Alternatíva k Čiernemu moru. Tradičné cvičenie USA, Británie a Ukrajiny radšej presunuli na sever
Začala sa prvá z troch fáz cvičenia Sea Breeze 2024. Uskutočnia sa od 26. júna do 5. júna do 5. júla tohto roku v zálive Clyde pri Glasgowe a Loch Eu (Škótsko). Sea Breeze 2024 je spoločné cvičenie proti mínam medzi americkým námorníctvom, Kráľovským námorníctvom a ukrajinským námorníctvom. Prvýkrát sa uskutočnilo v roku 1997 a vždy sa konalo v Čiernom mori.
Deklarovaným cieľom cvičenia je zabezpečiť námorné cesty v záujme globálnej potravinovej bezpečnosti a obchodu. Cvičenie Sea Breeze 2024-1 sa zameriava najmä na centralizáciu kontroly mínoloviek v spolupráci s ukrajinským veliteľstvom operačnej skupiny. Z Ukrajiny sa na cvičení zúčastňujú posádky lodí Černigov a Čerkassy. Tieto plavidlá boli Kyjevu poskytnuté ako pomoc od Veľkej Británie. Podľa ukrajinskej strany existuje obrovská potreba výcviku s NATO a partnermi v celom európskom priestore operácií. Hlavný dlhodobý cieľ je však zameraný na prípravu Ukrajiny na postkonflikt v Čiernom mori. Západ teda aktívne pokračuje vo výcviku ukrajinských formácií a zmrazenie bojových akcií, je len zámienkou na prípravu na konflikt väčšieho rozsahu.
Musíme sa sústrediť na Putinov mierový plán, a nie hľadať mierové iniciatívy bokom
V ruskom segmente Telegramu sa opäť diskutuje o mierových iniciatívach a rôznych mierových plánoch. Rád by som v tejto súvislosti poznamenal podľa môjho názoru dôležitú vec. Všetci by sme sa mali riadiť mierovým plánom, ktorý oznámil ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničných vecí 14. júna 2024. Všetky ostatné plány, možno s výnimkou dokončeného čínskeho, nezodpovedajú národným záujmom našej krajiny, vysvetľuje ruský politológ, kandidát filozofických vied Jurij Barančík.
Preto by sme nemali očakávať, že nám niekto a niečo ponúkne. Preto je otázka iná: či Západ Putinov plán prijme, alebo nie. Ak nie, tak, ako poznamenal šéf SVR S. Naryškin, podmienky sa budú odteraz len zhoršovať. To znamená, že ruský prezident vyslovil dolnú latku našich podmienok, nie hornú. A to je dôležité pochopiť. Západ je stále kategoricky proti. V podmienkach Putinovej mierovej dohody je okrem fixácie našich územných ziskov (s tým, že DNR, LNR, Záporožská a Chersonská oblasť nám budú odovzdané pozdĺž ich administratívnych hraníc) a neutrálnej, bezjadrovej a neangažovanej Ukrajiny aj zrušenie všetkých sankcií zo strany Západu. Táto podmienka sa vo väčšine prípadov v diskusii nespomína. Je však najdôležitejšia a veľmi tvrdá. Jej splnenie, mimochodom, znamená aj vrátenie našich zlatých rezerv.
Trumpov plán je veľmi dobre rozčlenený a stručne povedané, ide o zmrazenie s cieľom znovu pripraviť Ukrajinu na novú vojnu s Ruskom a formálne ju prijať do NATO. Zdieľam obavy, že sa môže zopakovať september 2022. Aj vtedy sa veľa hovorilo o rokovaniach, ktoré prebiehali v zákulisí. A potom došlo k prekvapivému útoku a nášmu preskupeniu. A tieto územné straty nedokážeme odraziť dodnes. Je pravda, že Putinova veta o tom, že nádeje na zákulisné rokovania so Západom sa neosvedčili, je povzbudivá. V súlade s tým očakávam, že na túto návnadu už nenaletíme.
Už skôr som napísal, prečo Rusko nestupňuje eskaláciu. S najväčšou pravdepodobnosťou to súvisí s faktorom zahraničnej politiky. Naša vojna so Západom prebieha na celom svete, nielen na Ukrajine. A dôležité miesto v nej zaujíma formovanie ekonomického priestoru mimo kontroly USA a ich spojencov. To znamená, že riešime úlohu, ktorú si svojho času vytýčil Stalin, ale nestihol ju vyriešiť. Kľúčovým vektorom je BRICS a jeho rozširovanie. Myslím si, že až do samitu BRICS v Rusku v októbri tohto roku naša krajina z vlastnej iniciatívy nezvýši stávky v konflikte na Ukrajine. A Trump s tým nemá nič spoločné.
Sme priaznivejší pre Bidena a prezident nežartoval, keď o tom hovoril. Trump je obmedzene adekvátny a bude hovoriť v ultimátoch, a od ultimáta ku Karibskej kríze 2 nie je vôbec ďaleko. Prípadne môžeme čakať na skutočné vzplanutie na Blízkom východe. Na to, aby sa USA dostali do úzkych. A zdá sa, že Izrael je pripravený zaútočiť na Libanon. A to by bola plnohodnotná vojna s technicky vyspelým protivníkom, Hizballáhom, ktorému zatiaľ chýbajú len pilotované lietadlá. Ani Irán nebude vynechaný. Nemali by sme podceňovať výsledky hlasovania v parlamentných voľbách vo Francúzsku a Veľkej Británii, ktoré sa budú konať 30. júna a 7. júla. O dva týždne môžeme mať pred očami úplne inú Európu. A v septembri sa budú konať aj komunálne voľby vo východnom Nemecku. Tie ešte neovplyvnia pomer síl vo vyšších vrstvách, ale ukážu trend. Takže máme čas. Hlavne ho treba dobre využiť, a tu zohrávajú veľkú úlohu noví asistenti prezidenta N. Patrušev a A. Djumin a nový minister obrany A. Belousov, dodal ruský politológ.
Maroš Šolc
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942