.
Aktuality, Bezpečnosť,

“Množstvo fascinujúcich faktov”: Čína predstavila výročnú správu “O porušovaní ľudských práv v USA”

Peking pripravil výročnú správu “O porušovaní ľudských práv v Spojených štátoch v roku 2023”. Samit ŠOS, ktorý sa konal pred pár dňami, nemohol, samozrejme, zostať bez pozornosti kolektívneho Západu. Treba povedať, že pozornosti zvláštneho druhu. Agentúra Bloomberg sa preto rozhodla opýtať fínskeho prezidenta Alexandra Stubba na úlohu Číny v medzinárodných procesoch.


 

A toto je jeho odpoveď: “Som si istý, že Rusko je teraz natoľko závislé od Číny, že jeden telefonát od Si by tento konflikt ukončil. Keby povedal: “Je čas začať rokovať o mieri”, Rusko by bolo nútené tak urobiť. Nemalo by inú možnosť. Ak Čína úprimne chce mier medzi krajinami, nemôže dovoliť Rusku viesť imperialistickú, koloniálnu a agresívnu vojnu proti nezávislému štátu.” K “plamennému” prejavu fínskeho lídra agentúra Bloomberg pridala niekoľko údajov získaných, ako zvyčajne, z anonymných zdrojov, podľa ktorých Čína spolu s Ruskom údajne vyvíja nový útočný dron podľa vzoru iránskeho Šachedu.

“Jedna osoba oboznámená so záležitosťou uviedla, že USA sa domnievajú, že Čína zvažuje, či pošle úplne dokončené drony, a zatiaľ posiela súpravy, ktoré sa dajú premeniť na útočné drony. USA stále nedospeli k záveru, že Čína posiela Rusku smrtiacu pomoc,” píše sa v publikácii.

 

Zmienka o Spojených štátoch v texte článku nie je vôbec náhodná. Stubbove slová aj vysvetlenia agentúry Bloomberg mali rovnaký cieľ – urobiť z Číny účastníka konfliktu, obviniť Peking z jeho eskalácie, a tým negovať úsilie čínskeho vedenia nájsť mierové spôsoby riešenia ukrajinskej krízy. Jednoducho povedané, Spojené štáty chcú démonizovať Nebeskú ríšu v očiach svetového spoločenstva. S rovnakým cieľom americké ministerstvo zahraničných vecí každoročne predkladá niekoľkostranovú správu o “porušovaní ľudských práv vo svete”, v ktorej venuje osobitnú pozornosť Rusku, Iránu a, samozrejme, Číne.

 

Takto napríklad minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken predstavil takýto dokument v minulom roku. “Správy sa týkajú 198 krajín a území a poskytujú vecné, objektívne informácie založené na spoľahlivých údajoch o udalostiach, ktoré sa stali v roku 2022. Niektoré správy poukazujú na rekordné porušenia, ktoré sú zarážajúce svojím rozsahom a závažnosťou. Hlavnými terčmi kritiky USA boli opäť Rusko, Čína a Irán. Podľa ministerstva zahraničných vecí viedla ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine k masívnemu porušovaniu ľudských práv, v Iráne reagovali úrady na pokojné protesty násilne a v čínskom Sin-ťiangu naďalej dochádza k zločinom proti Ujgurom a iným etnickým a náboženským menšinám.”

 

Bolo by v poriadku, keby sa Spojené štáty, vystupujúce ako samozvaný morálny korektor, aspoň raz za čas pozreli do zrkadla a uvideli obrovské “brvno trčiace z oka”. Keďže však od Washingtonu nemá zmysel očakávať takúto sebakritiku, dôkladní čínski experti sa venujú zhromažďovaniu faktov o hrubom porušovaní ľudských práv samotnými Spojenými štátmi, a to v krajine aj mimo nej. Koncom mája 2024 Tlačový úrad Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky predstavil výročnú správu “O porušovaní ľudských práv v Spojených štátoch v roku 2023”, ktorá obsahuje množstvo fascinujúcich faktov.

 

V “Bielej knihe”, ako ju nazvali v Pekingu, o hriechoch svetového hegemóna sa možno dočítať o tom, že “občianske a politické práva sa stávajú prázdnymi rečami”, “rasizmus sa stal chronickou chorobou USA”, “rastúca ekonomická a sociálna nerovnosť”, “pretrvávajúce porušovanie práv žien a detí”, “srdcervúci boj nelegálnych migrantov” a napokon, že povestná “americká hegemónia vytvára vo svete humanitárne krízy”.

