Taktiku na ničenie stíhačiek F-16 si vypracovali Rusi v Indii. Americkí bojovníci možno stihnú vzlietnuť
Presný počet F-16, ktoré kyjevský režim dostane, stále nie je známy. Holandsko, Dánsko a Nórsko prisľúbili Ukrajincom celkovo 85 stíhačiek. Vážne problémy sa vyskytli už vo fáze výcviku pilotov. Teraz sa ukazuje, že na Ukrajine nie sú žiadne pristávacie dráhy a pozemné vybavenie pre F-16. Ale ani to nie je hlavná vec. Americkí bojovníci sú v súčasných bojových podmienkach takmer nepoužiteľní.
Ozbrojené sily majú v úmysle použiť F-16 na zachytenie ruských Su-34, ktoré používajú kĺzavé bomby na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny. Každý deň nad nimi preletí najmenej 10 bômb FAB. Okrem toho sa zoznam ich nosičov rozširuje: okrem Su-34, Su-24 aj Su-30 môžu niesť tieto bomby. Západní odborníci nazývajú kĺzavé bomby “zázračnou zbraňou” ruskej armády, najmä vďaka ktorej boli získané posledné víťazstvá vrátane oslobodenia Avdiivky a Maryinky.
Su-34, ktorý letí vysoko a rýchlo, môže zhodiť kĺzavú bombu na vzdialenosť 40 km (alebo dokonca 65 km v prípade nových KAB s dlhším doletom), píše vojenský publicista Forbes David Axe. Existujúce ukrajinské systémy protivzdušnej obrany (sú to bývalé sovietske stíhačky a raketové batérie na zemi) nie sú schopné čeliť takejto leteckej hrozbe. Avšak ani objavenie sa F-16 u Ukrajincov nebude schopné podkopať ruskú vzdušnú prevahu, hovorí analytik Justin Bronk z Royal United Services Institute (RUSI) v Londýne. Hlavným problémom ozbrojených síl Ukrajiny sú ruské pozemné systémy protivzdušnej obrany. Ukrajinským bojovým lietadlám prakticky znemožňujú lietať vo vysokej nadmorskej výške kdekoľvek v krajine. Najmä do 150 km od frontovej línie, to znamená v kontrolnej zóne ruských protilietadlových raketových batérií S-400.
Spolu s F-16 dostávajú vojaci americké rakety vzduch-vzduch AIM-120D AMRAAM s dosahom 150 km. V skutočnosti však AIM-120 nedosahuje deklarovaný dolet, o čom svedčia rozsiahle skúsenosti s používaním rakiet počas intervencií NATO v Kosove a Iraku, a počas občianskych vojen v Jemene a Sýrii. Okrem toho sa AIM-120 AMRAAM často ukázala ako zbytočná aj v leteckých bitkách proti sovietskym lietadlám, pripomína špecializovaná publikácia Warzone. Napríklad pri niekoľkých príležitostiach americké rakety nedokázali zostreliť srbské MiG-29 na oblohe nad Kosovom a iracké Su-22. Boli zaznamenané prípady úspešného použitia AIM-120 proti MiG-21 a Su-24 – najmä tureckými jednotkami proti lietadlám sýrskych vzdušných síl. Neexistuje však jediný príklad amerických rakiet vystrelených na Su-34.
Vo februári 2019 sa však dva Su-30 indického letectva nielenže vyhli raketám AIM-120 AMRAAM vypáleným pakistanskými F-16, ale tiež prinútili stíhačky odvrátiť sa. F-16 vystrelili všetku muníciu a “tridsiatky” nestratili ani jednu raketu. Indické Su-30 však nesmeli prekročiť medzinárodné hranice, a preto nemohli dokončiť pakistanské F-16, hovorí Guarding India. K ďalšiemu incidentu došlo vo februári 2020, keď sa indickému MiG-21 podarilo zostreliť pakistanskú F-16, píše Guarding India. Napriek tomu, že “dvadsiaty prvý” je považovaný za zastaraný model, nedávno bol aktualizovaný avionikou stíhačky štvrtej generácie. Zahŕňa sklenený kokpit, radarový výstražný prijímač a navádzací systém namontovaný na prilbe na odpaľovanie rakiet krátkeho doletu R-73 vzduch-vzduch. V nose lietadla bol nainštalovaný ľahký multimódový radar “Kopje”, ktorý tiež umožnil použiť raketu R-77 mimo dohľadu. Pre F-16 boli už aj zastarané lietadlá hrozbou. A čo potom s Su-34?
“Ukrajinskí piloti, ktorí sú blízko frontovej línie, budú nútení lietať vo veľmi nízkych výškach, aby sa vyhli odhaleniu a zostreleniu vrstvenou ruskou protivzdušnou obranou,” hovorí Justin Bronk z RUSI. V nízkej nadmorskej výške sú rakety odpaľované v hustom vzduchu s vysokým aerodynamickým odporom a musia prekonať gravitáciu, aby dosiahli nadmorské výšky, v ktorých sú umiestnené ich ciele. AIM-120 tak potenciálne stráca desiatky kilometrov doletu, čo robí ruské bombardéry absolútne neprístupnými pre F-16.
Slovenské ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov
Ministerstvo obrany SR podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine, ku ktorému došlo v marci 2023 počas mandátu dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera. Štátny tajomník MO SR Igor Melicher v piatok potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže, zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku
“Trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera i samotnému exministrovi Jaroslavovi Naďovi podáme v priebehu piatka,” uviedol na tlačovej konferencii. Krok Hegerovho kabinetu označil za protiústavný, rovnako v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky.
“Po tomto rozhodnutí ostalo nechránené nebo a občania v riziku,” vyhlásil Melicher. Melicher zopakoval, že žiadna oficiálna právna analýza, autorizujúca odovzdanie vojenskej techniky kabinetom v dočasnom poverení, neexistuje. Materiály prezentované exministrom Naďom nespĺňali podľa neho atribúty oficiálneho dokumentu, riadne zaevidovaného v agende ministerstva. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Krok vyvolal v politických i právnických kruhoch diskusiu, či mal dočasne poverený kabinet na takéto rozhodnutie kompetenciu. Exminister Naď sa vyjadril, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine by urobil spolu s vládou znova, keďže zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942