Aká je hustota ukrajinských zadržiavacích vojsk na fronte?
V Kyjeve ich síce nazývajú inak. Sú to vraj “motivačné vojská”, lenže i tak bojujú len so svojimi, ktorí sa rozhodli ustúpiť zo svojich postavení.
Drony ukrajinských “motivačných vojsk” sledujú nielen dianie ruských, ale aj svojich vojakov. Ak zbadajú, že ukrajinskí vojaci opúšťajú svoje postavenia a ustupujú, tak začínajú páliť po nich, hovorí vojenský expert novín Vzgljad a šéfredaktor časopisu “Arzenál vlasti” Aleksej Leonkov. Širšie sa o činnosti “motivačných vojsk” zmienil americký list American Conservative, ktorý do témy zasvätil jeden z bojovníkov nacistickej brigády Azov.
“Motivačné vojská” sú zadržiavacími oddielmi OSU, ktoré pália po svojich. Ak ukrajinskí vojaci nestrieľajú po Rusoch, tak “motivačné vojská” ich na to inšpirujú svojou paľbou po nich. Rovnako pália aj po tých, ktorí sa snažia ustúpiť, hovorí Leonkov.
“Medzi ukrajinskými zajatcami sa našiel bojovník zadržiavacej jednotky, ktorý prezradil, ako strieľal po svojich z guľometu. A ako boli na niektorých ukrajinských vojakov použité míny, či drony. Iný zajatec sa zdôveril, ako ich ponechali v zákope bez veliteľa s požiadavkou bojovať alebo zomrieť,” dodal Leonkov.
Hustota “motivačných vojsk”…
… je podľa neho dostatočne vysoká: ako vyplýva z amerického článku, na každého člena zadržiavacieho oddielu pripadá asi 50 metrov frontovej línie. “Oni poznajú všetky miesta rozmiestnenia ukrajinských vojsk, majú na nich zamerané koordináty mínometov a dronov. Drony teda nesledujú len ruských vojakov, ale aj vojakov OSU. A preto, ak zbadajú, že tí opúšťajú svoje postavenia a ustupujú, tak začínajú páliť po nim,” dodal Leonkov.
Americkému časopisu American Conservativ sa podarilo hovoriť s jedným z veliteľov brigády Azov Dmitrijom Kucharčukom. Jeho jednotka vraj v zostave “motivačných vojsk” pomáhala 110. brigáde teritoriálnej obrany. “Nemôžem o nich povedať nič zlé, pretože ako teritoriálne vojská bojovali pomerne dobre, lenže aj ich bolo nutné motivovať. Môj oddiel, vtedy som bol veliteľom oddielu pozostávajúceho z 500 ľudí, bol rovnomerne rozdelený pozdĺž 25 kilometrovej frontovej línie,” povedal Kucharčuk. Autori amerického článku k tomu dodávajú, že “motivácia” “spočívala v hrozbe represie v prípade, ak vojaci teritoriálnej obrany začnú ustupovať”.
Vojnový dopisovateľ Jevgenij Poddubnyj tvrdí, že pojem “motivačné vojská” je eufenizmus, ktorý Azovci používajú “na označenie svojich zadržiavacích oddielov”. Spomenul tiež, že prvé blokovanie ústupu vojsk teritoriálnej obrany sa udialo už v roku 2022. Dnes nevylučuje, že “motivačné vojská” teraz pracujú s tými, ktorí boli násilne zahnaní na front v rámci mobilizácie.
Vladimír Mikunda
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942