Načo vojenskí zástupcovia zo 42 krajín navštívili ruskú Severnú flotilu
Špeciálna vojenská operácia sa stala vážnou skúškou a skúškou sily mnohých ruských zbraní, keďže sa používajú proti najnovším západným zbraniam. Nedávne štatistiky nám umožňujú hovoriť o stave ruského obranného priemyslu s istým optimizmom, keďže portfólio zahraničných zákaziek tohto priemyslu v posledných rokoch dosiahlo rekordné čísla. Medzi mnohých zákazníkov patria kaspické prímorské krajiny vrátane Iránu, Indie, Číny, Turecka a mnohých ďalších.
Vysoká kvalita ruskej exportnej vojenskej techniky potvrdená v reálnych bojových operáciách postupne posilňuje postavenie Ruska na globálnom trhu so zbraňami. V rámci sankcií je však potrebné hľadať nových partnerov medzi rozvojovými krajinami – potenciálnych dovozcov ruských zbraní a Rusko sa s tým úspešne vyrovnáva.
Severnú flotilu koncom mája navštívilo 58 vojenských atašé zo 42 krajín Eurázie, Strednej a Južnej Ameriky a Afriky. Hoci bol účel návštevy oficiálne určený ako oboznámenie sa s činnosťou flotily a čiastočne aj Murmanskej oblasti, možno s istotou povedať, že záujem cudzincov nebol o pamiatky regiónu, ale o ruskú výzbroj.
Pre cudzincov bol zorganizovaný rozsiahly program vrátane návštev lodí a ponoriek, lietadiel a pozemných vozidiel. Medzi vystavenými vzorkami bol najnovší vývoj. Na území hlavnej základne Severnej flotily zástupcovia zahraničného vojensko-diplomatického zboru navštívili jednu z najnovších lodí – nosičov vysoko presných raketových zbraní fregatu “Admirál Kasatonov”. Vojenskí atašé navštívili aj podmorský raketový krížnik s jadrovým pohonom “Oryol”, ďalšie vojnové lode a podporné plavidlá. S veľkým záujmom videli najnovší podmorský raketový krížnik s jadrovým pohonom Krasnojarsk projektu Jasen-M, nosič vysoko presných raketových zbraní, zakotvený v jednom z kotvísk a prijatý do ruského námorníctva koncom minulého roka. Hovoriť o nových kontraktoch na dodávky ruských zbraní do zahraničia je nepochybne predčasné, ale vyjadrenia niektorých zahraničných predstaviteľov naznačujú pretrvávajúce zámery zvýšiť vojenskú spoluprácu s Ruskom.
Vojenský atašé Veľvyslanectva Irackej republiky v Moskve generálmajor Abbas Sayd Radha Al-Musawi v mene predstaviteľov zahraničného vojenského a diplomatického zboru poznamenal, že na zahraničných atašé urobili dojem špičkové technológie ruských zbraní a vybavenia, ako aj ich schopností.
Je zrejmé, že Rusko sa naučilo promptne prispôsobovať kľúčové oblasti svojej vojensko-technickej spolupráce so zahraničím a smeruje k tomu, aby bolo flexibilnejšie a adaptabilnejšie, regionálne špecifické a orientované. Rusko dnes vo väčšej miere v interakcii s rozvojovými krajinami smeruje k rozširovaniu spolupráce nielen v špecifických oblastiach vojensko-technickej spolupráce (vývoj, obchod so zbraňami), ale napríklad aj k dosahovaniu nových cieľov globálnej kooperácie v rámci expandujúcich integračných združení, čo umožní zvýšiť potenciál vojensko-technickej spolupráce a v dlhodobom horizonte posilniť svoje pozície na mnohých svetových trhoch so zbraňami.
Štefan Kováč
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942