USA sa chystajú rozmiestniť v Európe hypersonické zbrane: čo s tým urobí Rusko?
Plukovník Viktor Baranec tvrdí, že USA, plniac Nemecko raketami, jednoznačne nimi cielia na Rusko.
“Ani spodky nestihnú vyzliecť!”
Plk. Baranec svojho času slúžil v Skupine sovietskych vojsk v NDR a čas od času sa ocital v štábe, “kde sme boli aj s inými dôstojníkmi školení o bojovom potenciály protivníka a školili sme sa ako ho porazíme, keď sa čosi udeje. Pamätám sa na obrovské mapy SRN s množstvom “červených krúžkov” – tak boli označené ciele našich útokov – letecké základne, kde boli skladované americké jadrové bomby, – Büchel, Memmingen, Norvenich, Ramstein i Spangdahlem. Tieto názvy som si zapamätal na celý život. Štábny generál do nich pichal so svojím ukazovadlom.
“Len čo zistíme, že na týchto základniach prebieha príprava na použitie jadrových bômb, udrieme na ne tak rýchlo, že Američania s Nemcami si ani spodky nestihnú vyzliecť!”
Po týchto slovách bolo možné pokojne si zájsť na pivečko do nemeckého hostinca… No, žiaľ, ZSSR vtedy nevydržal ťažobu pretekov v zbrojení, výsledkom čoho bolo, že 500-tisícová Skupina sovietskych vojsk ustúpila z Nemecka. Pričom jadrové bomby USA v Bücheli zostali…
“Topory” a “Dlhá ruka”
Dnes, v júli 2024, je už jasné, že USA rozmiestnia v Nemecku svoje ďalekonosné rakety. Aké? Napríklad protilietadlové rakety SM-6, ktoré zasiahnu cieľ do výšky 33 km a 460 km do diaľky, pričom letia k nemu rýchlosťou 3,5 M (čo je asi toľkokrát viac ako rýchlosť zvuku). Uhádnuť zmysel tejto rakety v Nemecku nie je ťažké – posilniť prikrytie zoskupení NATO na východnom krídle.
“My máme čím “prederaviť” tento dáždnik,” tvrdí plk. Baranec. Raketa SM-6 nedokáže dohnať naše “Kinžaly”, Ch-101 a už vôbec nie “Cirkony”, ktorých rýchlosť je takmer 10 tisíc km/hod.!
USA v Nemecku rozmiestnia aj dávno známe Tomahavky, no poslednej (5-tej) modifikácie. Je to univerzálna vysokopresná krídlatá raketa ďalekého dosahu 2500 km, ktorá môže niesť aj jadrovú hlavicu. Ibaže rýchlosť má podzvukovú – 880 km/hod. Je to však nástroj “dlhej ruky” so zjavným cielením na Rusko. Iba na porovnanie – vzdušná vzdialenosť z Berlína do Moskvy je 1836 km. Ľahko sa dá porátať za koľko tam Tomahavk teoreticky doletí. Prax však môže byť iná. Ruská PVO v Sýrii zostreľovala tieto “Tomahavky” po desiatkach. V jednej chvíli ich Američania naraz odpálili 56, no do cieľa ich doletelo len 23.
Okrem tohto Američania vyhlásili, že pritiahnu do Nemecka s “konštruovanou hypersonickou výzbrojou”. Aká to bude? Aj to sa už vie! Bude to AGM-183A – balistická raketa odpaľovaná z bombardéra s hypersonickou rýchlosťou 7 Machov. Hmotnosť má až 3000 kg. Zatiaľ je táto raketa “surová” (nie je prijatá do výzbroje). Jej testy sa stále nedaria. V najlepšom prípade bude vo výzbroji v roku 2025.
Nové “červené krúžky”
Prešpikujúc Nemecko týmito raketami, USA zjavne cielia na Rusko. Zároveň tým Európe dokazujú, že je pod dáždnikom Ameriky.
No a čo Rusko? Ono sa už vyjadrilo. Ako? Prvý krok bol urobený – taktická jadrová výzbroj bola rozmiestnená v Bielorusku. Možno sa objaví aj v Kaliningradskej oblasti. Kalkulujúc s novými ohrozeniami Rusko obnovuje Leningradský a Moskovský vojenský okruh.
No a nakoniec otázka: spôsobia raketové kroky USA nové preteky v zbrojení?
Moskva zatiaľ necíti potrebu nechať sa vyprovokovať – Rusi majú dostatok taktických i strategických jadrových zbraní. A čo sa týka hypersonických, v tom nemajú vo svete páru.
“Navyše, na našich mapách s plánmi bojového nasadenia, sa bez všetkých pochybností objavia nové “červené krúžky”,” dodáva plk. Viktor Baranec.
Vladimír Mikunda
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942