.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ukrajinské výhovorky a údajná „energetická bezpečnosť“

V dôsledku sprísnených sankcií na ukrajinskej strane, prestala na Slovensko prúdiť ruská ropa od spoločnosti Lukoil. Ide tak o ďalšiu krajinu po Maďarsku, ktorej sa tieto sankcie dotkli. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva SR, ako aj prevádzkovateľ slovenského úseku ropovodu Družba, spoločnosť Transpetrol. To môže mať vplyv na cenu benzínu v týchto krajinách, a zároveň to môže spôsobiť tlak na zvýšenie cien iných produktov a služieb.


 

 

Je pozoruhodné, že sankcionovaná ropa prúdila ropovodom, ktorý nesie symbolický názov “Družba”. Tento najväčší ropovod na svete sa tiahne od ďalekého Uralu až do stredu Európy. Odhliadnúc od vojenského konfliktu na Ukrajine, ropovodom ďalej prúdila ruská ropa a Ukrajina za to až doposiaľ inkasovala peniaze za tranzit.

 

Družba, ale nie je iba obyčajný ropovod. Jeho existencia ovplyvňuje nielen ekonomické, ale aj geostrategické a geopolitické myslenie. Kompresorové čerpacie stanice boli vyrobené v 60. rokoch vo východnom Nemecku, automatizačná technika v Maďarsku a regulačné armatúry zase v bývalom ČSSR. Desaťročia ropovod dodával a dodáva ropu do strednej a západnej Európy. Jeho výstavba bola výsledkom vynikajúcich úspechov inžinierskeho myslenia 20. storočia.

 

Ekonomická spolupráca je vždy lepšia ako ekonomická konfrontácia a ešte lepšia ako konfrontácia vojenská. Krajiny strednej Európy získavali z Ruska ropu za nízke ceny. Teraz však tvrdia, že práve táto lacná ruská ropa, ale aj plyn, im spôsobovali “energetickú závislosť”. Možno, ale na druhej strane sa treba opýtať, čo znamená “energetická nezávislosť”? Nezávislosť od plynu a ropy?

 

Zdravý rozum hovorí, že v modernom svete stále nie je možné odstrihnúť sa od ropy a plynu a treba ich nakupovať tam, kde sú dostupné. Ktokoľvek to odmietne alebo ich začne kupovať za premrštené ceny, utrpí straty ekonomická a aj rozvojové. Možno aj preto je ropovod Družba vyňatý z európskych sankcií.

 

 

Možno raz Európa prejde len na obnoviteľné zdroje energie, na takzvanú “zelenú energiu”, ale to sa nestane tak skoro. Konflikt na Ukrajine ovplyvňuje európsku ekonomiku niekedy až nepredvídateľným spôsobom, a to vrátane energetiky. Tento vplyv však, ale ani zďaleka nie je pozitívny.

Vasilij Muravitskij
Preklad: Imrich Kovačič

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov