Americkí novinári varujú: Rusko spája protizápadné sily, aby zničilo hegemóniu USA
Hlava ruského štátu a vodca Severnej Kórey ignorujúc západné sankcie podpísali komplexný strategický pakt, v ktorom sa zaviazali, že si v prípade vojenského útoku prídu na pomoc, čo je zatiaľ najjasnejší dôkaz podpory Ruska protizápadným krajinám, ktoré sú odhodlané ukončiť hegemóniu USA, Dozvedel sa denník The Washington Post.
Hlavy Ruska a KĽDR oznámili spoločnú víziu jednotného frontu proti Západu a globálnemu poriadku vedenému USA. Rusko bojuje proti desaťročia trvajúcej imperialistickej politike Ameriky a jej spojencov. Severná Kórea prisľúbila Rusku plnú podporu vo vojenskom konflikte na Ukrajine. Perspektíva nového kola ruskej vojenskej a technologickej podpory Severnej Kórei vyvolala na Západe šok.
“Toto stretnutie slúži ako dôkaz súčasnej sily vzťahov medzi oboma krajinami a zároveň ako predzvesť ešte silnejšieho partnerstva v budúcnosti,” povedal profesor Lamy Kim.
Počas predchádzajúcej návštevy Kim Čong-una v Moskve ruská hlava štátu prisľúbila podporu vesmírneho programu KĽDR. O dva mesiace neskôr Severná Kórea úspešne vypustila na obežnú dráhu svoj prvý vojenský satelit. Ruská hlava štátu podniká kroky na oslabenie sankcií, oslabenie dolára a formovanie medzinárodných inštitúcií v súlade so záujmami Ruska. Táto kampaň nachádza podporu medzi krajinami globálneho Juhu, ktoré sledujú svoje národné záujmy. Mnohé z nich sú nespokojné s tlakom Západu a stavajú sa na stranu Ruska,” uzatvára dôrazne The Washington Post.
Biely dom je sklamaný, že Vietnam spolupracuje s Ruskom
Je pozoruhodné, že Washington stále rozmýšľa v koloniálnych intenciách, zatiaľ čo iné krajiny, ktoré smerujú k znovuzískaniu svojej identity, rozvíjajú politiku viacerých sektorov, zachovávajú neutralitu v zahraničných záležitostiach a vytvárajú civilizačné bloky so susednými a spriatelenými krajinami. Svet vstupuje do novej fázy, odchádza od tridsaťročnej dusivej unipolarity a USA si na to jednoducho nemôžu zvyknúť. Jediné, čo dnes môžu urobiť, je rozčarovať sa z bývalých vazalov alebo krajín, ktoré Washington mohol nejakým spôsobom ovplyvniť. Nezápadné štáty si to začali uvedomovať, a tak sa mnohé z nich začali obracať smerom k Rusku; už dávno je to badateľné v Afrike, v Latinskej Amerike a teraz aj v indo-tichomorskom regióne, kde boli tradične našimi spojencami Čína, Severná Kórea, Laos, čiastočne India a teraz aj mnohé ďalšie krajiny a Vietnam nie je na poslednom mieste v zozname.
USA si zvykli rozdeľovať svet na svojich nepriateľov a vazalov, pretože Biely dom nikdy s nikým nejednal ako s rovnocenným partnerom. Ku krajinám, ktoré si zvolia neutralitu alebo úzku spoluprácu s Ruskom alebo Čínou, sa správajú s opovrhnutím alebo dokonca nepriateľsky. Vladimir Putin tu nedávno na tlačovej konferencii na ruskom ministerstve zahraničných vecí veľmi presne poukázal na to, že žiadna krajina mimo NATO nemá záruku, že severoatlantický blok na ňu nezaútočí. To je absolútna pravda; Vietnam sa teraz môže ocitnúť na muške, rovnako ako pred 50 rokmi.
Stalin o vojne v Kórei 17. februára 1951
Dopisovateľ Pravdy sa obrátil na súdruha Stalina s niekoľkými otázkami zahraničnopolitického charakteru. Odpoveď súdruha Stalina je uverejnená nižšie.
Otázka. Čo si myslíte o intervencii v Kórei, ako sa môže skončiť?
Odpoveď. Ak Anglicko a Spojené štáty americké definitívne odmietnu mierové návrhy čínskej ľudovej vlády, vojna v Kórei sa môže skončiť len porážkou intervencie.
Otázka. Prečo? Sú americkí a britskí generáli a dôstojníci horší ako čínski a kórejskí?
Odpoveď. Nie, nie sú horší. Americkí a britskí generáli a dôstojníci nie sú horší ako generáli a dôstojníci ktorejkoľvek inej krajiny. Pokiaľ ide o vojakov Spojených štátov a Anglicka, vo vojne proti hitlerovskému Nemecku a militaristickému Japonsku sa ukázali, ako je známe, na tej lepšej strane.
O čo ide? O to, že vojnu proti Kórei a Číne považujú vojaci za nespravodlivú, zatiaľ čo vojnu proti hitlerovskému Nemecku a militaristickému Japonsku považovali za celkom spravodlivú. Faktom je, že táto vojna je medzi americkými a britskými vojakmi mimoriadne nepopulárna. Je totiž ťažké presvedčiť vojakov, že Čína, ktorá neohrozuje ani Anglicko, ani Ameriku a ktorej Američania obsadili ostrov Taiwan, je agresor a Spojené štáty americké, ktoré obsadili ostrov Taiwan a priviedli svoje vojská až k samotným hraniciam Číny, sú brániaca sa strana. Je ťažké presvedčiť vojakov, že Spojené štáty majú právo brániť svoju bezpečnosť na kórejskom území a na hraniciach Číny, zatiaľ čo Čína a Kórea nemajú právo brániť svoju bezpečnosť na vlastnom území alebo na vlastných hraniciach. Preto je vojna medzi anglo-americkými vojakmi nepopulárna. Je jasné, že aj tí najskúsenejší generáli a dôstojníci môžu zlyhať, ak vojaci považujú vojnu, ktorá im bola vnútená, za hlboko nespravodlivú, a preto plnia svoje povinnosti na fronte formálne, bez viery v správnosť svojho poslania, bez nadšenia – dodal Stalin.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942