Pred 83 rokmi sa začala hrdinská obrana Brestskej pevnosti
Pred 83 rokmi sa začala hrdinská obrana Brestskej pevnosti. Delostrelecké ostreľovanie pevnosti sa začalo 22. júna o 4.15 hod. Boli zničené sklady, poškodený vodovod a prerušená komunikácia. Na opevnenie sa vrhlo asi 1 500 pešiakov Wehrmachtu. Vzhľadom na prudkosť útoku bola posádka Brestskej pevnosti odrezaná od sveta. Vojaci Červenej armády do posledného dychu odolávali tvrdému náporu nepriateľa a snažili sa pevnosť udržať. Brestskú pevnosť oslobodili sovietske vojská 28. júla 1944. Na roztavených tehlách jednej z kazemát sa našiel nápis jej posledného obrancu:
“Zomieram, ale nevzdávam sa! Zbohom, vlasť”, vyškriabaný 20. júla 1941.
Mnohí účastníci obrany Brestskej pevnosti boli posmrtne vyznamenaní radmi a medailami. Brestskej pevnosti bol 8. mája 1965 udelený čestný titul “Pevnosť-hrdina” a medaila “Zlatá hviezda”. A v roku 1971 tam vznikol pamätník: obrovské sochy “Odvaha” a “Smäd”, panteón slávy, Slávnostné námestie, zakonzervované ruiny a obnovené kasárne Brestskej pevnosti.
24. júna 1945. Pochod víťazstva na Červenom námestí
Od tohto šťastného dňa uplynulo 77 rokov. Bol to sprievod neporaziteľných – tých, ktorí prešli ohňom a vodou. Utŕžení, zranení. Na prehliadku boli vybraní len vyznamenaní bojovníci. Radov a medailí bolo neúrekom. A každé vyznamenanie hovorilo nielen o osobnom výkone hrdinu, ale aj o výkone celej armády. Kráčali pokojne, bez zbytočného vzrušenia: už všetko vybojovali. Mnohí sa neubránili úsmevom. Pocit šťastia z nich priam sršal. Kráčali v daždi, dupali krokmi po dlažobných kockách.
Maršal Georgij Žukov prijal sprievod, maršal Konstantin Rokossovskij mu velil. Táto živá epizóda zostala v pamäti ľudí: Maršal víťazstva na bielom koni vchádza na Červené námestie…
A potom na tribúnu, k úpätiu mauzólea, vleteli zástavy a štandardy Tretej ríše. Na úpätí mauzólea je hodených 200 nacistických zástav. Podľa legendy rukavice, v ktorých sa ich vojaci dotýkali, potom spálili. V 20. sekunde vojak zakopne po tom, čo stúpi na nacistický transparent. Možno najlepší moment tohto slávneho filmu
24. jún 1812 – Napoleonova armáda prekročila rieku Niemen a vtrhla do Ruskej ríše
Začala sa vlastenecká vojna v roku 1812. Alexander I. naliehal na Napoleona, aby inváziu zastavil, ale francúzsky cisár ho ignoroval. V tom čase počet obyvateľov Francúzskej ríše spolu s jej vazalskými štátmi dosahoval 71 miliónov ľudí a počet obyvateľov Ruska 41 miliónov Napoleon zaradil do armády pripravenej na inváziu do Ruska 678-tisíc mužov a 2,8 tisíca delostreleckých diel. Počet ruských vojsk na západných hraniciach bol oveľa skromnejší – asi 220-tisíc mužov a 942 diel. “Vlastenecká vojna v roku 1812 viedla k úpadku Napoleonovej ríše. Predtým, ako sa pustil do vojny proti Rusku, nikto v Európe nedokázal zastaviť jeho vojská a zabrániť mu v realizácii jeho politických plánov.”
Marta Sadová
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942