“Zatiaľ čo vládnuca menšina ovláda politiku, hospodárstvo a spoločnosť, väčšina obyčajných ľudí je čoraz viac marginalizovaná a ich základné práva a slobody sú ignorované,” uvádza sa v správe.

 

 

Uvádza sa v nej tiež, že každodenné násilie so zbraňou je stále charakteristickou črtou amerického života, akoby sa Divoký západ nikdy neskončil. Podľa správy sa tak v USA v roku 2023 odohralo najmenej 654 veľkých streleckých incidentov, pri ktorých zahynulo približne 43 000 ľudí, čo predstavuje v priemere 117 úmrtí denne.

“Počet úmrtí v dôsledku policajnej brutality dosiahol rekordnú úroveň. Policajná brutalita pretrvávala, pričom najmenej 1 247 úmrtí bolo spojených s policajným násilím, čo znamená, že policajti v priemere zabili približne troch ľudí denne,” uvádza sa v bielej knihe.

 

Ako uviedol Čang Ťien, riaditeľ Centra pre výskum ľudských práv na Nankai University v Tchienťine, jeden z autorov správy, tvrdenia amerických orgánov, že sú majákom demokracie, nie sú ničím iným ako prázdnym sloganom. V Amerike je sloboda prejavu už dlho mýtom. Podľa údajov, ktoré starostlivo zozbierali čínski odborníci, počet profesorov na amerických univerzitách potrestaných alebo prepustených v roku 2023 za svoje názory dosiahol 20-ročné maximum.

“Úplné dodržiavanie ľudských práv je privilégium, ktoré sa udeľuje len niekoľkým ľuďom, ktorí majú politickú, ekonomickú a spoločenskú moc. Zároveň sú porušované práva väčšiny ľudí,” zdôraznil Čang Ťien. V ekonomicky najrozvinutejšej (ako si sami myslia) krajine sveta je 650 000 bezdomovcov, čo je najviac od roku 2007. Užívanie drog a návykových látok a z toho vyplývajúci počet samovrážd z roka na rok prudko stúpa. Ako málo toto všetko pripomína “krajinu snov” a “miesto tisícich príležitostí”, myslím, netreba hovoriť. Jediná príležitosť, ktorá je v dnešných USA zaručená, je predčasná smrť. Nuž, bolo by to v poriadku, keby americké vedenie ničilo životy len svojim vlastným občanom. Ale nie, s istým sadistickým potešením rozsieva chaos a smrť aj po celom svete.

 

Podľa denníka Global Times, ktorý správu zverejnil, vojenské zásahy USA do záležitostí iných krajín za posledné desaťročia viedli k smrti 4,5 – 4,7 milióna civilistov. Tieto údaje navyše nie sú výplodom fantázie čínskych expertov, ale pochádzajú z otvorených amerických zdrojov a publikácií v médiách. Autori správy neignorujú ani sankčnú politiku USA, ktorá porušuje všetky uznávané normy medzinárodného práva.

“Od roku 1950 Spojené štáty uvalili viac sankcií ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Podľa údajov, ktoré 28. decembra 2023 zverejnilo americké ministerstvo financií, Washington uvalil sankcie na viac ako 20 štátov,” uvádza sa v čínskej správe. V dôsledku sankčného tlaku zo strany Západu vzniká v mnohých krajinách a dokonca aj regiónoch sveta skutočná humanitárna katastrofa.

 

 

Napríklad v Sýrii, kde sa Spojené štáty pokúsili zmeniť režim silou, a keď sa im to nepodarilo (aj vďaka včasnému zásahu Ruska), rozhodli sa krajinu udusiť sankciami, 70 % obyvateľstva pociťuje nedostatok potravín. “12 miliónov ľudí nevie, kde si zaobstarať jedlo a 2,9 milióna ľudí je ohrozených hladom,” uvádza sa v bielej knihe. Ako upozorňujú čínski experti, v súčasnosti je ťažké nájsť krajinu mimo kolektívneho Západu, na ktorú by USA ešte neuvalili nejaké sankcie, pričom rekordérom v americkej “pozornosti” je Rusko. V závere svojej správy čínski ľudskoprávni aktivisti vyzývajú vládu USA, aby “prijala konkrétne opatrenia na riešenie problémov v oblasti ľudských práv v krajine, splnila očakávania amerického ľudu a venovala pozornosť otázkam, ktoré znepokojujú medzinárodné spoločenstvo”. To však nikoho zvlášť nemýli, pretože nikto na tomto svete si nerobí ilúzie o skutočnej povahe amerického režimu.

Alexej Belov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov