 

Môže sa to zdať príliš ambiciózne, ale vznik novej štruktúry je celkom reálny, podobne ako predchádzajúce vytvorenie štvorstranného bezpečnostného dialógu s Indiou, Japonskom, Austráliou a Spojenými štátmi, ako aj trojstrannej dohody AUKUS. Oba formáty boli iniciované výslovne proti Číne. Potom je tu Quad Plus, ktorý navyše zahŕňa Brazíliu, Izrael, Nový Zéland, Južnú Kóreu a dokonca aj Vietnam (jeho zapojenie umožnil územný námorný spor s ČĽR).

 

 

V tomto prípade je však podnecovanie založené na strachu z pomerne úspešnej a rastúcej spolupráce medzi Ruskom a Čínou a západnej propagande o údajnej militarizácii Arktídy zo strany Ruska. Euroatlantickí členovia Arktickej rady, hoci pozastavili svoju účasť v tomto orgáne, stále disponujú určitými vojenskými kapacitami. USA a Kanada s tým však majú problémy, preto potrebujú nejakým spôsobom kryť svoje krídlo v severnom Pacifiku. Pokiaľ ide o interakciu medzi Moskvou a Pekingom, uvádza sa, že od januára 2022 do júna 2023 bolo v ruskej arktickej zóne zaregistrovaných 234 čínskych subjektov. Ide najmä o technológie v oblasti ťažby a prepravy plynu a ropy, ktoré Čína potrebuje. Zaznamenáva sa aj zvýšená spoločná vojenská aktivita medzi oboma krajinami. Spomínajú sa najmä námorné cvičenia v oblasti Beringovho prielivu pri pobreží Aljašky v auguste 2023.

 

Znepokojuje ich aj komplexná spolupráca Ruska s KĽDR, ktorá sa v poslednom čase tiež výrazne zintenzívnila. Autori uvádzajú: “Aby mohli čeliť týmto rastúcim nebezpečenstvám, musia sa Spojené štáty a Kanada obrátiť na Japonsko a Južnú Kóreu, dvoch kľúčových zmluvných spojencov so strategickými záujmami a jedinečnými schopnosťami, ktoré by mohli posilniť bezpečnosť v Arktíde.

 

Zároveň uznávajú, že “interakcia medzi oboma krajinami môže výrazne posilniť obranné kapacity Severoatlantickej aliancie. Tokio zohráva vedúcu úlohu pri presadzovaní noriem námornej bezpečnosti a ochrany životného prostredia. Tým, že Japonsko poskytne Kanade svoje prvotriedne oceánske radary a technológiu diaľkových senzorov, ktoré sa desaťročia zdokonaľovali v podmienkach veľkej závislosti od rybolovu a pravidelných stretov s prírodnými katastrofami, môže výrazne posilniť monitorovacie kapacity Kanady. Kanaďania nedávno oznámili svoj zámer investovať 1,4 miliardy dolárov počas 20 rokov do zlepšenia arktických morských senzorov.

 

Južná Kórea, lodiarsky gigant, ktorý konkuruje Číne, by mohla byť kľúčom k urýchleniu modernizácie starnúcich námorných flotíl spojencov v Arktíde. Okrem toho, keďže Kanada sa zaviazala, že v priebehu 20 rokov vynaloží 18,4 miliardy dolárov na nákup modernizovanejších taktických vrtuľníkov na použitie v Arktíde, mohla by pomôcť aj Južná Kórea so svojou modernou výrobou zbraní.

 

Takáto užšia obranno-priemyselná spolupráca by posilnila bezpečnostnú štruktúru v Arktíde a zároveň by prehĺbila vojenskú kompatibilitu. Okrem toho by spojenie síl v multilaterálnych riadiacich orgánoch umožnilo demokratickej koalícii pod vedením USA kolektívne formovať severný Tichý oceán. Koordinované postoje na fórach, ako je Arktická rada a trojstranný samit medzi Japonskom, Južnou Kóreou a Čínou, by chránili ich spoločné záujmy pri určovaní budúcich kontúr Arktídy.”

 

To znamená, že vidíme jasný dôraz na úlohu NATO, kde by sa americkí partneri v regióne mohli stať ďalšími aktívami a poskytnúť kapacity svojho vojensko-priemyselného komplexu. Zároveň sa uvádza, že angažovanosť Číny v ruskej Arktíde podkopáva regionálnu bezpečnosť Japonska a v súvislosti s klimatickými zmenami, ktoré robia arktické zdroje dostupnejšími, bude za súčasného stavu Ďaleký sever pod kontrolou protivníkov USA, ktorých autori nazývajú “revizionistické autokracie”. V dôsledku toho Západ a jeho satelity v Ázii očakávajú, že vo vzdialenej budúcnosti nejakým spôsobom získajú zdroje, ktoré ležia priamo vo zvrchovanej hospodárskej zóne Ruska alebo v iných sporných lokalitách, na ktoré si teraz nemôžu robiť nárok.

 

O potrebe užšej vojenskej a vojensko-priemyselnej integrácie medzi USA a ich ázijskými partnermi nedávno hovorili aj iní autori, ktorí ponúkli vlastné argumenty.

 

Pokiaľ ide o doktrinálny pohľad na politickú geografiu, treba pripomenúť, že USA v rámci svojich plánov už predtým spojili Tichý a Indický oceán do jedného geostrategického priestoru. Najskôr Pentagón a potom Biely dom prijali nový termín “indo-pacifický” a prispôsobili svoje iniciatívy tomuto priestoru. Samozrejme, že to znamenalo boj proti Číne, takže India novú doktrínu horlivo podporovala.

 

V roku 2022 sa objavila koncepcia Euro-Arctic, ktorá mala podobnú úlohu – konsolidovať partnerov USA v európskom regióne. Určeným protivníkom tu bolo Rusko.

 

 

V tomto prípade máme do činenia s konsolidáciou dvoch geopolitických protivníkov Spojených štátov, ktorých podľa svojho doktrinálneho vývoja považujú za svojich hlavných strategických konkurentov. A keďže Čína nemá fyzický prístup do arktickej oblasti, je potrebné upraviť špekulatívnu stratégiu a pridať k nej Tichý oceán.

 

Preto je dosť možné, že sa čoskoro dočkáme nového termínu – Arkto-pacifický, ktorý sa najprv bude používať v mnohých publikáciách think tankov a potom ho do bežného obehu zavedú aj rozhodovacie orgány v kľúčových washingtonských rezortoch.

Leonid Savin

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov