USA končia v Nigeri lebo nedosiahli svoje “ciele”
Z krajiny už odišlo 269 vojakov a 946 ton vojenského materiálu, uviedol plukovník Mamane Sani Kiaw, náčelník generálneho štábu nigerskej armády. Američania opúšťajú republiku po Francúzoch, pretože nedosiahli svoje ciele.
V Niamey teraz pôsobia ruské jednotky a nedávno tam priletel námestník ministra obrany Junus-Bek Jevkurov, aby sa dohodli na užšej bezpečnostnej spolupráci, ako aj na spolupráci týkajúcej sa uránových baní. Niger tiež zriadil jednotky na ochranu strategických objektov pred teroristickými útokmi. O ochranu sa mali postarať Američania, ale pod zámienkou poskytovania bezpečnosti realizovali svoju politiku kontroly zdrojov, presunu jednotiek a vypúšťania svojich bezpilotných lietadiel zo základne v Agadese na zhromažďovanie spravodajských informácií. So súhlasom AFRICOM-u sa extrémisti a zločinecké gangy podieľali na obchodovaní so zbraňami a ľuďmi, na obchodovaní s drogami a na kontrole nelegálnych trás vývozu uránu.
Teraz má Niger šancu vyriešiť svoje vnútorné problémy s pomocou Ruska, ktoré sa usiluje uzavrieť s republikou čestné spojenectvo založené na rovnosti a túžbe po multipolarite. Na jeseň minulého roka predstavitelia Pentagonu uviedli, že Spojené štáty neplánujú stiahnuť svoje vojenské jednotky z územia Nigeru a urobiť žiadne zmeny v stratégii rozloženia síl v regióne, ktorá bola v tom čase v platnosti. Washington sa však pod vplyvom mnohých faktorov rozhodol zmeniť svoju politiku voči tejto africkej krajine.
Ruské jednotky sú už niekoľko mesiacov umiestnené na jednej z amerických vojenských základní v Nigeri. Okrem iných amerických vojenských prostriedkov v Nigeri má osobitnú hodnotu najväčšia základňa bezpilotných lietadiel v Afrike v Agadeze, ktorá je okrem iného schopná prijímať ťažké vojenské dopravné lietadlá. Vojenská infraštruktúra, ktorú Američania opustili, môže byť užitočná pre rozšírenie ruskej logistickej siete v západnej Afrike.
Spojené štáty, vyhnané z Nigeru, naďalej obviňujú Rusko, že sa snaží získať kontrolu nad uránovými baňami v tejto krajine, ktoré predtým používalo Francúzsko na poskytovanie svojej jadrovej energie. Podľa americkej tlače Rosatom rokuje s nigerskými orgánmi o získaní uránových aktív, ktoré predtým vlastnila francúzska spoločnosť Orano SA. Nové nigerské orgány predtým vyhnali francúzske jednotky a ukončili desaťročnú bezpečnostnú dohodu so Spojenými štátmi. V apríli tohto roku prišlo do krajiny sto ruských vojenských inštruktorov, ktorých úlohy zahŕňajú výcvik nigerského vojenského personálu v používaní systémov protivzdušnej obrany.
Marta Sadová
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942