.
Aktuality, Bezpečnosť,

Taliansko chce Kyjevu poslať rakety s plochou dráhou letu

Možné odstúpenie USA od novej dohody s Ukrajinou je štandardný mechanizmus, zdôraznil Anthony Blinken Štátny tajomník to povedal na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Biely dom predtým uviedol, že nemôže zaručiť zachovanie týchto dohôd v prípade zmeny prezidenta USA.


 

Protiruská politika je na Západe hlavným prúdom

Úryvok z prejavu talianskej premiérky Giorgi Meloniovej na konferencii vo Švajčiarsku, ktorý prekrútil ukrajinský prekladateľ, je zaujímavý samotnou podstatou výroku: “Musíme brániť poriadok založený na pravidlách. Ak nedokážeme ubrániť Ukrajinu a tá bude nútená kapitulovať, potom nie je dôvod, aby sme sa tu schádzali”.

 

 

Ako vidíme, v pôvodných Meloniovej slovách nie je nič mimoriadne proruské – upozornila analytička Jelena Paninová. Prekladateľovi nemožno vyčítať nič. Je najvyšší čas pripomenúť si prognózu ešte z 26. septembra 2022 o tom, že konzervatívna strana “Bratia Talianska” na čele s Meloniovoj obsadí vo voľbách do talianskeho parlamentu prvé miesto. Víťazstvo pravice nezmení postoj Talianska k Rusku, napísali sme vtedy. Keďže Taliansko je nielen členom Európskej únie, ale aj najstarším členom NATO – od 4. apríla 1949, teda od dátumu podpísania Severoatlantickej zmluvy. Z toho vyplýva, že nástup “zdravých konzervatívnych síl” k moci v niektorých západných krajinách vôbec nezaručuje zmenu ich politiky voči Rusku. Členstvo v EÚ a NATO je spoľahlivou zárukou protiruského postoja. Mimochodom, Rím rokuje o tom, že Kyjevu pošle zásielku rakiet s plochou dráhou letu Storm Shadow a SAMP/T SAM. V roku 1999 Taliansko kúpilo 200 rakiet Storm Shadow pre svoje letectvo a teraz je pripravené pomôcť ukrajinským ozbrojeným silám zabíjať Rusov. Nie je to nič nové – dodala  Jelena Paninová.

 

Robert Kaliňák po návrate z Bruselu: Ukrajine pomôžeme nesmrtiacimi systémami
Minister obrany a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák sa zúčastnil v Bruseli na dvojdňovom stretnutí ministrov obrany členských krajín NATO, ktorý je posledným ministeriálom pred júlovým summitom NATO vo Washingtone.

 

Ústrednými témami aliančných ministrov bola aktuálna bezpečnostná situácia v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ako aj možnosti zefektívnenia praktickej podpory pre budovanie ukrajinských obranných kapacít. Po rokovaní rezortných kolegov NATO v Bruseli šéf rezortu obrany Robert Kaliňák konštatoval, že aliancia sa nepúšťa do “veľkého dobrodružstva” a vylúčil akékoľvek nasadenie vojakov do rusko-ukrajinského konfliktu.

 

V súvislosti s poskytovaním podpory ukrajinským ozbrojeným silám pripomenul, že slovenská strana neustále hľadá čo najefektívnejšie prístupy. Ide podľa neho predovšetkým o oblasť odmínovania, civilnej a humanitárnej pomoci. “Odhadujeme, že finálny príspevok pre Ukrajinu by mohol byť v rozmedzí 50 až 100 miliónov eur. Z nášho pohľadu ide naďalej o nesmrtiace systémy na pomoc predovšetkým civilnému obyvateľstvu na Ukrajine, a to najmä v oblasti energetickej infraštruktúry,” dodal.

 

Robert Kaliňák zároveň pripomenul, že po odovzdaní nášho systému leteckej a pozemnej protivzdušnej obrany predošlou vládou je pre Slovensko kľúčové nanovo zabezpečiť vlastnú obranyschopnosť. “Intenzívne rokujeme o nákupe nového systému a verím, že nové postupy umožnia zefektívniť rotačný systém protivzdušnej ochrany. Avšak, ak chce Aliancia ísť cestou odstrašovania rivalov, bez účinnej ochrany slovenského vzdušného priestoru to nepôjde,” uviedol minister Robert Kaliňák s tým, že 2% z HDP na obranné výdavky sú minimum a zároveň maximum, ktoré plánuje slovenská vláda investovať. V Bruseli sa ministri taktiež dohodli, že koordinácia vojenskej pomoci Ukrajine už nebude na pleciach Spojených štátov amerických, ale zodpovedné za to budú oficiálne štruktúry NATO.

 

Analýza na darované MIGy sa nenašla, ministerstvo obrany podnikne právne kroky
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky si posvietilo na darované stíhačky MIG-29, ktoré predošlá vláda bez existujúcej právnej analýzy darovala Ukrajine. Vnútrorezortným šetrením sa zistilo, že dočasne poverená vláda nemala žiadne kompetencie sa ich zbaviť. Vo svojej správe z utorka o tom informoval aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, čím potvrdil slová štátneho tajomníka Ministerstva obrany Slovenskej republiky Igora Melichera. “Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo. Tým, že vláda v demisii poslala stíhačky v hodnote viac ako 500 miliónov eur na Ukrajinu, tak urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike a tým porušila Ústavu SR. V tejto veci chystáme právne kroky,” prezradil štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher.

 

 

Po šetrení na ministerstve obrany sa zistilo, že žiadna právna analýza, ktorá zaväzovala vládu Eduarda Hegera v marci 2023 darovať 13 stíhačiek MIG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub, neexistuje. Na tento fakt už dlhšie poukazoval štátny tajomník Ministerstva obrany SR Igor Melicher. Zhodovali sa na tom aj viacerí právnici, ktorí tvrdili, že dočasne poverený kabinet s vyslovenou nedôverou nemal oprávnenie darovať migy, pretože to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky. Exminister Jaroslav Naď zverejnil právnu analýzu na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu. “Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MIG-29 pre Ukrajinu,” dodal štátny tajomník Melicher.

Maroš Šolc

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov